česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
economy_logo
Foto: Al Bawaba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ekonomika v deltě řeky Yangtze se pomalu vzpamatovává, budoucí výhled je nicméně stále nejistý

Data za první polovinu roku naznačují, že vládní opatření na podporu průmyslu dosáhla určitých úspěchů a ekonomika v deltě řeky Yangtze se pomalu vzpamatovává. Domácí spotřeba ale, i navzdory značným vládním snahám, již šestým měsícem klesá. Druhá polovina roku bude pro čínskou ekonomiku zátěžovým testem a teprve nadcházející měsíce ukáží, zda se podařilo nastartovat dlouhodobý růst.

Na základě dat čínského statistického úřadu, zveřejňovaných souhrnně za první a druhé čtvrtletí, poklesl v první polovině roku hrubý domácí produkt Šanghaje v meziročním srovnání o 2,6 %. Došlo tedy k částečnému snížení historického propadu z prvního čtvrtletí letošního roku. Ekonomiky provincií Zhejiang, Jiangsu a Anhui dokonce lehce rostly.

 

Meziroční změna HDP za první polovinu roku 2020

Meziroční změna HDP za první polovinu roku 2020

 

HDP za první polovinu roku 2020

HDP za první polovinu roku 2020

 

Export i importu se také pomalu vzpamatovávají. Dle statistik pro město Šanghaj vzrostl za první polovinu v meziročním srovnání export o 0,7 % na 642,3 miliard CNY a hodnota importu klesla o 1,7 % na 463,7 miliard CNY. Provincie Zhejiang a Anhui vykázaly růst exportu i importu. Růst importu v provincii Zhejiang byl nicméně o téměř 2 % nižší než v prvním čtvrtletí. V provincii Jiangsu import rostl o téměř 2 %, export však pokles.

 

Export a Import za první polovinu roku 2020

Export a Import za první polovinu roku 2020

 

Dle oficiálních údajů byl celkový růst čínského HPD v druhém čtvrtletí v meziročním srovnání 3,2 %. Což je téměř horní hranice rozpětí (1 – 3,4 %), ve kterém, před zveřejněním statistik, odhadovala čtvrtletní růst HPD čínská média. Na pozadí pozvolného obnovování provozu firem, nízkých výdajů spotřebitelů po velkou část druhého čtvrtletí, ale i s přihlédnutím k oficiálním datům pro Šanghaj a provincie Zhejiang, Jiangsu a Anhui, které se podílejí na téměř čtvrtině čínského HDP a třetině dovozu a vývozu, je čtvrtletní růst čínského HDP o 3,2 % až neuvěřitelný.

Většina firem v průběhu dubna a května stále operovala pouze na 85-90 % běžné aktivity a pandemií nejvíce zasažený sektor služeb se vzpamatovával ještě výrazně pomaleji. Za první polovinu roku klesla v Šanghaji průmyslová výroba společností nad určenou velikost o 6,3 % (-17,4 % v Q1). Sektor výroby automobilů v první polovině roku klesl meziročně o 12,3 %, a to i přes to, že od dubna trh s automobily vykazuje stabilní růst, v červenci dokonce o 16,4 % ve srovnání s předchozím rokem.

Sektor služeb v Šanghaji se v druhém čtvrtletí poměrně stabilně zotavoval, stále však pouze snižoval propad z předchozích měsíců. Během dubna a května byla i nadále velká část restaurací poměrně prázdná, stejně tak množství cestujících bylo dle oficiálních dat v květnu v meziročním srovnání poloviční. Dle statistik se např. přidaná hodnota velkoobchodu a maloobchodu snížila o 9,4 %, (- 19,5 % v Q1), přidaná hodnota skladových a poštovních služeb klesla o 14 % (-18,5 % v Q1) a realitní sektor vykázal pokles o 0,8 % (-10,3 % v Q1).

 

Nejistota přetrvává

Růst čínského HDP v druhém čtvrtletí byl tažen vládními opatřeními a průmyslem, spotřeba však již šestým měsícem klesá. Příjmy domácností stagnují a nejistota vyvolaná epidemií je vede k navyšování úspor na úkor utrácení. Současně se zdá, že trend opatrné spotřeby bude pokračovat, nehledě na počty nakažených Covid-19 či početné vládní snahy na posílení poptávky.

Bližší pohled na oficiální data za druhé čtvrtletí dále odhalí, že za růstem HDP stojí z velké části budování průmyslového inventáře, způsobené také nedůvěrou ve stabilitu dodavatelských řetězců, a opětovné nastartování přerušených stavebních projektů. To jsou poměrně jednorázové motory růstu ekonomiky, které se v dalším čtvrtletí budou těžko replikovat. Neočekává se také, že by čínská vláda pokračovala v masivních stimulových opatřeních a místní vlády pomalu dosáhly limitů pro udělování speciálních dluhopisů.

Obnova průmyslového výkonu na úroveň před epidemií Covid-19 a současně stagnující spotřeba navíc povedou ke kumulaci inventáře napříč ekonomikou. Tento nesoulad mezi nabídkou a poptávkou bude v druhém pololetí tlačit na snižování cen, což bude mít negativní dopad na tempo růstu ekonomiky.

V dalším období je třeba také věnovat pozornost bankovnímu sektoru, především nárůstu nesplacených úvěrů. Předseda China Banking and Insurance Regulatory Commission (CBIRC) Guo Shuqing v nedávném rozhovoru s Xinhua uvedl, že v roce 2020 budou muset banky odepsat odhadem úvěry v hodnotě 3,4 bilionů RMB, tedy téměř o polovinu více než v roce 2019 (2,3 bilionů RMB). Zároveň varoval, že příští rok bude úroveň nesplacených úvěrů ještě vyšší, neboť budou končit lhůty pro odklad podstatné části půjček, jejichž termíny Peking a místní vlády z důvodů koronavirové krize postupně prodlužovali. Tento vývoj je nicméně očekávaný. Z velké části za ním stojí právě vládní tlak na banky, aby poskytovaly co nejvíce půjček a přispěly tak k obnově ekonomiky. Lze tedy předpokládat, že bankovní sektor bude pod novým tlakem, tentokrát, aby včas zajistil dostatek kapitálu, či urychlil reformy menších bank.

 

Lukáš Svatek - Ekonomický diplomat GK Šanghaj