česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
predseda_vlady_bohuslav_sobotka_jednal_s
Foto: Úřad vlády ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Bohuslav Sobotka v Šanghaji: ČR má ambice stát se finančním a dopravní uzlem Číny ve střední a východní Evropě

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka vedl v Šanghaji poslední týden v listopadu  sérii jednání s cílem podpořit další rozvoj česko-čínských vztahů. Premiér označil bilaterální vztah s Čínou za jednu ze svých hlavních priorit a nutno podotknout, že jak dynamika vztahů, které nabraly během uplynulých 18 měsíců neuvěřitelné tempo, tak hmatatelné úspěchy během samotné návštěvy, potvrzují vstřícnou spolupráci obou zemí.

Premiér během návštěvy několikrát zdůraznil zájem ČR na přilákání dalších čínských investic a nabídl Prahu a Českou republiku jako finanční a dopravní uzel Číny pro střední a východní Evropu. Premiér Sobotka také podpořil významně cca 50 českých firem, které se paralelně s návštěvou zúčastnily podnikatelské mise vedené Hospodářskou komorou ČR. Během jednání v Šanghaji byl uspořádán podnikatelský seminář a došlo k podpisu memorand o spolupráci mezi českými a čínskými subjekty v oblasti zdravotnictví a vědy a výzkumu. Za nejvýraznější výstup z jednání v Šanghaji pak lze považovat oznámení o spuštění přímé letecké linky China Eastern ze Šanghaje v příštím roce.

Během prvního dne návštěvy Šanghaje v neděli 22. listopadu jednal předseda vlády ČR se stranickým tajemníkem Šanghaje Han Zhengem. Oba představitelé se shodli na skvělé úrovni bilaterálních vztahů a vztahů mezi ČR a Šanghají zvlášť. Tajemník Han označil v úvodu setkání bilaterální vztahy mezi Čínou a ČR za „skvělé“ a jejich důkazem budiž, že Šanghaj navštívili v roce 2015 tři nejvyšší představitelé České republiky – předseda PSP ČR Jan Hamáček v dubnu, prezident Miloš Zeman v září a premiér Bohuslav Sobotka v listopadu. Na okraji schůzky bylo podepsáno memorandum mezi Českou lékařskou společností J.E. Purkyně a Šanghajským centrem pro kontrolu a prevenci onemocnění a memorandum mezi společností PPF/SOTIO a Šanghajskou plicní nemocnicí.

Premiér následně zahájil podnikatelský seminář v hotelu Shangri La, kterého se zúčastnilo téměř pět desítek českých firem, čínské firmy a zástupci politického a podnikatelského prostředí, vč. Šanghajské federace průmyslu a obchodu, Šanghajské hospodářské komory a konglomerátu CEFC, kteří společně s Hospodářskou komorou ČR a Česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce pomohly seminář zorganizovat.

Během úvodních vystoupení na podnikatelském semináři bylo poukazováno na významnou aktivizaci česko-čínských vztahů, ke které dochází během letošního roku, přičemž hlavním tématem všech vystoupení byly čínské investice v ČR. Pokud jde o dosavadního největšího čínského investora v ČR – společnost CEFC, ta se podle slov prezidenta společnosti Chen Chauta považuje za průkopníka čínských investic v ČR. Zvažuje i další investice v hodnotě 5 miliard CNY (cca 20 miliard Kč). CEFC má jednak zájem o řízení a kontrolu svých budoucích investic v Evropě, zároveň však zamýšlí podporovat i další čínské investice v ČR.

O centru čínských investic, možnosti vytvoření finančního a dopravního centra v ČR prostřednictvím vstupu čínských finančních hráčů na českých trh, např. Bank of China anebo i dalších finančních institucí z ČLR do ČR hovořil během úvodního vystoupení premiér Sobotka. B. Sobotka rovněž zmínil nové projekty v letošním roce, např. otevření kliniky tradiční čínské medicíny ve FN v Hradci Králové ve spolupráci s Úřadem zdravotnictví Šanghaje nebo nově otevřenou přímou linku Praha – Peking.

V návaznosti na úvodní podnikatelské fórum české firmy jednaly následující den na B2B semináři, kterého se zúčastnilo přes 30 čínských firem.

Premiér během své návštěvy v Šanghaji navštívil též výzkumné a vědecké centrum společnosti Huawei, kde se účastnil podpisů memorand s ČVUT a VŠB TU Ostrava. Prostřednictvím memorand může každá z těchto univerzit čerpat 250 tis. USD na výzkumné projekty. V závodu Volskswagen/Škoda v Antingu poblíž Šanghaje jednal se zástupci vedení automobilky. Volskswagen patří mezi nejdéle působící evropské automobilové podniky v Číně, závod v Antingu otevřel v roce 1983. Auta se značkou Škoda jsou v Číně vyráběna od roku 2007 a zatím se zde prodalo 1,5 mil. aut této značky.

Český premiér se rovněž setkal s viceprimátorem Šanghaje pro ekonomiku Zhou Bo a jednal i s předsedou představenstva Shanghai Pudong Development Bank. Během obou jednání zmínil možnost, že by se Šanghaj do budoucna mohla stát hlavní branou pro české firmy do Asie. Premiér připomenul, že se v posledních letech podařilo výrazně zvýšit počet projektů mezi Šanghají a Prahou, jenž by mohly být znásobeny i díky zřízení přímé linky na pražské letiště, které je velmi dobře propojeno se zbytkem střední Evropy. Zmínil i vyspělý finanční sektor ČR, který nebyl nijak zasažen během světové finanční krize.

Na závěr svých jednání v Šanghaji se předseda vlády ČR sešel s předsedou představenstva China Eastern Airlines Liu Shaoyongem. Výstupem z jednání je oznámení o zřízení již druhé přímé linky z Prahy do ČLR. Ta bude spuštěna na počátku dubna 2016, tedy přibližně ve stejné době, kdy se v ČR očekává návštěva čínského prezidenta Xi Jinpinga.