македонски  english  česky 

понатамошно барање

Амбасадорот Јарослав Лудва се сретна со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

thumb

На 10 февруари 2022 година, амбасадорот Јарослав Лудва се сретна со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Двете страни го поздравија продолжувањето на долгорочната соработка меѓу министерствата. повеќе ►

Амбасадорот Јарослав Лудва се сретна со министерот за надворешни работи Бујар Османи

thumb

На 8 февруари 2022 година амбасадорот Јарослав Лудва имаше средба со министерот за надворешни работи Бујар Османи. Министерот за надворешни работи Бујар Османи и амбасадорот Јарослав Лудва се радуваат на претстојната заедничка соработка која ќе… повеќе ►

Амбасадорот Јарослав Лудва се сретна со претседателот на пратеничката група за соработка со парламентот на Република на Чешка, Ненад Коциќ

thumb

На 3 февруари 2022 амбасадорот Јарослав Лудва се сретна со претседателот на Пратеничката група за соработка со парламентот на Република на Чешка, Ненад Коциќ. повеќе ►

Амбасадорот Јарослав Лудва се сретна со претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери

thumb

На 3 февруари 2022 амбасадорот Јарослав Лудва се сретна со претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. повеќе ►

Амбасадорот Јарослав Лудва му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски

thumb

На 26 јануари 2022 новиот амбасадор на Република Чешка господинот Јарослав Лудва му ги предаде акредитивните писма на председателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски. повеќе ►

Проштална средба на амбасадорот Мирослав Томан

thumb

Вчера, 14 декември 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан се поздрави со останатите амбасадори на земјите членки на ЕУ во Северна Македонија. На прошталната средба присуствуваа и министерот за надворешни работи Бујар Османи, вицепремиерот за… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна заменикот на Претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров

thumb

На 13 декември 2021 амбасадорот Мирослав Томан се сретна заменикот на Претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска

thumb

На 6 декември 2021 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски

thumb

На 13 декември 2021 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери

thumb

Dne 13. prosince 2021 se velvyslanec Miroslav Toman setkal s předsedou makedonského Parlamentu Talatem Džaferim. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции

thumb

На 10 декември 2021 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

thumb

На 10 декември 2021 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за животна средина Насер Нуредини

thumb

На 9 декември 2021 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за животна средина Насер Нуредини. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за правда Бојан Маричиќ

thumb

На 9 декември 2021 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за правда Бојан Маричиќ. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со амбасадорите на V4 и министерот за надворешни работи Бујар Османи

thumb

На 6 декември 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан се сретна со амбасадорите на V4 и министерот за надворешни работи Бујар Османи. На средбата се зборуваше за соработката на Вишеградската група со земјите од Западен Балкан, како и за… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со вицепремиерот Артан Груби

thumb

На 6 декември 2021 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со вицепремиерот Артан Груби. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска

thumb

На 6 декември 2021 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерката за труд, социјална работа и политика Јагода Шахпаска. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерката за култура Ирена Стефоска

thumb

На 3 декември 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерката Ирена Стефоска. За време на средбата се разговараше за можностите за соработка на културен план, а амбасадорот Томан ја запозна министерката Стефоска со планираните… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со премиерот Зоран Заев

thumb

На 2 декември 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан се сретна со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев. Амбасадорот и премиерот разговараа за актуелните случувања во Северна Македонија. Тие разговараа за некои прашања од билатералната… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

thumb

На 2 декември 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан се сретна со претседателот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан на дебата со студентите на Универзитет Американ Колеџ Скопје

thumb

2 декември 2021 година, Амбасадорот Мирослав Томан учествуваше на настанот „Иднината на Европа“ на Универзитетот Американ Колеџ Скопје, што го организираше Унгарската амбасада како претседател на V4. Заедно со амбасадорите на другите… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерката за одбрана Радмила Шеќеринска

thumb

На 1 декември 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан се состана со министерката за одбрана на Република Северна Македонија, Радмила Шекеринска на која разговараa за актуелните прашања од билатералната соработка во областа на одбраната. повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со вицепремиерот Љупчо Николовски

thumb

На 24 ноември 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан се сретна со вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски. Вицепремиерот Николовски го запозна амбасадорот со актуелната антикорупциска агенда и разговараа и за актуелните… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

thumb

На 15 ноември 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Двете страни изразија задоволство од долгогодишната соработка меѓу министерствата и специјалните сили на двете земји, кои… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан изјави дека преговорите со Северна Македонија треба да започнат што е можно поскоро

thumb

Амбасадорот на Република Чешка во Република Северна Македонија, Мирослав Томан, во интервјуто за МИА изјави дека преговорите со Северна Македонија и Албанија треба да започнат што е можно поскоро. „Одлуката за почеток на преговорите… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан го презентираше развојниот проект „EDU4IT“

thumb

На 30 септември 2021 година во „Јавна соба“ во Скопје амбасадорот Мирослав Томан и претседателот на невладината организација InnoHub го презентираа развојниот проект „EDU4IT“. Во рамките на проектот, 23 млади практиканти… повеќе ►

