česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Singapuru - základní informace

Níže uvádíme nejzákladnější charakteristiku Singapuru jakožto turistické destinace či za účelem krátkodobého pobytu. Více informací je možné získat z otevřených zdrojů, jako například Wikipedia, či  na oficiálních stránkách pro turisty (v angličtině).

Víza, režim vstupu, přihlašovací povinnost

Občané ČR mohou cestovat do Singapuru bez víza a zůstat v zemi po dobu 90 dnů, pokud není účelem cesty získání zaměstnání či výdělečná činnost na území Singapuru.

Před příjezdem/příletem se vyžaduje elektronické vyplnění tzv. Arrival Card (nelze vyplnit dříve než 3 dny před odletem, lze však vyplnit při příletu v tranzitním prostoru). Formulář obsahuje kromě běžných údajů o cestujícím také délku a místo pobytu v Singapuru. Jiná přihlašovací povinnost neexistuje. pro návštěvníky země je však povinné snímání otisku prstů, k němuž dochází v rámci pasové kontroly na hraničních přechodech.

POZOR! Množí se případy podvodů, tzv. "scam/-ů", kdy různí "poskytovatelé" vyžadují za výše uvedený formulář platbu. Velvyslanectví upozorňuje, že formulář na výše uvedeném odkazu je jediný platný a je ZDARMA.

O případné prodloužení pobytu v zemi nad 90 dnů je nutno požádat úřad “Immigration and Checkpoints Authority” (adresa: 10 Kallang Road, Singapore 208718, http://www.ica.gov.sg , e-mail: ICA_FEEDBACK@ica.gov.sg). Podmínkou prodloužení víza nad 90 dní je garance singapurského občana nebo firmy se sídlem na území Singapuru, případně osoby s trvalým pobytem na území Singapuru. Obvyklá doba vyřízení takové žádosti je několik dnů.

Celní a devizové předpisy

Celní předpisy nedovolují dovoz drog a dalších omamných látek, žvýkaček, žvýkacího tabáku a imitací výrobků tabákového průmyslu, erotického zboží jakékoliv povahy, masných výrobků, zapalovačů napodobujících zbraně, cigaret (vyjma minimálního množství pro vlastní potřebu), alkoholu (pouze 1 l destilátu a 2 l vína/piva při pobytu delším jak 48 h), zbraní (včetně např. vystřelovacích nožů), petard, kopií publikací, videokazet, kompaktních disků a dalších výrobků podléhajících zákonům na ochranu duševního vlastnictví.

Pozor: Za držení a převážení drog se ukládají vysoké tresty. Trestem smrti se trestají osoby, u nichž se nalezne více než. 500 g hašíše nebo 15 g heroinu nebo úměrné množství jiných drog. Soud nemá možnost uložit trest mírnější! Cestujícím přivážejícím do země léky pro svou osobní potřebu, které lze získat v Singapuru pouze na zvláštní předpis (především prášky na spaní, antidepresiva a další stimulanty), se doporučuje mít při sobě potvrzení od svého lékaře, že daný lék je určen výhradně pro jejich osobní potřebu z důvodu jejich zdravotního stavu. Potvrzení by mělo být v anglickém jazyce. Může být problém do země dovézt dávku na více než 3 měsíce předepsané spotřeby.

Cestující do země nejsou limitování při dovozu a vývozu valut.

Karton cigaret přivezený z bezcelního obchodu na letišti odletu vám může být zdaněn.

Kompletní seznam zakázaného a kontrolovaného zboží je možno nalézt na stránkách singapurského celního úřadu či v přiložené brožuře (Signapore customs brochure (PDF, 3 MB), angličtina, aktuální k 6/2020).

Zboží dovážené do země je zdaňováno 8 % sazbou GST (Goods and Services Tax). Dovoz zboží (suvenýry, dárky apod.) v hodnotě nad 300 SGD (cca 4500,- Kč) podléhá zaplacení uvedené daně. Platbu je možné provést kartou či hotovostí.

Bezpečnostní situace a odlišnosti od ČR

Singapur je pro cizince bezpečný. Je možno se bez problémů pohybovat po ulici ve dne i v noci, riziko přepadení nebo kapesní krádeže je menší než v ČR. Přesto se doporučuje bezpečnostní rizika nepodceňovat.

