한국어  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©ZÚ Soul
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstavu ke 30. výročí diplomatických vztahů v Soulu nezastavila epidemie ani monzun

Prezidenti, potápěč, korunovační klenoty, high-tech, československé legie, Hyundai, lesní roh, bomba, UNESCO památky, Nexen, hokejista nebo logo vzešlé z 200 návrhů. To vše se nějak dotýká strategického partnerství a česko-korejských vztahů, které v letošním roce slaví 30. výročí. Velvyslanectví ČR v Soulu při této příležitosti připravilo obsáhlou výstavu, která představuje různorodost kontaktů a rozsah spolupráce.   

Vzhledem k pandemii koronaviru bylo rozhodnuto o „nouzovém“ umístění výstavy ve venkovních prostorách kolem původního sídla zastupitelského úřadu v ulici Gyeonghuigung, protože původně dohodnutý prostor v Seoul History Museum byl uzavřen. Toto řešení se nakonec ukázalo nejen jako bezpečnější z hlediska COVID, ale má i svou symbolickou váhu, neboť v těchto prostorách sídlilo české velvyslanectví od devadesátých let téměř po celou dobu diplomatických vztahů. Lokalita je navíc výjimečná tím, že se nachází v samotném středu Soulu mezi královskými paláci. Výstava tak zpestří Korejcům i cizincům oblíbenou procházku historickým centrem, od které neodrazuje ani aktuální monzunově deštivé počasí.

Koncept výstavy zohledňuje korejskou zálibu v moderních technologiích. Velká část obsahu je poskytnuta v digitální formě. Fotografie a obrázky na panelech jsou doplněny o QR kódy, přes které si zájemci mohou v telefonu jednoduše nalézt další informace.

Obsahově se výstava věnuje několika hlavním tématům. Politické vztahy přibližují fotografie z klíčových momentů, včetně setkání prezidentů Zemana a Mun Če-ina, návštěvu korejského prezidenta na Pražském hradě nebo jednání prezidenta Kim Jong-sama s Václavem Havlem.

Dále výstava přináší pohled do vzdálenější historie. Bývalý velvyslanec ČR v Koreji Jaroslav Olša Jr. umožnil využít část své nové publikace, která se mj. věnuje kontaktům mezi československými legiemi a korejským hnutím za nezávislost. Sdílená úcta k demokracii a svobodě, od které se odvíjí vztahy mezi Českem a Koreou, tak má svůj počátek před více než sto lety.

Těžiště aktuálních vztahů ale spočívá v ekonomické spolupráci a ve vztazích mezi lidmi. Z tohoto důvodu výstava popisuje rovněž hlavní korejské investice v České republice a představuje Česko jako moderní a inovativní zemi dle „The Country for the Future“.

Česko je mezi korejskými cestovateli velmi oblíbenou zemí, ať již se jedná o turisty, umělce, studenty nebo pracovní prázdniny. I z tohoto důvodu výstava přináší rovněž ukázky nejvýznačnějších českých památek a kulturních tradic. Cílem je ukázat také oblasti mimo Prahu, které ještě Korejcům zbývají k prozkoumání. Ve světle celosvětového kolapsu cestovního ruchu doufáme, že si Česká republika udrží svou oblibu.

Češi se ale v Koreji  také neztratí. Trenér nejlepšího hokejového týmu v Asijské lize, hornista ve významném Sejong Orchestra, pilot Boeingu 747, propagátor české kuchyně a plzeňského piva, svítící potápěč v Lotte Tower nebo mladí autoři knihy o nejhezčích korejských výletech, tak rozmanité jsou aktivity Čechů v Koreji, ze kterých jsme mohli vybrat jen malou část. Stejně tak nebylo možné ukázat všechny plakáty z kulturních akcí, které spoluorganizovalo České centrum.

Velvyslanectví České republiky velmi děkuje Kanceláři prezidenta republiky, Velvyslanectví Korejské republiky v Praze, bývalému velvyslanci České republiky v Koreji panu J. Olšovi, CzechTourism, Českému centru Soul a dalším partnerům za spolupráci při tvorbě a realizaci výstavy.

Výstava bude přístupná až do konce roku 2020.   

 

Galerie


30 Anniv Exhibition