česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Singapuru a návratu do ČR

Do Singapuru mohou v současnosti vstoupit pouze plně očkované osoby (definice viz níže v části "očkované osoby"), avšak za jakýmkoli účelem (tedy včetně turistického či obchodního).

Update 25. 4.: Pro přílety od 26. 4. a dále již není třeba dokládat negativní test na přítomnost covid19.

VSTUP NA ÚZEMÍ SINGAPURU Z ČR

Pro krátkodobý pobyt do 90 dnů občan ČR nepotřebuje do Singapuru vízum.

Kompletní podmínky pro vstup do Singapuru naleznete na stránkách singapurské Immigration & Checkpoints Authority (ICA). Cestující musí zejména:

  1. být plně očkován proti covid 19 (definice viz níže v části "očkované osoby") ,
  2. vyplnit elektronický registrační formulář ICA, a to nejdříve 3 dni před odletem,
  3. nainstalovat si a aktivovat aplikaci TraceTogether.

OČKOVANÉ OSOBY

V současné době do Singapuru mohou přiletět pouze plně naočkované osoby (výjimkou jsou děti do 12 let a osoby disponující potvrzením, že nemohou být očkovány kvůli jiným obtížím). Aby byla osoba považována za plně naočkovanou musí (dle stránek ICA):

  1. být zaočkována vakcínou schválenou WHO a od ukončení schématu (tedy 1 dávka jednodávkového či 2 dávky dvoudávkového schématu) muselo uplynout alespoň 14 dní,
  2. disponovat dokumenten o zaočkování s následujícími údaji: jméno, datum narození/číslo pasu, země očkování, jméno vakcín/-y, data podání všech dávek. Dokument musí být v angličtině nebo být úředně přeložený do angličtiny, nebo musí jít o certifikát elektronicky kompatibilní se singapurským systémem (např. certifkát ČR, EU, USA, ...)

Momentálně se nevyžaduje žádná posilující dávka. Pokud Váš pobyt přesahuje 30 dní, je možné, že bude nutné posilující dávka po Vás vyžadována.

Pro kontrolu, zda výše uvedené podmínky splňujete, pokud vlastníte certifikát elektronicky kompatibilní s certifikátem singapurským (např. certifkát ČR, EU, USA, ...) můžete využít webový portál VPC, který provozuje ICA.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Aby se člověk vyhnul statusu neočkovaného pro pohyb po Singapuru (viz níže), je třeba předložit imigračnímu úředníkovi certifikát o očkování přeložený do angličtiny (např. evropský elektronický formát o očkování) a požádal jej o promítnutí do aplikace TraceTogether. Tento postup uzná očkovaný status na 30 dní.

Pro podmínky pohybu v Singapuru viz část článku Podmínky na místě


NEOČKOVANÉ OSOBY

Takové osoby nemohou do Singapuru vstoupit za účelem krátkodobého pobytu, ledaže se jedná o děti do 12 let (viz výše). Pokud je cestující držitelem dlouhodobého pobytového titulu v Singapuru a je neočkovaný, informace, jak postupovat nalezne na stránkách ICA.


NEOČKOVANÉ OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby s prodělaným covidem musí být splňovat stejnou podmínku zaočkování jako plně zaočkovaní (tedy 1 dávka jednodávkového či 2 dávky dvoudávkového schématu a muselo uplynout od polsední dávky alespoň 14 dní).

Osoby, které se nakazily COVID-19 před očkováním, se musejí nechat naočkovat alespoň jednou dávkou vakcíny schválené WHO nejméně 28 dní po stanovení diagnózy infekce COVID-19.


DĚTI

Platí stejné podmínky jako výše pro očkované dospělé s tím rozdílem, že děti 0-11 let nemusí být při ani po vstupu naočkovány. Děti 12 a výše let očkovány být musí plně (co to znamená viz "očkované osoby" výše) pro vstup do země.

