česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přílet do ČLR - povinná zdravotní deklarace, testy, karanténa

Od počátku března 2020 zavedly čínské úřady přísnou proceduru při příletech ze zahraničí do ČLR, na letištích je nutné vyplnit zdravotní deklaraci a podrobit se kontrole, následuje povinná 14-denní karanténa v místě příletu. Procedury se mohou na jednotlivých letištích v ČLR lišit. Od konce srpna 2020 je vyžadováno předložení negativního testu na COVID-19, od počátku listopadu 2020 také předložení negativního testu na protilátky IgM, oba před odletem do Číny

Souhrn všech podmínek k vydání zdravotního kódu naleznete na stránkách Velvyslanectví ČLR v Praze na odkazu http://www.chinaembassy.cz/cze/lsyw/t1897706.htm

 

Zavedená opatření mají pomoci zamezit šíření koronaviru COVID-19 při jeho přenosu ze zahraničí a obnášejí tyto kroky:

  1. Max. 48 hod. před nástupem na palubu letadla (počítá se od doby odběru) z Evropy do Číny jsou cestující povinni se nechat otestovat na COVID-19 (test RT-PCR) a dále také na protilátky v krvi (test IgM). K provedení testů je možné využít jakékoli odběrové centrum, uvedené v seznamu akreditovaných laboratoří na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, které oba testy provádí a vystaví o něm písemné potvrzení (vyžadováno je zejména potvrzení o tom, že test IgM byl proveden žilním odběrem). Následně je nutné se přes webovou stránku Velvyslanectví ČLR v Praze (https://hrhk.cs.mfa.gov.cn/H5/) zaregistrovat a přihlásit. Při přihlášení je nutné vyplnit jednotlivé položky a vložit čitelné a plné fotografie obou výše uvedených potvrzení. Poté, co Velvyslanectví ČLR v Praze obdrží tuto online žádost, provede kontrolu dat (v pracovní době během 6 hodin, mimo pracovní dobu a ve svátky během 12 hodin) a vydá QR kód "Prohlášení o zdravotním stavu" s logem "HDC". Cestující musí při nástupu do letadla předložit tento QR kód v elektronické nebo tištěné verzi letecké společnosti ke kontrole. Podrobnější informaci lze nalézt na webových stránkách Velvyslanectví ČLR v Praze, včetně kontaktů (telefon, e-mail) v případě potřeby.
  2. Po příletu do Číny jsou všichni cestující podrobeni prvotní kontrole, včetně měření teploty.
  3. Zároveň imigrační úředníci zkontrolují vstupní zdravotní deklaraci, tu je možné vyplnit:
  4. Při epidemiologickém vyšetření se hodnotí zdravotní stav cestujícího a jeho cestovní historie - k tomu slouží i kontrola přes QR kódy v mobilech. Pro cestující z celého světa je povinná 14-denní karanténa, od ledna 2021 prodloužená o +7+7 dnů, a to v prvním místě vstupu. Pobyt v karanténě a všechny náklady na testování po příletu i v průběhu karantény si hradí cestující z vlastních prostředků. 
  5. O tom, do kterého karanténního zařízení bude cestující ubytován, rozhodují místní úřady (jde většinou o hotely střední kategorie). Náklady na ubytování a zajištění základních potřeb si cestující hradí z vlastních prostředků (ceny se pohybují mezi 200 - 600 RMB).

Rizikovost cestovní historie je vyhodnocována v závislosti na předchozím pobytu. K vysoce rizikovým patří prakticky všichni cestující, protože případů koronaviru v celém světě neustále přibývá, zatímco v Číně se až na ojedinělé případy (import ze zahraničí) podařilo šíření koronaviru zastavit. 

Cestujícím, kteří nepředloží oba negativní testy (RT-PCR i IgM) při kontrole na letišti, nebude umožněno odbavení a odlet. Popříletová karanténa je povinná a je přísně kontrolována. V průběhu karantény není možné objednávat žádné potraviny ani léky. Během 14-denní karantény lze očekávat několik testů RT-PCR a minimálně 2 krevní testy na protilátky IgM (1x týdně). V případě pozitivního testu bude cestující umístěn do zdravotnického zařízení a teprve po propuštění z nemocnice se začne počítat znovu jeho karanténa, která pak bude ještě prodloužena - tedy je nutné počítat s dobou až 3x 14 dnů (14 dnů umístění ve zdravotnickém zařízení, 14 dnů v karanténě v určeném zařízení a dalších 14 dnů v domácí karanténě s pravidelnou kontrolou + nutností hlášení stavu a teplot).