česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (c) 2021 AEROPHOTOWORKS for SHARK.AERO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nejmladší žena, která chce samostatně obletět svět, si vybrala český ultralight

Devatenáctiletá Zara Rutherfordová se snaží stát nejmladší ženou, která sólově obletí svět. Pro tuto misi si vybrala ultralehké letadlo "Shark" navržené v Česku. Zara doufá, že tímto dobrodružstvím inspiruje dívky a mladé ženy, aby se věnovaly vědě, technice, inženýrství a matematice nebo kariéře v letectví. Během její zastávky v Singapuru dne 24. 12. pro ni české Velvyslanectví spolupořádalo webinář, na kterém virtuálně potkala místní studenty/-ky a mladé nadšence/-kyně do letectví.

Zara Rutherfordová, teenagerka z belgicko-britské rodiny, která se snaží stát se nejmladší ženou, co sólově obletí svět, přiletěla do Singapuru 24. prosince poté, co v srpnu letošního roku zahájila svou 52 000 km dlouhou expedici z Belgie. Hlavním cílem mise Zary je inspirovat více dívek a mladých žen, aby se věnovaly vědeckým oborům či kariéře v letectví. S cílem pomoci Zaře šířit toto poselství mezi mladými ženami a obecně nadšenci do letectví uspořádal p. Ladislav Graner, ředitel kanceláře CzechTrade Velvyslanectví ČR, webinář, a to společně s Asociací leteckého průmyslu (Singapur) (AAIS), Velvyslanectvím Belgického království a Women in Aviation International Singapore Chapter (WAI SG). Na začátku akce přivítalo Zaru několik významných osobností: česká velvyslankyně Michaela Froňková, belgická velvyslankyně Colette Taquet a singapurská poslankyně a bývalá pilotka vrtulníku RSAF pí. Poh Li San.

Poslání Zary je nejen obdivuhodné a po všech stránkách úspěšné, ale Zara si vybrala pro svůj let malý ultralehký letoun Shark, který byl zkonstruován v Česku a postaven na Slovensku. Ultralehká letadla jsou typicky malá letadla náchylná na povětrnostní podmínky a mohou být využívána nejen jako prostředek levné osobní dopravy, ale také pro speciální mise, jako je hlídání hranic a pátrání a záchrana. Shark je díky vyspělé konstrukci a optimalizované aerodynamice jedním z nejrychlejších ultralehkých letadel na světě; jeho rychlostní rekordy přesahují 300 km/h. 

Velvyslankyně Michaela Froňková při této příležitosti poznamenala: "Letoun Shark představuje inovativního ducha českého leteckého průmyslu, který hrdě rozvíjíme od počátku 20. století. Tento průmysl intenzivně pracuje na vytvoření silné spolupráce veřejného a soukromého sektoru v oblasti výzkumu a vývoje. Dnes naše letecké společnosti sdílejí své znalosti a zkušenosti s partnery na národní i mezinárodní úrovni a poskytují odborné znalosti společnostem, jako jsou Honeywell, GE Aviation a Safran. Jsme rádi, že letoun Shark umožňuje Zaře uskutečnit její sny, a doufáme, že k tomu inspiruje i další."

Více informací o letadle Shark na webových stránkách SHARK.AERO.

Více ohledně mise Zary na jejích webových stránkách FlyZolo.

Více z médií: webové stránky deníku Straits Times

Galerie


Zara Rutherford and Shark in Singapore