македонски  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: VV ČR Skopje
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se představily v Severní Makedonii

České firmy z oblasti zdravotnictví, energetiky a dopravy navázaly v rámci mise Hospodářské komory ČR kontakty s makedonskými zájemci o distribuci či import jejich výrobků. Zaujaly také investiční možnosti Republiky Severní Makedonie v tzv. volných zónách. Mise byla realizovaná jako projekt ekonomické diplomacie (PROPED).

Delegace vedená náměstkem z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Eduardem Muřickým se v makedonském hlavním městě Skopji zúčastnila bilaterálních jednání s makedonskými partnery.  Hlavním bodem návštěvy bylo businessfórum, na kterém probíhaly B2B jednání mezi českými firmami a potenciálními makedonskými partnery.

Mezi 100 účastníky fóra, které pořádala česká ambasáda ve Skopji byla také starostka Skopje Danela Arsovská (mimo jiné i česká občanka), která v hlavním městě připravuje množství projektů souvisejících s modernizací městské hromadné dopravy, a také recyklací velkých skládek kolem hlanvního města. Účastnilo se i  množství ředitelů nemocnic a druhá největší farmaceutická firma v zemi a hlavní distributor farmaceutických výrobků, společnost PROMEDIKA.

České firmy se také seznámily s podmínkami volných ekonomických zón, která mají díky svým štědrým pobídkám pro zahraniční investice potenciál nahradit výpadky  českých firem, které souvisejí s ruskou agresí na Ukrajině.

Během mise došlo i ke sblížení hospodářských komor, které podepsaly memorandum, které prohlubuje jejich vzájemnou spolupráci.

Mise splnila očekávání, české firmy navázaly množství hodnotných partnerství se svými makedonskými protějšky a je jen otázkou času, kdy budou podepsány první exportní zakázky od makedonských distributorů.