한국어  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GAOK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní oběd Asociace guvernérů (GAOK) zastupujících 17 provincií a statutárních měst Koreje se zahraničními misemi.

3. prosince se uskutečnil pracovní oběd Asociace guvernérů Koreje (obdoba naší Asociace krajů) se zástupci zahraničních misí. Za Českou republiku se zúčastnil velvyslanec zastupitelského úřadu Gustav Slamečka. Celkem se akce zúčastnilo aktivně 100 lidí. Na obědě bylo přítomno 12 guvernérů provincií a úředníci odpovědni za veřejnou diplomacii a zahraniční vztahy korejských provincií a statutárních měst. Za zahraniční mise se v hojném počtu účastnili většinou velvyslanci případně jejich zástupci z 59 různých zemí. Jednání bylo připraveno organizačně a obsahově na vysoké úrovni

Hlavním cílem akce byla podpora veřejné diplomacie, networking mezi provinciemi a zahraničními misemi a také představení hlavních událostí, které budou probíhat v příštím roce.

Velvyslanec měl možnost jednat se zástupci několika provincií. Přínosné byly především výměny se zástupci Soulu a Busanu, na kterých byly dohodnuty budoucí schůzky. Uvítací projev přednesl guvernér Jeollabuk-do provincie a současný prezident GAOK Song Ha-jin (prezidentství je na jeden rok). Následovala prezentace o GAOK se zaměřením na aktivity v oblasti veřejné diplomacie a činnost zahraničních zastoupení GAOKu. Zahraniční zastoupení má GAOK v šesti zemích – Japonsko, Čína, Austrálie, USA, Francie a Velká Británie (celkem 18 lidí). Na obědě zástupci obdrželi seznam 129 akcí, které by měly být pořádané provinciemi a statutárními městy v příštím roce. Některé akce pak byly představeny podrobněji v prezentacích.

Akce a plány GAOK jenom podtrhly důležitost styku zastupitelských úřadů v oblasti veřejné diplomacie, společných projektů ve vědě a výzkumu a vzdělávaní nejen na centrální úrovni, ale také na úrovni provincií a statutárních měst. Takzvaná „glocalization“ (decentralizace) je v Koreji na vzestupu a bere se za důkaz demokratizace země. Tomu odpovídají i provinciemi a městy investované finanční prostředky do podpory veřejné diplomacie a k navazování partnerských vztahů, které mohou být misemi účelně využity.