Министерот Спасовски ја презеде донацијата на возилата „Шкода“ од чешкиот заменик министер Новачек

thumb

На 13 септември 2021 година, заменик министерот за внатрешни работи на Република Чешка Јиржи Новачек и претседателот на полицискиот президиум на Република Чешка, Јан Швејдар заедно со амбасадорот на Република Чешка Мирослав Томан, учествуваа на… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со премиерот Зоран Заев

thumb

На 31 август 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан се сретна со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев. За време на средбата, амбасадорот Мирослав Томан го информираше премиерот Зоран Заев за планираните посети на чешките претставници во… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сртена со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

thumb

На 25 август 2021 година амбасадорот Мирослав Томан оствари средба со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Двете страни изразија задоволство од долгорочната одлична соработка меѓу министерствата на двете земји и исто така беше… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со вицепремиерот Љупчо Николовски

thumb

На 16 август 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан одржа работна средба со вицепремиерот на Владата на Република Северна Македонија, одговорен за борба против корупција и криминал, одржлив развој и човечки ресурси. Љупчо Николовски. На… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа

thumb

На 30 јули 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан присуствуваше на работна средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа. Средбата главно се фокусираше на планираното патување на чешкиот министер за земјоделство… повеќе ►

Заменик министерот за надворешни работи Алеш Хмеларж ја посети Северна Македонија

thumb

Од 29 јуни до 2 јули 2021 година, заменик министерот за надворешни работи Алеш Хмеларж ја посети Северна Македонија. Покрај учеството на Првиот Преспа форум, тој оствари билатерални разговори со вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров,… повеќе ►

Отворање на изложбата „30 години Вишеградска група“ во Собранието на Република Северна Македонија

thumb

На 24 јуни 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан, заедно со другите амбасадори на В4 и претседателот на парламентот Талат Џафери, ја отворија изложбата „30 години од Вишеградска соработка“. Претседателот на парламентот на Северна… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан со другите амбасадори на В4 на средба со премиерот Зоран Заев

thumb

На 22 јуни 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан и другите амбасадори на В4 се состанаа со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев. На работниот појадок, премиерот Зоран Заев изрази благодарност до Вишеградската група за нејзината силна… повеќе ►

Покана за регионална конференција организирана од Сенатот на Парламентот на Република Чешка

На 7 и 8 октомври 2021 година во организација на Постојаната комисија на Сенатот за иселеници во странство во соработка со МНР на РЧ и други партнери ќе се реализира конференција на тема: „Улогата и местото на Чесите во странство во… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини

thumb

На 11 јуни 2021 амбасадорот Мирослав Томан оствари работна средба со министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини. Фокусот на разговорот беше ставен на развојот на соработка и размена на искуства во развој на еко-туризмот… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

thumb

На 8 јуни 2021 амбасадорот Мирослав Томан оствари работна средба со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Двете страни изразија задоволство од долгорочната одлична соработка меѓу министерствата на двете земји, како и од заедничките… повеќе ►

Заедничка посета на министрите за надворешни работи на Чешка, Австрија и Словенија во Скопје

thumb

Во сабота, на 22 мај 2021 година, се одржа заедничка посета на министрите за надворешни работи на Чешка, Австрија и Словенија во Северна Македонија. Главната цел на посетата беше поддршка на евроинтегративните амбиции на Северна Македонија и… повеќе ►

Амбасадор Мирослав Томан од директорот Беким Максути ја прими плакетата на благодарност од Дирекцијата за заштита и спасување

thumb

На 28 мај 2021 година амбасадорот Мирослав Томан на свеченото доделување лично ја презема плакетата доделена од страна на директорот на Дирекција за заштита и спасување, Беким Максути како израз на благодарност до Република Чешка за нејзината… повеќе ►