Singapur je znám svými zákazy a omezeními. Vysokými finančními pokutami mohou být trestány: odhazování odpadků i jiné znečišťování prostředí, kouření ve veřejných budovách, přecházení silnice na červenou nebo mimo přechod pro chodce, sexuální pohoršování včetně opalování se bez oděvu či pobyt v hotelovém pokoji bez oblečení s roztaženými závěsy, apod. V praxi se však drobné přestupky trestají jen zřídka, ovšem do vyřešení případu (klidně několik měsíců) je možné, že policie odebere cestovateli jeho cestovní pas a bude vyžadovat, aby cestovatel zůstával po dobu vyšetřování v Singapuru na své náklady. Jakkoli doporučujeme v těchto případech kontaktovat Velvyslanectví ČR v Singapuru, možnosti řešení situace jsou velmi omezené.

POZOR! Od r. 2022 se množí případy trestních oznámení na cizince ze sexuálního obtěžování (outrage of modesty), a to zejména po návštěvě nočního klubu, kde i k mimovolnému kontaktu může dojít snadno. Velvyslanectví doporučuje maximální opatrnost v situacích, kdy by těsný kontakt mohl být vykládán výše uvedeným způsobem. Prošetřování může trvat několik měsíců, kdy je třeba zůstat v Singapuru a najmout si právníka.

Velmi přísně se trestá přechovávání a užívání drog. Důrazně proto nedoporučujeme pokoušet se přivézt si do Singapuru byť jen malé množství i lehkých drog pro osobní potřebu. Hrozí mnohaleté vězení, v horším případě i trest smrti.

Za vandalismus muže být udělen fyzický trest (bití holí).

Pokud incident řeší policie, nedoporučuje se jakýmkoli způsobem "smlouvat" či nabízet finanční obnosy, je třeba též projevovat dostatek respektu. Je též třeba si uvědomit, že kvůli extenzivnímu pokrytí území kamerami CCTV lze ve velkém počtu případů vyhledat kamerový záznam z incidentu.

Důležitá telefonní čísla

Ambulance / hasiči: 995

Policie: 999

Informace pro turisty: 1800 736 2000 (zdarma, pouze v rámci Singapuru)

Doprava po městě

Pro pohyb po městě je pro krátkodobého návštěvníka nejvhodnější použít taxíků, kterých je v Singapuru velké množství. Nástupní sazba se pohybuje přes 3 SGD a kilometrová sazba do 0,6 SGD, řidiči jsou korektní, automaticky zapínají taxametr, přijímají platbu kartou a doklad vydávají bez námitek. V Singapuru fungují též aplikace na objednání přepravy.

Spolehlivá a moderní je i hromadná doprava (metro MRT a autobusy). Jízdné je odstupňované podle vzdálenosti a trochu vyšší, než např. v Praze. Proto doporučujeme si opatřit tzv. EZ-link card (levnější jízdné s možností dobíjet kredit), případně Tourist Pass (jízdné zdarma na 1-3 dni, také možnost vstupu zdarma či se slevou na hlavní atrakce). Prodává se ve stanicích MRT i jinde (včetně online prostoru) a je nutné složení vratné zálohy 7 SGD. Při vstupu a výstupu do/ze stanice nebo při nástupu či výstupu z autobusu se jen karta přiloží ke snímači a projetá částka se při výstupu z karty automaticky odečte. Před odjezdem ze Singapuru lze kartu vrátit a získat zpět nespotřebovaný kredit a vratnou zálohu. 

Všechny dopravní prostředky jsou klimatizovány.

Podnebí, jazyk, zvyky

Podnebí

Singapur se vyznačuje extrémně vlhkým a teplým rovníkovým počasím během celého roku. Teploty se pohybují v rozmezí 24 - 34 °C, relativní vlhkost v rozmezí 75 – 100 %. Srážky, většinou ve formě tropických lijáků, jsou téměř rovnoměrně rozloženy po celém roce a jejich úhrn je asi 5× vyšší než ve střední Evropě. Dva ze tří dnů jsou deštivé.

Jazyk

Základním komunikačním jazykem v Singapuru je angličtina, dalšími úředními jazyky jsou mandarinská (spisovná) čínština, malajština a tamilština. Anglicky mluví téměř všichni, úroveň znalosti a komunikační schopnosti je však do jisté míry úměrná úrovni vzdělání a kontaktu s mezinárodní komunitou. I tak čekejte obecně vysokou úroveň angličtiny, průměrně vyšší než v ČR, jakkoli i při dobré znalosti angličtiny můžete mít problémy s porozuměním místní výslovnosti zvané "singlish".

Zvyky

Obecně jsou Singapurci přátelští lidé se silnou láskou ke své zemi a filozofií orientovanou na kariéru a zvelebování sebe i své komunity. Očekávají jednání s respektem, a to zejména vůči autoritám (státním, společenským, i např. v rámci firmy) a starším lidem. Mají rádi novinky v gastronomii i technologiích a kvůli rozloze Singapuru často cestují za jeho hranice. Singapur je velmi digitalizovaný a leckdy je jednodušší vyřídit věci online než tradičním způsobem.

