česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Singapur - aktuální podmínky vstupu a pobytu vzhledem k pandemii COVID19

Níže přinášíme aktualizované informace o omezení pro české cestovatele do Singapuru.

Poslední změna článku 11. 10. 2021: Od 13. 10. se zpřísňují podmínky pro pohyb neočkovaných cizinců v zemi (tedy pro všechny, kteří nejsou očkovaní v Singapuru či nedisponují "potvrzením protilátek po očkování mimo Singapur").

Od 1. 11. 2021 bude nutné pro přílet do Singapuru být plně naočkován proti COVID19 vakcínou schválenou Světovou zdravotnickou organizací (WHO), tedy poslední dávka očkovacího schématu musí proběhnout dříve než 14 dní před příletem do Singapuru (tzn. pokud se cestující nechá naočkovat poslední dávkou 1. 11., může nejdříve vstoupit do Singapuru 15. 11.). 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT 

VSTUP

V současné době není možné do Singapuru přicestovat za účelem krátkodobého (zejm. turistického či obchodního) pobytu. Všichni cestovatelé bez singapurského občanství, ale s trvalým pobytem, pracovním povolením, či dalšími formami dlouhodobého pobytu v Singapuru (i pokud o něj teprve žádají před prvním vstupem do země) musí elektronicky žádat o povolení ke vstupu, a to nejjednodušeji skrze ověřovací formulář ICA (Immigration and Checkpoints Authority). Podmínkou pro podání žádosti je být na příletu více než 14 dní po ukončení očkovacího schématu vakcínou uznávanou u Světové zdravotnické organizace (WHO). Při vstupu do země se cestující musí prokázat schváleným povolením, přičemž proces schvalování může trvat i několik měsíců.

Dne 4. 10. byla ČR zařazena do tzv. „Kategorie II“ zemí s následujícími karanténními postupy po příjezdu (celý text v angličtině na stránkách ICA):

  1. Cestující se musí prokázat negativním PCR testem na přítomnost COVID19 provedeným v akreditované laboratoři, a to nejpozději 48 před odletem. Test musí být v angličtině a obsahovat kromě data a výsledku testu i jméno cestujícího a datum narození a/nebo číslo pasu.
  2. Na příletu se cestující musí podrobit dalšímu PCR testu, který je zpoplatněný částkou 160 SGD. Test se doporučuje zaplatit online před příletem, ale je možné i platební kartou na místě.
  3. Nehledě na proočkovanost cestujícího či jeho předchozí prodělání nemoci, tento dále nastoupí do 7-denní karantény (tzv. „SHN“) v hotelovém zařízení (osoba s trvalým bydlištěm v Singapuru může karanténu za určitých opatření absolvovat doma). Hotelový pobyt i s 3 jídly denně stojí 1450 SGD pro jednu osobu, resp. 950 SGD za osobu v případě dvou a více osob v příbuzenském vztahu v jednom pokoji. Tuto částku je nutné zaplatit před příjezdem do Singapuru, aby bylo možné vydat finální povolení k příjezdu.
  4. 7. den karantény je nutné se podrobit výstupnímu PCR testu, který je zpoplatněný 125 SGD. Tuto částku je nutné zaplatit před příjezdem do Singapuru, aby bylo možné vydat finální povolení k příjezdu. Pokud je tento test negativní, bude možné opustit karanténu v čas, který hotel stanoví v daný den pro konkrétního cestujícího (případně opustit domácí karanténu).

V případě cestování z jiných zemí nebo přes jiné země než ČR je třeba ověřit pro danou zemi podmínky příletu skrze stránky ICA. Pokud cestující přiletí přes zemi v kategorii II, platí výšeuvedené podmínky, pokud se bude jednat o kategorii III či IV, musí počítat s 10-denní karanténou.

Singapur vyžaduje cestovní pojištění obsahující léčbu v případě nákazy COVID19.

VACCINATED TRAVEL LANE

Singapur zavádí tzv. Vaccinated Travel Lane (VTL) schéma pro bezpečné cestování mezi Singapurem a konkrétními zeměmi. Podmínkou využití VTL je rezervace takto speciálně označeného letu (které společnosti tyto lety poskytují naleznete na stránkách ICA). Dalším požadavkem je strávení alespoň 14 dnů bezprostředně před odletem v Singapuru či jedné z VTL zemí, není ani možné mezipřistání v zemi mimo VTL schéma. Před odletem je třeba absolvovat PCR test na COVID19, po příletu na letiště Changi je třeba již standardně absolvovat další PCR test. Do obdržení jeho negativního výsledku je třeba samoizolace, ale poté již není nutná karanténa.

