한국어  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Emil J. Kapaun - Čecho-Američan hrdinou Korejské války

(Archivní článek, platnost skončena 10.04.2014.)

Narodil se v městečku Pilsen v Kansasu, jeho rodným jazykem byla čeština, ale svůj životní osud spojil s církví. Byl polním kaplanem v Barmě v období 2. světové války a v roce 1950 se jako jeden z prvních Američanů dostal také do víru Korejské války. Emil Joseph Kapaun působil jako kaplan 8. jízdního pluku  1.  polní divize americké armády, která se vylodila v červenci 1950 u Pchohangu a v následujících týdnech zabránila na tzv. Pusanském perimetru obsazení celého korejského ostrova komunisty.´Kapaun doprovázel vojáky do prvních linií, sloužil improvizované mše mezi zákopy. Už v srpnu 1950 byl za svou statečnost – zachránil zraněného vojáka – oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání za chrabrost v boji, Bronzovou hvězdou.

V listopadu 1950 odmítl opustit zraněné vojáky a padl tak do zajetí během čínské ofenzivy u Unsanu na severu Koreje. Podle svědectví přeživších se během následujícího pochodu smrti a pobytu v zajateckém táboře, kde byli spojenečtí vojáci vystaveni nelidskému zacházení, pro své druhy obětoval. Zemřel 23. května 1951 na následky podvýživy, úplavici a zápal plic. Když viděl svého spoluvězně seržanta Mikea Doweho plakat, řekl mu: „Neber si to tak, Miku. Odcházím, kam jsem se chtěl vždycky dostat. Pomodlím se tam za vás za všecky.“ 

O výjimečnosti Kapaunovy osobnosti svědčí také to, že od roku 2011 probíhá ve Vatikáně proces  jeho blahořečení. Kapaun by se mohl stát vůbec prvním blahoslaveným americkým vojákem. Dne 11. dubna 2013 jej americký prezident Barack Obama vyznamenal in memoriam nejvyšším americkým vojenským vyznamenáním, Medailí cti (Medal of Honour).

Více se o Emilu Kapaunovi a jeho českých kořenech dozvíte v článku Petra Zídka v Orientaci, příloze Lidových novinzde

přílohy

_201303234_LN_LN_MORAVA_23533 457 KB PDF (Acrobat dokument) 9.4.2013