Министерот за одбрана Лубомир Метнар ја посети Северна Македонија

Во деновите 11-12 мај 2021 година, министерот за одбрана на Република Чешка, Лубомир Метнар, ја посети Република Северна Македонија. Од македонска страна тој се состана со претседателот на државата, претседателот на парламентот, како и со… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерот за надворешни работи Бујар Османи

thumb

На 15 април 2021 година амбасадорот Мирослав Томан оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи. Меѓу другото, тие разговараа за европската интеграција на Северна Македонија, подготовка на… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерката за одбрана Радмила Шеќеринска

thumb

На 22 март 2021 година, амбасадорот Мирослав Томан се состана со министерката за одбрана на Република Северна Македонија, Радмила Шекеринска. На средбата беа потврдени пријателските односи и континуираната поддршка што Република Чешка и ја дава… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска

thumb

На 18 март, амбасадорот Мирослав Томан се состана со министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. На средбата беа потврдени пријателските односи и континуираната поддршка што Република Чешка и ја дава на Република Северна… повеќе ►

Средба на амбасадорот Н.Е. Мирослав Томан со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

thumb

На 3 март 2021 година амбасадорот Мирослав Томан оствари работна средба со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. На средбата беа потврдени пријателските односи и континуираната поддршка која Република Чешка и ја дава на Република… повеќе ►

Средба на амбасадорот Н.Е. Мирослав Томан со министерот за економија Крешник Бектеши

thumb

На 26 февруари 2021 година амбасадорот Н.Е. Мирослав Томан оствари средба со министерот за економија Крешник Бектеши. На средбата се разговараше за продолжување и продлабочување на успешната соработка помеѓу двете земји. Меѓу Република Чешка… повеќе ►

Телефонски разговор меѓу министрите за надворешни работи Томаш Петшичек и Бујар Османи

thumb

Во вторник, на 16 февруари 2021 година, министерот за надворешни работи на Република Чешка, Томаш Петшичек, оствари телефонски разговор со неговиот македонски колега Бујар Османи. Главните теми на разговорот беа процесот на пристапување на… повеќе ►

Република Чешка финансиски придонесе за испорака на материјалната помош преку НАТО

thumb

Република Чешка финансиски придонесе за испорака на материјалната помош и донацијата на 60 респиратори за Република Северна Македонија преку НАТО. Повеќе информации на следниов линк: повеќе ►

Средба на амбасадорот Н.Е. Мирослав Томан со претседателот на Пратеничката група за соработка со парламентот на Република на Чешка, Ненад Коциќ

thumb

На 3 февруару 2021 година амбасадорот Н.Е. Мирослав Томан оствари средба со претседателот на Пратеничката група за соработка со парламентот на Република на Чешка, Ненад Коциќ. На средбата претседателот изрази благодарност за поддршката на… повеќе ►

Чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петшичек оствари видео средба со вицепремиерот Никола Димитров

thumb

На 4 февруари 2021 година на видео средбата со вицепрмиерот за европски прашања Н. Димитров, МНР на Република Чешка Т. Петшичек ја потврди посветеноста на Република Чешка на евроинтегративниот процес на Северна Македонија во ЕУ. На средбата се… повеќе ►

Република Чешка донираше заштитна медицинска опрема на Република Северна Македонија

thumb

На 20 јануари 2021 пристигна камион од Република Чешка во Скопје, кој донесе вкупно 108 000 заштитни маски, 18 000 респиратори FFP2/N95 и 5000 заштитни одела. Покрај амбасадорот на Република Чешка, Н.Е. Мирослав Томан, на примопредавањето… повеќе ►

Нови чешки инвестиции во ИТ секторот

thumb

На 20 јануари 2021 година, амбасадорот на Чешка, Н.Е. Мирослав Томан заедно со премиерот на Северна Македонија Зоран Заев на прес-конференција ги истакнаа придобивките од новите чешки инвестиции во ИТ секторот во Северна Македонија. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан заедно со други амбасадори на В4 се состана со претседателот Стево Пендаровски

thumb

На 9 декември 2020 година, амбасадорот Мирослав Томан и другите амбасадори на В4 (Вишеградската група) беа примени од претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. За време на дискусијата, претседателот им изрази благодарност… повеќе ►

Чешкото радио ја емитуваше програмата „За перипетиите низ кои мора да помине Северна Македонија за да стане дел од Европа“.

thumb

Амбасадорот Мирослав Томан беше дел оваа емисија. повеќе ►

Интервју на амбасадорот Мирослав Томан за Слободен печат

thumb

По повод Националниот ден на Република Чешка, амбасадорот Мирослав Томан даде интервју за Слободен печат. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан продолжува со средбите со членовите на новата влада

