македонски  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Josef Brož
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva dvou výborů Senátu Parlamentu České republiky

Ve dnech 16.-18. dubna 2018 navštívili Makedonskou republiku zástupci Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu v čele s jeho předsedou Františkem Bublanem a Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu v čele s jeho předsedou Václavem Hamplem, delegaci vedl místopředseda. Senátu Jiří Šesták.
 

V rámci velmi intenzivního programu jednali senátoři s partnerskými výbory makedonského parlamentu (výbor pro obranu a bezpečnost, výbor pro evropské záležitosti, zahraniční výbor), s mpř. vlády a ministryní obrany Radmilou Šekerinskou, s mpř. vlády a ministrem vnitra Oliverem Spasovským, s mpř. vlády pro evropské záležitosti Bujarem Osmanim, s ministrem zahraničních věcí Nikolou Dimitrovem a s českými zástupci ve vedení Delega Evropské unie, setkali se se skupinou pro spolupráci s českým parlamentem, v jejímž čele stojí poslankyně Jagoda Šahpaska, byli přijati místopředsedkyní parlamentu Frosinou Taševskou Remenski a měli příležitost seznámit se i s jeho předsedou parlamentu Talatem Xhaferim. Poslední den návštěvy byl věnován jednání se starostou města Gevgelija Sašo Pockovem, seznámení se situací na makedonsko-řecké hranici, návštěvě přijímacího centra pro migranty Vinojug a setkání s příslušníky 17. kontingentu Policie ČR.

Všichni makedonští představitelé zdůrazňovali vynikající úroveň a bezproblémovost bilaterálních vztahů, vyjadřovali vděčnost za dlouhodobou, otevřenou a konzistentní podporu poskytovanou na nejrůznějších úrovních ze strany ČR v zájmu naplnění makedonského strategického cíle, tj. co nejrychlejší integrace do euroatlantických struktur, a za materiální, finanční i personální pomoc při zvládání dopadů migrační krize. Vysoce hodnocena byla profesionalita českých policistů, kteří od února 2016 pomáhají při zajištění makedonsko-řecké hranice. Ze strany českých senátorů se všem partnerům dostalo ujištění o pokračování trvalé a konsensuální podpory makedonských zahraničněpolitických strategických ambicí, přičemž bylo zdůrazňováno, že ČR vnímá vstup zemí západního Balkánu do euroatlantických struktur především jako jejich posílení a zajištění bezpečnosti a stability celé Evropy.