Aktuální seznam zemí, pro které toto schéma platí, a bližší detaily ohledně celého procesu naleznete na stránkách ICA

TRANZIT

Za určitých podmínek je možné tranzitovat skrze Singapur, konkrétně letiště Changi. Více informací naleznete na stránkách letiště.

2. DOPRAVA

LETECKÁ DOPRAVA

Mezinárodní letiště Changi operuje v omezeném režimu, za dodržování přísných hygienických podmínek. Několik letů týdně je k dispozici přes „tradiční“ velká přestupní letiště, jako např. Amsterdam, Frankfurt, Paříž, apod.

SILNIČNÍ DOPRAVA

Hraniční přechody s Malajsií jsou uzavřeny kromě lidí, kteří mají v Singapuru pracovní povolení. Nákladní doprava funguje v omezeném módu.

LODNÍ DOPRAVA

Funguje pouze vnitrostátní lodní doprava pasažérů. Mezinárodní nákladní lodní doprava funguje se značnými zpožděními a omezeními vyplývajícími z lokálních covidových opatření v přístavu. Ze stejných důvodů je zpožděné i celní odbavení.

3. OPATŘENÍ

POHYB PO SINGAPURU

Při pohybu v Singapuru a vstupu do jakýchkoli vnitřních prostor je třeba mít nainstalovanou a zprovozněnou aplikaci TraceTogether. Do aplikace je nutné zaregistrovat svůj pas (či místní FIN číslo) a své telefonní číslo (místní či zahraniční). Pomocí QR kódu či Bluetooth snímače umístěného na vstupu do daného prostoru je uživatel povinen svůj vstup zaregistrovat a při opuštění prostoru stejným způsobem i odregistrovat.

Všude mimo svého vlastního bydliště je nutné zakrýt nos i ústa rouškou, a to i při pohybu venku! Výjimkami jsou náročnější sportovní aktivity (standardní chůze se mezi ně nepočítá) a konzumace pití či potravin.

Singapur zavedl zpřísněná opatření proti šíření nemoci. Hlavními opatřeními jsou:

  • Limit 2 lidé u jednoho stolu v restauracích a trzích s jídlem
  • Setkávání lidí maximálně ve skupině 2 lidí
  • Návštěvy v domácnostech – maximálně 2 hosté denně
  • Povinné vzdělávání na dálku z domova pro děti pod 12 let
  • Práce z domova je doporučovaná ve všech případech, kdy to je možné
  • Lidé nad 50 let se mohou přihlásit o 3. dávku očkování

Kompletní informace na stránkách Vlády Singapuru.

Od 13. 10. není možné, aby neočkovaní navštěvovali restaurace, trhy s jídlem, obchodní centra, kavárny ani atrakce. Očkovaný je ten, který obdržel dávku vakcíny schválené WHO v Singapuru či disponuje "potvrzením protilátek po očkování mimo Singapur". K obdržení tohoto potvrzení je třeba dostavit se do zdravotního centra/nemocnice, nechat si změřit protilátky proti COVID19 ("serology test") a ukázat dálkově ověřitelný certifikát o provedeném očkování mimo Singapur. Za tento úkon se běžně platí 80-130 SGD dle vybraného poskytovatele.

POSTUP PŘI POTVRZENÍ POZITIVITY NEBO ONEMOCNĚNÍ COVID-19

Při obdržení pozitivního výsledku antigenního nebo PCR testu a v případě málo rizikových skupin (zejména lidé pod 69 let, bez dlouhodobých onemocnění a s žádnými či lehkými příznaky) a začíná okamžitě platit domácí karanténa. V případě zhoršení stavu či těžších symptomů bude pacient převezen do karantény v nemocničním zařízení. Po 7 dnech je možné absolvovat PCR test. Pokud by ukázal nepřítomnost či jen malou virovou dávku, je možné se vrátit k denním činnostem, avšak se závazkem minimalizace sociálních kontaktů. Po 10 dnech je člověk považován za vyléčeného a karanténa může skončit v každém případě.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Singapuru: +65 9011 6411

E-mail na Velvyslanectví ČR v Singapuru: singapore@embassy.mzv.cz

Immigration & Checkpoints Authority (ICA) https://www.ica.gov.sg/

ICA web pro cestovatele: https://safetravel.ica.gov.sg/

Ministry of Manpower (MOM): https://www.mom.gov.sg/

Ministry of Health (MOH): https://www.moh.gov.sg/

5. PRAVIDLA NÁVRATU DO ČR:

Samostatný článek na stránkách MZV.