česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
karel_misek
Foto: University of Shanghai for Science and Technology
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Virtuální bienále Praha představilo v Šanghaji výběr z české i světové grafiky

Dne 26. září 2017 byl na šanghajské univerzitě University of Shanghai for Science and Technology slavnostně otevřen výstavní projekt "Virtuální bienále Praha grafického designu v Číně". Kromě grafických prací českých a zahraničních umělců - profesionálů a studentů vysokých uměleckých škol, výstava také představuje sbírku grafik a plakátů prof. ak.mal. Karla Míška.

Výstavní projekt "Virtuální bienále Praha" byl v Číně představen poprvé. Záštitu mu poskytla jedna z nejstarších šanghajských univerzit University of Shanghai for Science and Technology, která se od roku 1907 zaměřuje především na výuku v technologických odvětvích, ale také užitou grafiku a design.  Kromě grafických prací českých a zahraničních umělců -  profesionálů a studentů vysokých uměleckých škol, výstava představuje i sbírku grafik a plakátů prof. ak.mal. Karla Míška.

Karel Míšek v současnosti působí jako vysokoškolský pedagog na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V  70.–90. letech spolupracoval umělecky s Národním divadlem, divadly E. F. Buriana a S. K. Neumanna v Praze, dále s orchestry Česká filharmonie, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, nakladatelstvím Albatros, Středočeským nakladatelstvím, Metrostavem ad.

Výstava je projektem pražské Asociace užité grafiky a grafického designu a také galerie Altán Klamovka v Praze.  S nápadem vytvořit mezinárodní přehlídku grafického designu přišli Karel Míšek a jeho kolegyně Lenka Sýkorová z Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v roce 2007.  Virtuální bienále grafických posterů probíhá od té doby každoročně pod patronací galerie Altánu Klamovka v Praze.

Účastníci projektu před každým ročníkem obdrží e-mail s přiřazeným tématem aktuální výstavy, který musí zpracovat ve velmi krátké době a nahrát své práce na webové stránky organizátora výstavního projektu. Poté organizátoři zpracovávají jednotlivé příspěvky na výstavu, které mají podobu černobílých grafických prací a zachycují aktuální společenská témata jako globalizace, konzumní společnost, korupce, svět informací ad.