česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Provincie Zhejiang: hlavní město Hangzhou

(Archivní článek, platnost skončena 02.03.2021 / 03:45.)

Mapa provincie Zhejiang

 

Provincie Zhejiang se rozkládá na jihovýchodním pobřeží, jižně od ústí řeky Yangtze. Provincie je známa svou malebnou scenérií a podle své produkce je nazývána "zemí ryb a rýže". Proslulé jsou místní hedvábí a čaj. Najdeme zde spoustu historických a kulturních památek.

Z celkové plochy 101.800 km2 tvoří 70,4 % hory a pahorkatiny. Nížiny a kotliny tvoří 23,2 procent a řeky a jezera 6,4 %. Provincie zaujímá velkou část mořského pobřeží. Do provincie spadá i přilehlých 3061 ostrůvků.

Zhejiang patří k jedné z kolébek starobylé čínské civilizace - nachází se zde údajně přes 100 neolitických nalezišť náležícím kulturám Hemudu (5000 let B.C.), Majiabang (400 B.C.), Liangzhu (3000 B.C.).

Hlavní město provincie Zhejiang HANZHOU je proslavené Západním jezerem (Xihu), oblíbeným místem pro svatební cesty. Jeho pověst jako místa zábavy a potěšení sahá do doby dynastie Song. Marco Polo psal o úchvatných ženách a roztomilosti chrámů a zahrad. Za dynastie Qing bylo Hangzhou jedním z nejbohatších měst Číny, ale v polovině 19. stol., za Taipingského povstání, bylo mnoho historických objektů poškozeno. Ačkoli některé z nich byly zničeny, dochovaly se části města nezměněné po staletí. Díky přírodní scenérii tvořené jezerem uprostřed hor si město dodnes uchovává reputaci jednoho z nejznámějších výletních míst.

Provincie Zhejiang patří mezi nejrozvinutější čínské provincie s dynamickým hospodářských rozvojem v posledních letech. Soustředí se především na lehký průmysl a spotřební zboží na export.

Zejména díky obchodním aktivitám přispívá provincie velkými prostředky do ústředního rozpočtu. Podobně jako ze sousední provincie Fujian je přáním občanů této provincie podnikat v zahraničí. Obyvatelé města Wenzhou a přilehlých měst a vesnic tvoří většinu občanů ČLR, působích v ČR v oblasti "nákup zboží za účelem dalšího prodeje" nebo jako kuchaři a číšníci v čínských restauracích. Obě provincie Fujian a Zhejiang jsou známé svou migrací legální a ilegální i v ostatních zemích světa.

Mapa hlavního města Hangzhou