česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šanghaj

(Archivní článek, platnost skončena 02.03.2021 / 03:45.)

Základní údaje

Jedno z největších měst světa je současně nejlidnatějším městem ČLR s cca 0 mil.obyvatel. Šanghaj je jedním ze tří měst pod ústřední správou. Rozkládá se na rozloze přes 6.000 km2.

Obrovské město mnoha architektonických stylů však nemá tolik historických míst jako jiná místa v Číně. Dá se říci, že zde převládá americký či evropský ráz města.

Šanghaj je největším čínským přístavem se 100 kotvišti pro námořní lodě, které sem připlouvají po řece Jang-c ťiang (Yangtze), vzdálené asi 28 km po proudu řeky Chuang-pchu. Šanghajská námořní plavba zajišťuje mezinárodní spojení s Koreou, Japonskem a Hongkongem.

Výrazně se rozrůstá letecká doprava. Šanghaj má dvě letiště (mezinárodní Pudong a vnitrostátní Hongqiao). Řada mezinárodních linek je vedena ze Šanghaje přes Peking či naopak. Počet zahraničních přepravců se zvyšuje, stejně tak počet provozovaných linek (ČSA do Číny nelétá).

Šanghaj se významným střediskem zahraničního obchodu, centrem vědy a techniky, výkladní skříní Číny jako vzoru úspěšných reforem. Po sedm let místní hospodářství zaznamenává dvouciferný nárůst HDP, jehož výše na obyvatele podle čínských statistik převyšuje 4500 USD.

Dějiny

Ve srovnání s ostatními čínskými městy má Šanghaj krátkou historii. Až do začátku 19.století byla nevýznamným městem. Od r. 1842, kdy se šanghajská posádka v opiové válce vzdala britské flotile, se město začalo rychle rozvíjet jako enkláva Evropanů v Číně. Město je považováno za muzeum kolonialismu druhé poloviny 19.století. Každá z vítězných velmocí vyhlásila svou rezidenční čtvrť - koncesi / např.Britové - 1842, Francouzi - 1847, Japonci - 1895/

Tak se město stalo z původní malé rybářské vesničky nejdůležitějším obchodním střediskem země.

V roce 1936 zde žilo přes 60 000 cizinců užívajících práva exteritoriality. Evropské koncese vtiskly Šanghaji kosmopolitní charakter. V letech 1937- 1945 bylo město okupováno Japonci, osvobozeno bylo v květnu 1949 Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou.

Mezi světovými válkami zde vyrostlo mnoho nádherných budov jako bankovní budovy na nábřeží, dominující obchodní domy na třídě Nanking, elegantní klubové domy, úžasné usedlosti ve Francouzské koncesi, také mrakodrapy a kina.

Šanghaj se též proslavila jako místo opiových doupat, hráčských budov a nevěstinců.

V roce 1864 britský konzul prohlásil, že z deseti tisíc čínských rezidencí v cizineckých čtvrtích bylo 668 nevěstinců /Číňané jako vždy rychle využili obchodních možností/. Šanghaj si v té době získala pověst "nejhříšnějšího města východu", což skončilo po komunistickém vítězství zákazem puritánského režimu v roce 1949 těchto aktivit.

Žil a pracoval zde revolucionář a zakladatel Čínské republiky Dr. Sunjatsen a představitel moderní čínské literatury Lu Sun.

Turisticky zajímavá místa:

Zahrada YUYUAN

Nejznámější starobylý park na jihu Číny. Rozkládá se na severovýchodním konci starého města, má více než 400let dlouhou historii. Zahrada byla založena za vlády dynastie Ming a zachovala si svůj architektonický ráz dodnes. Od roku 1559 trvalo 18 let, než byl park dokončen, pak během opiových válek v r.1842 byl značně poškozen. Nyní byl park znovu restaurován a je velmi populární jak mezi domácím obyvatelstvem, tak i návštěvníky města a cizinci.

Park má 30 hal a pagod a je rozdělen bílou cihlovou zdí na 6 částí. Z leteckého pohledu tyto zdi vytvářejí tvar letícího draka.

V blízkosti parku je též umístěn "bazar" s více než 100 specializovanými obchody a je to skvělé místo pro občerstvení a nákupy.

Park je denně otevřen od 8,30 do 16,30.

Chrám nefritového Budhy

Je to jeden z mála budhistických klášterů v Šanghaji. Chrám je zasvěcen Budhovi blahobytu, známému též jako Budha s velkým břichem, který přináší bohatství čínským rodinám.

Socha je vytesána z jednoho kusu vzácného nefritu světle modré barvy a je 2metry vysoká. Tento vzácný kus nefritového kamene byl dovezen do Číny z Barmy v roce 1882. Sochy vytesaná v letech 1911-1918 je pokryta drahokamy a váží tunu.

"Longhua" chrám

Starobylý klášter postavený v období Tří království /242n.l./ je největší a nejstarší chrám v Šanghaji. Chrámový zvon vyzvánějící ve večerních hodinách je jednou z nejlákavějších šanghajských zajímavostí. Chrámová pagoda pochází z období dynastie Song. Klášter je funkční.

 

Orientální perlová televizní věž

Jedna z nejvyšších věží na světě je umístěna naproti Nábřeží na druhém břehu řeky Huangpu. Vzhledem k vysoké ceně jen za výtah na vrchol věže, doporučujeme návštěvu spojit i s obědem (výtah je v ceně oběda - 150 CNY/osobu).

Nová zóna PUDONG

Zvláštní ekonomická zóna byla vládou ustavena v roce 1990. Územně je větší než samotná původní Šanghaj, před zahájením výstavby to bylo pusté zablácené území. Vláda plánuje přeměnit toto území v centrum finančnictví, bankovnictví a obchodu s cílem vytvoření zóny volného trhu, která napomůže spojení Číny se světovou ekonomikou.

