한국어  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Sčítání 2021
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zapojte se do Sčítání 2021

(Archivní článek, platnost skončena 31.05.2021.)

Sčítání se týká českých občanů žijících v zahraničí i osob s hlášeným pobytem v Česku, které žijí v zahraničí.

Povinnost sečíst se mají všichni občané České republiky, kteří zde mají trvalý pobyt. Sečíst se musejí i ti občané, kteří sice trvalý pobyt v Česku nemají, ale ve skutečnosti v rozhodný okamžik (půlnoc z 26. 3. na 27. 3. 2021) na území České republiky žijí, tj. například se vrátili z ciziny, ale ještě se nepřihlásili k pobytu. Jinými slovy, každý, který má v Česku evidovaný trvalý pobyt, se sčítá. Nezáleží na tom, kde takový člověk ve světě žije, jaké má občanství. Nezaleží ani na tom, kde je v zahraničí hlášen k pobytu. Tyká se to většiny českých občanů žijících v zahraničí, protože málokdo si při vystěhování oficiálně ukončuje trvalý pobyt. Občanů žijících v zahraničí, kteří mají pobyt na území Česka ukončený, se sčítání netýká.

Pokud tedy bydlíte v zahraničí, ale stále máte trvalý pobyt v Česku, budete muset sčítání formulář vyplnit. V cizině bude k dispozici pouze elektronický formulář. Distribuce a sběr listinných formulářů v zahraničí probíhat nebudou.

Sečtěte se online

Sčítání začne o půlnoci z pátku 26. na sobotu 27. března 2021. Mimo území Česka nebude možné využít tištěné formuláře, ale od 27. března půjde vyplnit sčítací formulář prostřednictvím internetu na webu onlinescitani.cz nebo v mobilní aplikaci, kterou lze nalézt v Google Play i App Store pod názvem „Sčítání21“.

Jak se do formuláře bezpečně přihlásit

K přihlášení použijte číslo platného osobního dokladu vydaného Českou republikou (občanský průkaz, cestovní pas nebo doklady vydané cizincům) a datum narození. Použít můžete také elektronickou identitu (https://www.eidentita.cz/Home) nebo datovou schránku fyzické osoby. Dále postupujte dle uvedených pokynů.

Vyplnění formuláře je snadné

Elektronický sčítací formulář  je stručný, uživatelsky přívětivý a obsahuje mnoho návodných vysvětlivek.

Formulář za Vás může vyplnit i jiný člen domácnosti

Pokud nebudete mít možnost se sečíst sami, může za Vás údaje vyplnit jiný člen Vaší domácnosti, kterému sdělíte vše potřebné pro vyplnění. Vyplnění společné části sčítacího formuláře za byt a domácnost zabere asi 10 minut a druhé časti zhruba 5 minut za jednu osobu.

Podrobnější informace naleznete na www.scitani.cz nebo na informační lince +420 274 056 789, od 12. 3. 2021 na lince +420 840 304 050.  

Sčítání zajišťuje Český statistický úřad a děkuje Vám za to, že se ho zúčastníte!