한국어  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování - Korejská republika

V souvislosti s pandemií koronaviru COVID-19 uvádíme základní informace o možnostech cestování a pobytu z/do Korejské republiky.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Dne 31. června 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví opatření, kterým se mění podmínky vstupu a opuštění České republiky.

Základní informace lze nalézt na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky a Ministerstva zahraničních věcí.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ KOREJSKÉ REPUBLIKY A TRANZIT:

Od 13. dubna 2020 Korejská republika pozastavila platnost dohody, na základě které mohli čeští občané vstoupit a pobývat v Korejské republice až 90 dnů bez víza. Až do odvolání je nyní pro tyto pobyty potřeba požádat o vízum. Bližší informace k vízovému procesu poskytuje Velvyslanectví Korejské republiky v Praze. Tranzit v Soulu je možný bez víza, pokud pasažér neopouští tranzitni prostor (pozor, nelze ale vyzvednout zavazadla a přihlásit je na návazný let). Jsou zrušena všechna C1 a C3 víza (krátkodobá) vydaná před 5. 4. 2020.

Od 1. 6. 2020 Korejská republika zavádí povinnost pro držitele korejských dlouhodobých víz požádat o "Re-entry Permit", pokud opouští korejské území a chtějí se v době platnosti víza vrátit. Před návratem do Koreje je navíc nezbytné projít lékařským vyšetřením maximálně 48 hodin před odletem.


3. DOPRAVA:

K 17. 7. 2020 nelze do České republiky letět přímým letem. Do Evropy létají například následující letecké společnosti:

KLM - Amsterdam, Asiana - Frankfurt, Korean Air Paříž a Londýn, Qatar Airways - Vídeň (s přestupem v Dauhá). Lufthansa - Mnichov.    

Nelze vyloučit rychlé a nečekané změny. Ceny odpovídají malému počtu možností. Možnosti obnovení letů ke konkrétnímu datu, které mají některé letecké společnosti na svých webových stránkách, nelze nyní potvrdit. K možnostem přepravy v Evropě lze nalézt informace na stránkách příslušných zastupitelských úřadů nebo na webu Ministerstva zahraničních věcí.

V Korejské republice není žádná oblast, která by byla v souvislosti s COVID-19 izolována. Většina dopravních spojení funguje běžným způsobem. Je však třeba počítat s mandatorním používáním roušek a také s měřením teploty. Muzea a kulturní instituce mají omezený provoz. Většina obchodů a hotelů je otevřena normálně (zavírají se dočasně pokud se tam vyskytne nějaký případ).
 

4. OPATŘENÍ:

S platností od 1. 4. 2020 je pro VŠECHNY cizince i Korejce přijíždějící ze zahraničí do Korejské republiky (ze VŠECH destinací) povinná karanténa v délce 14 dnů. Všechny přijíždějící osoby jsou povinny nainstalovat si do mobilních telefonů “Self-Quarantine Safety and Protection Application”. Pro všechny cestující nadále platí, že jsou po příletu testováni na koronavirus.  Osoby s pozitivním testem jsou dle závažnosti příznaků buď hospitalizovány, nebo umístěny do karantény v určeném zařízení. Držitelé dlouhodobého víza (držitelé ARC) musí karanténu  strávit ve svém bydlišti. Držitelé dlouhodobého víza bez bydliště a všichni krátkodobí návštěvníci musí karanténu strávit ve vládou určeném zařízení na své náklady (částka se může pohybovat kolem 100 000 wonů za den nebo výše). Karanténa se nevztahuje na osoby, kterým korejské velvyslanectví před příletem do Korejské republiky poskytne výjimku (Isolation Exemption Certificate). Osoby s výjimkou budou testovány na letišti a následně monitorovány pomocí aplikace. Cizincům, kteří poruší podmínky karantény, hrozí vyhoštění a zákaz vstupu do Korejské republiky.

Celý proces může trvat od několika hodin do několika dnů podle aktuálních kapacit. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Relevantní informace je možné nalézt na následujících  internetových stránkách korejských úřadů: 

http://www.cdc.go.kr/cdc_eng   (Korejské centrum pro kontrolu nemocí) 

http://www.mohw.go.kr/eng  (Ministerstvo zdravotnictví) 

http://www.moel.go.kr/english  (Ministerstvo zaměstatnanosti a práce) 

 http://english.moe.go.kr (Ministerstvo školství) 

http://mogef.go.kr/eng (Ministerstvo pro genderové záležitosti a rodinu) 

http://mois.go.kr/eng (Ministerstvo vnitra a bezpečnosti) 

http://english.moef.go.kr  (Ministerstvo financí)