Přes řeku Huangpu byly vybudovány dva masívní mosty, zajišťující spojení s centrální Šanghají. Vládní plán zahrnoval též výstavbu mezinárodního letiště a 49 výškových kancelářských budov.Mezinárodní letiště je umístěno na jižním břehu řeky Yangtze v místech jejího ústí do moře a zaujímá plochu 32 km čtverečních.První část projektu byla ukončena a otevřena provozu v září 1999. Letiště je vzdáleno od centra města asi 30 km a od letiště Hongqiao asi 40km, je lehce přístupné. Tři expresní nadjezdové silnice se v Pudongu spojují ve vnitřní nadjezdový kruh. Ve výstavbě je další linky metra. Zakončení druhé fáze letištní výstavby je plánováno do roku 2005.

Katedrála sv. Ignáce

Největší a nejznámější katolický kostel v Šanghaji je postaven v korintském architektonickém stylu /typický kanelovaný dřík a akantové listy/ . Nápadné jsou dvě vysoké štíhlé věže, které zdálky budí dojem jakoby protínaly oblohu a dosahují výšky 56,6 m. Stavební přípravy začaly již v r.1900, faktická výstavba probíhala v letech 1906-1910.

Katedrála má jeden hlavní oltář a měla 19 menších. Základní stavbu podpírá 64 sloupů různých velikostí. Cihlové stěny a kamenné sloupce vytvářejí prostor pojímající více než 3000 lidí.Kostel je velkolepou katolickou architektonickou stavbou západního stylu v Číně.

"Francouzské město"

Dříve francouzská koncese. Ačkoli obchodní centrum bylo vybudováno nově, některé architektonické prvky z období přelomu století zůstaly zachovány. Architektura "fin-de-siécle" se nachází v postranní ulici Yan'an Lu. V roce 1921 zde byla v jedné z budov založena Čínská komunistická strana. Dnes je v této budově muzeum.

Restaurace Yan'an Zhonglu je oblíbená mezi místním obyvatelstvem i cizinci, můžete zde ochutnat čínská i francouzská jídla.

Nábřeží /Waitan,The Bund/

Je asi 1,5 kilometrový bulvár dříve nazývaný Huangpu Shoal. Nyní je to prestižní městská část kolem řeky Huangpu. Mnohé státy zde zřizovaly své konzulární kanceláře, architektura je poznamenána mnohými evropskými styly. Světově proslulé nábřežní budovy jsou postaveny v renesančním a barokním stylu s gotickými věžičkami a řeckými kopulemi.

Budova hongkongsko- šanghajské banky, postavená v roce 1921, je masívní monument klasické antické architektury. Nyní zde sídlí lidová vláda města Šanghaje.

V hotelu Tung Feng postaveném roku 1910 býval exkluzivní klub. Členství v Šanghajském klubu bylo dostupné pouze "vyšší třídě" Britů. Hotelové přízemí nyní pronajímá společnost Kentucky Fried Chicken. Překrásný pohled na nábřeží je z vrchního patra budovy Amerického klubu, zejména večer.

Přes řeku funguje přívoz (ferry). Vedle stanoviště ferry se nachází kotviště lodí , odkud několikrát denně vyplouvají výletní lodě po řece (doporučujeme jednohodinovou projížďku od 10:45 hod, cena za osobu 25-35 CNY podle typu lodě).

Sunjatsenův dům

Nachází se na rohu ulice Sinan Lu. Prohlídky začínající v 9 hodin /cena je 8 RMB, komentář v čínštině a angličtině/ trvají asi hodinu.

Fuxing park

Pokud park navštívíme dopoledne, poskytne nám nevšední karnevalovou podívanou. Páry tančící valc či tango před sochami Marxe a Engelse, tance s meči, kung fu, qi gong. Pochodové melodie znějící z jednoho rohu se prolínají s melodiemi čínských tradičních písní jiné skupiny. Park slouží k relaxačním aktivitám různého druhu.

Čínské Benátky ZHOU ZHUANG (ČOU-ČUANG)

Vesnici o 16 ha území s křehkými dřevěnými stavbami a úzkými kamennými mosty, ležící 60 kilometrů od Šanghaje, je prý nejlépe navštívit časně ráno, kdy je zahalena do mlžného oparu stoupajícího z okolních jezer a kanálů. Je to scenérie jako z tušové malby s malými chatrčemi a kanály, přes které vedou starobylé kamenné mosty. Obyvatelé se zde stovky let přizpůsobovali vodě a obchodovali prostřednictvím sítě kanálů.

Čou-čuang každý den navštíví průměrně 30.000 turistů. Je považován za "Benátky Východu". Místní kulinářskou specialitou je vařené uzené koleno. Při návštěvě doporučujeme ochutnat v restauraci Yunhai Holiday Villa (přijatelné ceny a hygiena).

Rovněž si nenechte ujít projížďku lodičkou po kanálu (60 CNY za maximálně 8 osob, délka jízdy cca 40 minut).

Čou-čuang usiluje o zapsání do seznamu světového kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

Čou-čuang se poprvé proslavil cca před 17 lety dílem čínsko-amerického umělce Čchen I-feie, který zachytil snový ráz Čou-čuangu na nostalgické olejomalbě. Již zesnulý šéf společnosti Occidental Petroleum Armand Hammer obraz koupil a daroval jej patriarchovi čínské politiky 4 modernizací (tzv. reforem) Teng Siao-pchingovi. V Čou-čuangu se natáčel film Šanghajská triáda o čínských gangsterech z 30. let.