한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

SOUL (Seoul) – zakladatel pusanského filmového festivalu oceněn medailí

Jeden z trojice zakladatelů Pusanského mezinárodního filmového festivalu a dlouholetý zástupce ředitele této největší asijské filmové přehlídky Čon Jang-džun (v zahraničí známý jako Jay Jeon) byl oceněn medailí Ministerstva zahraničních věcí ČR za svůj dlouholetý přínos pro česko-korejské vztahy v oblasti filmu.

 

foto: Jay Jeon a velvyslanec Jaroslav Olša, jr. (foto Vojta Pitra)

 

Dne 17. ledna 2011 předal velvyslanec ČR v Korejské republice Jaroslav Olša, jr. medaili Ministerstva zahraničních věcí ČR jednomu ze zakladatelů dnes největšího asijského filmového festivalu v korejském Pusanu Čon Jang-džunovi (v zahraničí známý jako Jay Jeon). Slavnostní akce se v Českém info centru zúčastnilo na padesát přátel, spolupracovníků a kolegů oceněného, mezi nimi též tradiční účastníci karlovarského festivalu: filmový režisér Čon Su-il (Jeon Soo Il), herečka So Kap-suk (Seo Kap Sook) a bývalý dlouholetý ředitel festivalu v Pusanu Kim Tong-ho (Kim Dong-ho). Z dalších významných hostů jmenujme viceprezidenta Korean Film Council Kim Ui-soka (Kim Eui-suk) a také bývalého prezidenta této významné organizace a dnes profesora I Čong-džika (Lee Chung Jik), programového ředitele druhého největšího korejského festivalu v Pučchonu (PiFan) Pak Čin-hjonga (známý v cizině jako Park Jin) a také Tomáše Práška a Dawnu Cha, bývalé dlouholeté spoplupracovníky oceněného a dnes majitele filmové firmy Eventival. Z diplomatického sboru byli pozváni jen ti, kteří mají blízké vztahy k festivalu, účastnili se tak ředitelé soulského Goethe-Institut a Francouzského kulturního centra Stefan Dreyer a Laure Coudret-Laut, velvyslanec EU Tomasz Kozlowski a audiovizuální atašé francouzského velvyslanectví Daniel Kapelian. Pozvánku přijali také představitelé několika dalších korejských filmových festivalů a institucí, filmoví novináři a historici. .

Oceněný Čon Jang-džun (Jay Jeon) (nar. 1959) je významný korejský filmový producent, z jehož díla je v Česku asi nejznámější film Peppermint Candy režiséra I Čang-donga (Lee Chang-dong). V polovině 90. let byl jedním ze tří zakladatelů prvního opravdu mezinárodního korejského filmového festivalu – Pusan International Film Festival (PIFF – www.piff.org) – který za patnáct let své existence vyrostl v největší asijskou a jednu z největších světových filmových přehlídek.Od prvopočátku festivalu také vybírá evropské filmy do oficiálního programu festivalu, a mezi nimi už tradičně i naši produkci. Od 90. let opakovaně navštivil Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a byl jednou z hlavních osob, která navázala pravidelné a intenzivní kontakty mezi českými a korejskými filmaři. Právě díky němu byly během posledních ročníků asijské přehlídky, která slavila loni patnáct let, uvedena řada nových filmů české kinematografie. České filmové prezentace v Pusanu vyvrcholily loňskou retrospektivou nazvanou „Nový český film - kinematografie liberalizace“ (http://www.mzv.cz/seoul/cz/zpravy_a_udalosti/pusan_busan_ceska_sekce_na_15.html), V jejím rámci bylo promítnuto šest snímků včetně Pout Radima Špačka či Kawasakiho růže Jana Hřebejka. Vzhledem k tomu, že samostatná sekce naši tvorby nebyla na předním světovém festivalu od festivalu Berlinale, kde byla na počátku 90. let uspořádána přehlídka českých trezorových filmů z konce 60. let, jedná se o výjimečný úspěch.

Čon Jang-džun stál také v pozadí propagace korejských filmů u nás – v roce 2001 se karlovarského festivalu zúčastnil prvně dnes celosvětově oceňovaný režisér I Čang-dong (Lee Chang-dong), který obdržel cenu poroty. O rok později se pak v Karlových Varech konala jedna z prvních evropských přehlídek současného korejského filmu.

Více o česko-korejských filmových vztazích se dozvíte na

http://zpravy.jiznikorea.eu/post/filmove-vztahy.aspx

Jay Jeon v rozhovoru s Dawnou Cha z česko-korejské firmy Eventival (vpravo) a I Hi-suk (Lee Hee-sook) v Velvyslanectví ČR v Soulu

(foto: Vojta Pitra)