česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
tescan
Foto: Tescan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Firma TESCAN oslavila 30 let výročí firmy

TESCAN je jednou z nejvýznamnějších high-tech firem v České republice a zároveň jedním z pěti nejlepších výrobců elektronových mikroskopů na světě. Je také jedním z nejúspěšnějších českých exportérů špičkové technologie, čímž pomáhá ve světě zřetelně demonstrovat inovativní sílu České republiky a šířit její dobré jméno.
 

Mikroskopy TESCAN ovlivňují naše životy více, než by se mohlo zdát. Používají se téměř ve všech oborech průmyslu a vědy – ve farmacii, mikrobiologii, biotechnologii, pro diagnostiku ve vývoji, či výrobu barev na vlasy, odhalování trhlin ve výrobcích, nebo dokonce při restaurování artefaktů.

Začátky firmy byly přitom velmi skromné, při jejím vzniku v roce 1991 ji tvořilo jen pět jejích zakladatelů, kteří odešli z bývalé Tesly Brno a chtěli zúročit své zkušenosti v oblasti mikroskopie. V letošním roce firma oslavila 30 let existence, během kterých ušla pořádný kus cesty. Zaměstnává 650 lidí a nainstalovala již přes 3 000 elektronových mikroskopů ve více než 80 zemích.

Firmě TESCAN se daří i v Číně, kde započal své působení v roce 2003, z počátku pouze prostřednictvím čínských distributorů. V Číně byl vždy velký zájem o kvalitní high-tech produkty a stejně tak tomu bylo i v případě mikroskopů TESCAN. Nárůst poptávky vedl firmu v roce 2009 k založení vlastní pobočky v Šanghaji. Koncem letošního roku pak firma oslavila kulaté výročí také slavnostním otevřením nového čínského sídla firmy a demo laboratoře v Šanghaji. Slavnostní ceremonie se účastnila řada významných hostů včetně Karla Šrola, Generálního konzula ČR v Šanghaji.

V novém sídle firmy pracuje téměř 40 zaměstnanců a v suterénu budovy se nachází demo laboratoř, kde je instalováno 5 elektronových mikroskopů. Laboratoř je k dispozici místním uživatelům či pro návštěvu a prohlídku ze strany potenciálních zákazníků a partnerů.

Momentálně TESCAN v Číně nabízí celou produktovou řadu: termoemisní rastrovací elektronové mikroskopy, autoemisní elektronové mikroskopy, dvousvazkové rastrovací elektronové mikroskopy s elektronovým a fokusovaným iontovým svazkem, či Micro-CT. Momentálně nejprodávanější modelem je již delší dobu termoemisní rastrovací elektronový mikroskop VEGA, ale skvěle se daří i autoemisnímu rastrovacímu mikroskopu CLARA

V nabídce pro čínské zákazníky je také technologicky nejpokročilejší SOLARIS X, dvousvazkový rastrovací elektronový mikroskop s nejvyššími specifikacemi s plazmovým zdrojem iontů a rozlišením až 0,5 nm. Využití nachází především v polovodičovém průmyslu, materiálovém inženýrství a materiálových vědách. Hlavními přednostmi jsou vysoké rozlišení elektronového svazku a rychlé řezání plazmovým iontovým svazkem, se kterým lze např. dělat příčné řezy o velké ploše a následně třeba destruktivní 3D rekonstrukci vzorku.

V letošním roce firma na čínský trh úspěšně uvedla také micro-CT DynaTOM. Trh Micro-CT je velmi perspektivní a lze očekávat jeho růst. Uvedení nového produktu v tomto segmentu je tedy jednoznačně správným krokem, vysoká technologická úroveň a kvality výrobku pak TESCANu dávají jednoznačný náskok před konkurencí. DynaTOM je první a jediný laboratorní mikro-CT systém na světě určený pro nejnáročnější časosběrné, in situ a dynamické experimenty. Technologie TESCAN Dynamic micro-CT umožňuje identifikovat a označit události ve vzorku s přesným časem výskytu. Skutečné 4D Dynamic micro-CT společnosti TESCAN není jen rozšířením tradiční 3D rentgenové tomografie nebo jednoduchého 3D časosběrného rentgenového snímku. Řešení TESCAN Dynamic micro-CT nabízejí v reálném čase komplexní in-situ dynamické mikro-CT schopnosti, záznam a vizualizaci množství fyzikálních procesů – komprese, torze, tah, proudění, ohřev, chlazení, růst forem, rozpouštění kapalin a mnoho dalších dynamických akcí. Řešení TESCAN Dynamic micro-CT otevírají nové možnosti pro nepřerušované in-situ dynamické experimenty v celé řadě průmyslových odvětví a v akademickém výzkumu.

TESCAN v Číně slaví úspěchy. I přes loňskou pandemii Covid-19 nezaznamenal TESCAN v roce 2020 pokles poptávky a firmě se naopak dokonce podařilo zvýšit tržby. Růst firma očekává i v letošním roce. TESCAN má spokojené zákazníky ve všech čínských provinciích a městech pod přímou správou, s výjimkou Tibetu a Xinjiangu, kde investice do vědy a výzkumu nejsou veliké. Produktová řada firmy nabízí široké využití a mikroskopy TESCAN tak lze nalézt např. v nedávno dokončené gigatovárně Tesla v Šanghaji, či jsou využívány pro výzkum a restauraci artefaktů v Palácovém muzeu v Zakázaném městě v Pekingu.

Jaké je tajemství úspěchu TESCAN na složitém čínském trhu? Kromě prvotřídní technologie, která TESCAN řadí mezi světovou špičku ve svém oboru, je důležitá také promyšlená obchodní strategie. TESCAN např. spolupracuje s řadou významných univerzit a v různých oblastech Číny zřídil 10 společných laboratoří, pro které Univerzity zakoupily mikroskopy TESCAN. Ty slouží univerzitám pro jejich výzkum a firma zároveň může nainstalované mikroskopy v případě potřeby využít k demonstraci, či prezentaci pro potenciální zákazníky z daného regionu. TESCAN současně pracovištím nabízí určité výhody, jako např. školení, asistenci aplikačních specialistů, přednostní after-sales service apod. Tímto způsobem tedy TESCAN poskytuje vybraným zákazníkům vysoce nadstandardní servis, čímž přispívá k jejich spokojenosti s produktem, a zároveň dokázal přemístit velmi nemobilní produkt blíže k potenciálním zákazníkům a dává jim možnost se s ním blíže seznámit.

 

Lukáš Svatek, ekonomický diplomat GK Šanghaj

přílohy

TESCAN DynaTOM Brochure 4 MB PDF (Acrobat dokument) 29.11.2021

TESCAN Solaris X Brochure 4 MB PDF (Acrobat dokument) 29.11.2021

Galerie