Pokud jde o neočkované děti 12-18 let držitelů dlouhodobého pobytového oprávnění, je možné požádat o výjimku a povolení vstupu dle protokolu na stránkách ICA. Je nutné zdůraznit, že po vstupu se děti musí do


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Je třeba vyplnit elektronický registrační formulář ICA, a to nejdříve 3 dni před odletem,


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Při pohybu v Singapuru a vstupu do jakýchkoli vnitřních prostor je třeba mít nainstalovanou a zprovozněnou aplikaci TraceTogether. Do aplikace je nutné zaregistrovat svůj pas (či místní FIN číslo) a své telefonní číslo (místní či zahraniční). Pomocí QR kódu či Bluetooth snímače umístěného na vstupu do daného prostoru je uživatel povinen svůj vstup zaregistrovat a při opuštění prostoru stejným způsobem i odregistrovat.

Všude mimo svého vlastního bydliště je ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě nutné zakrýt nos i ústa rouškou (či respirátorem)! Výjimkami jsou náročnější sportovní aktivity (standardní chůze se mezi ně nepočítá) a konzumace pití či potravin.

Singapur zavedl zpřísněná opatření pro omezení sociálních kontaktů, včetně:

  • limit 10 lidí u jednoho stolu v restauracích,
  • setkávání lidí maximálně ve skupině 10 lidí,
  • návštěvy v domácnostech – maximálně 10 hostů najednou.

Kompletní informace na stránkách Ministerstva zdravotnictví Singapuru.

Je zakázáno, aby neočkovaní navštěvovali restaurace, trhy s jídlem, obchodní centra, kavárny ani atrakce. Očkovaný je ten, který 1) absolvoval celé očkovací schéma vakcíny schválené WHO v Singapuru, nebo 2) nechal si cizozemské očkování uznat imigračním úředníkem při příletu (v současnosti je uznáván EU COVID PASS, tedy i jeho verze vydávaná v ČR), či 3) disponuje "potvrzením protilátek po očkování mimo Singapur", pokud nevlastní elektronický očkovací certifikát kompatibilní se singapurským systémem. K obdržení tohoto potvrzení protilátek je třeba dostavit se do zdravotního centra/nemocnice, nechat si změřit protilátky proti COVID19 ("serology test") a ukázat dálkově ověřitelný certifikát o provedeném očkování mimo Singapur. Za tento úkon se běžně platí 80-130 SGD dle vybraného poskytovatele (seznam na stránkách Ministerstva zdravotnictví).


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Při obdržení pozitivního výsledku antigenního nebo PCR testu a v případě málo rizikových skupin (zejména lidé pod 69 let, bez dlouhodobých onemocnění a s žádnými či lehkými příznaky) je doporučená domácí izolace do negativního výsledku antigenního testu. V případě zhoršení stavu či těžších symptomů bude pacient převezen do karantény v nemocničním zařízení. Po 7 dnech je možné absolvovat PCR test. Pokud by ukázal nepřítomnost či jen malou virovou dávku, je možné se vrátit k denním činnostem, avšak se závazkem minimalizace sociálních kontaktů. Po 10 dnech je člověk považován za vyléčeného a izolace může skončit v každém případě.


TRANZIT

Skrze Singapur je možné tranzitovat na letišti Changi, na jehož webových stránkách naleznete kompletní informaci, případně na stránkách ICA.

Dle informací uvedených na těchto webových stránkách by mělo být podmínkou tranzitu to, že cestující má všechny lety pod jednou rezervací, má odbavená zavazadla do finální destinace a chce se zdržovat pouze v tranzitním prostoru letiště. V takovém případě nemusí disponovat žádnými povoleními ani covid testy.

DŮRAZNÉ DOPORUČENÍ: Poraďte se s Vaší leteckou společností, zda-li je opravdu možné tranzit v Singapuru realizovat!


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Singapuru: +65 9011 6411

E-mail na Velvyslanectví ČR v Singapuru: singapore@embassy.mzv.cz

Immigration & Checkpoints Authority (ICA) https://www.ica.gov.sg/

ICA web pro cestovatele: https://safetravel.ica.gov.sg/

Ministry of Manpower (MOM): https://www.mom.gov.sg/

Ministry of Health (MOH): https://www.moh.gov.sg/


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR:

Přehled podmínek návratu do České republiky na stránkách MZV.