V Singapuru jsou zakázané sňatky homosexuálů, v r. 2022 však alespoň došlo k dekriminalizaci homosexuálního chování. I přesto je však třeba poznamenat, že singapurská společnost je na téma LGBTQ+ senzitivní a může projevovat vůči lidem s neheterosexuální orientací i negativní emoce.

Peníze, voda a jídlo, elektřina

Peníze

Singapurskou měnou je singapurský dolar ($, S$, SGD), který se dále dělí na centy. V oběhu jsou mince do hodnoty jednoho dolaru, od hodnoty 2 SGD se používají bankovky. Singapur je jedním z nejdražších míst na světě, je tedy třeba počítat s mnohem vyšší cenovou hladinou, než v ČR, a to zejména v případě nákladů souvisejících s bydlením (hotel / nájem bytu), spotřebním zbožím, ale i potravinami, které jsou běžnější v Evropě než v Asii.

Výměna valut je možná ve většině bank a v dalších směnárnách, kterých je v Singapuru velký počet, jsou spolehlivé, nabízejí podobný kurz a mají otevřeno i večer. Kurs místní měny se pohybuje kolem 1,4 SGD / 1 USD (17 Kč / 1 SGD). Banky a směnárny běžně přijímají americké a australské dolary, eura, malajsijské ringgity, indonéské rupie, ale i další asijské směnitelné měny. V naprosté většině tradičních obchodů (a někdy i ve stáncích s jídlem) lze používat běžné platební karty, někdy však je nastavená minimální útrata. Kartami lze rovněž vybírat hotovost z bankomatů neboli "ATM", ovšem čekejte horší kurz (a možná i poplatek) než ve směnárně.

Voda a jídlo (hygiena)

Voda z kohoutku je v Singapuru zdravotně nezávadná a bez problémů pitná. Běžně k dostání je také voda balená. Konzumace jídel v místních stáncích (tzv. "hawker's center" /venkovní/ nebo "food courts" /klimatizované/) je bezpečná. Podle úrovně hygienického zabezpečení jsou stánky viditelně označeny stupněm A (nejvyšší úroveň) až D. Strava v těchto levných zařízeních, kterých je v Singapuru mnoho, je příležitostí k seznámení s mnoha druhy orientálních kuchyní. Obecně platí, že hygienická úroveň stravovacích zařízení a prodeje potravin je plně srovnatelná s úrovní v EU.

Elektřina

Napětí v elektrické síti je v rozmezí 220 - 240 V / 50Hz, ovšem vzhledem k odlišnému typu elektrických zásuvek (britský typ) je pro zapojení českých spotřebičů třeba zakoupit levnou plastovou redukci nebo adaptér. 

Zdravotnictví

Zdravotní péče i první pomoc je v Singapuru poskytována vždy za finanční úhradu (vysoké částky). Mezi ČR a Singapurem neexistuje žádná dohoda o bezplatné zdravotní péči. V této souvislosti se doporučuje kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění. V ideálním případě by kromě obvyklé karty pojištěnce měl mít pojištěný při sobě i kopii uzavřené smlouvy (nejlépe v anglickém jazyce), na základě které bude patrno, co všechno v sobě pojistka zahrnuje. Některé nemocnice vyžadují před ošetřením zahraničních pacientů zálohu či písemnou garanci pojišťovny, že uhradí vynaložené náklady na léčbu pacienta. Pokud však nemocnice nedostane garanci rychle, je dobré mít s sebou mezinárodní platební kartu s dostatečným krytím.

Řadu léků je možno zakoupit i bez lékařského předpisu ve specializovaných lékárnách, některé pak i v supermarketech apod.

Informaci o doporučených očkováních před cestou do regionu naleznete například na stránce Vakciny.cz. Do Singapuru není povinné žádné očkování, při příletu z oblastí s větším výskytem žluté zimnice je však vyžadováno potvrzneí o očkování.

Jediné vážnější riziko přenosných nemocí může být horečka dengue, která se někdy vyskytne v lokalizovaných ohniscích. Šíří se bodnutím komára Aedes, který je aktivní ve dne. Úřady proti šíření dengue značně úspěšně bojují plošným hubením komárů a jejich larev a likvidací jejich biotopů. Malárie se v Singapuru již dávno nevyskytuje.

Pro aktuální informace doporučujeme také navštívit internetové stránky Ministerstva zdravotnictví Singapuru.