Неодамна, амбасадорот Мирослав Томан се состана со првиот вицепремиер Артан Груби, вицепремиерот за економија Фатмир Битиќи, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, министерот за здравство Венко Филипче, министерот за правда Бојан… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со претставниците на новата влада на Република Северна Македонија

thumb

Во текот на изминатите две недели, амбасадорот Мирослав Томан одржа состаноци со претставниците на новата влада, вклучувајќи ги премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Бујар Османи, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со претседателот на полицискиот президиум на Република Чешка, Јан Швејдар и со директорот Сашо Тасевски, Делегација на Бирото за јавна безбедност при Министерството за внатрешни работи

thumb

На 23 јули 2020 година Амбасадорот Мирослав Томан имаше работна средба со претседателот на полицискиот президиум на Република Чешка, Јан Швејдар и со директорот Сашо Тасевски, Делегација на Бирото за јавна безбедност при Министерството за… повеќе ►

Потпишување на договор за донација помеѓу Република Чешка и Република Северна Македонија

thumb

На 22 јуни 2020 година, амбасадорот на Република Чешка во Скопје, Мирослав Томан, присуствуваше на потпишувањето на договорот за донација помеѓу Министерството за одбрана на Република Чешка и Република Северна Македонија. Договорот за прв пат… повеќе ►

Предавање на Претседателството со Вишеградската група 2020-2021, од Република Чешка на Полска

thumb

На 22 јуни 2020 година се одржа мала свеченост во Амбасадата на Република Чешка во Скопје. Во присуство на министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Никола Димитров и шефот на неговиот кабинет Паскал Стојчески, амбасадорот… повеќе ►

Потпишување на договор за имплементација на мал локален проект – Обележување на патеки за пешаци и велосипедисти во околината на Скопје

thumb

На 19 јули 2020 година амбасадорот Мирослав Томан и претседателот на Федерација за планинарство на Република Северна Македонија Јовица Угриновски потпишаа договор за имплементација на мал локален проект обележување на планинарски патеки за… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан го информираше министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за враќањето на чешките полицајци во Северна Македонија

thumb

На 18 јуни 2020 година, амбасадорот Мирослав Томан имаше средба со министерот за внатрешни работи на Северна Македонија, Наќе Чулев. За време на средбата, амбасадорот Мирослав Томан официјално го информираше министерот за внатрешни работи на… повеќе ►

Потпишување на договор за имплементација на проектите за локална трансформација за поддршка на независните медиуми

thumb

На 17 јуни 2020 година, амбасадорот на Република Чешка Мирослав Томан потпиша договор со невладината организација АДИ (Association for Democratic Initiatives) со цел спроведување на проектот за локална трансформација „Поддржи ги… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со премиерот Оливер Спасовски

thumb

На 13 април 2020 година амбасадорот Мирослав Томан беше примен од премиерот Оливер Спасовски, кој му се заблагодари за донацијата на 1 милион заштитни маски кои беа доставени во Скопје во петок на 10 април 2020 година од воен товарен авион на… повеќе ►

РЕПУБЛИКА ЧЕШКА ДОНИРАШЕ ЕДЕН МИЛИОН МЕДИЦИНСКИ МАСКИ НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

thumb

На 10 април 2020 година во попладневните часови на аеродромот во Скопје слета воениот авион ЦАСА на чешката армија кој што донесе со себе донација за Република Северна Македонија од чешката влада како помош во борба против коронавирусот.… повеќе ►

Специјалната пратеничка за Западен Балкан, Јанина Хшебичкова во Скопје

thumb

Во периодот 16-18 февруари 2019 специјалната пратеничка за Западен Балкан Јанина Хшебичкова го посети Скопје. За време на посетата оствари средба со голем број на локални и меѓународни партнери меѓу кои и вицепремиерот за европски прашања,… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан го посети граничниот премин Богородица во придружба на министерот за внатрешни работи на Северна Македонија, Наќе Чулев

thumb

На 3 февруари 2020 година, амбасадорот Мирослав Томан во придружба на министерот за внатрешни работи на Северна Македонија, Наќе Чулев го посети граничниот премин Богородица. Во посетата учествуваа и амбасадори на другите земји, чии полицајци… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со претседателот на македонското Собрание Талат Џафери

thumb

На 30 јануари 2020 година амбасадорот Мирослав Томан се сретна со претседателот на македонското Собрание Талат Џафери. На средбата се разговараше за билетаралните односи помеѓу Република Чешка и Република Северна Македонија како и за актуелните… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи

thumb

На 23 јануари 2020 година амбасадорот Мирослав Томан се сретна со вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи. На средбата се разговараше за билатералните односи помеѓу Република Чешка и Република Северна Македонија како и за актуелните… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов

thumb

На 16 јануари 2020 година амбасадорот Мирослав Томан се сретна со градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов. На средбата се зборуваше за потенцијалното воспоставување на партнерство помеѓу градот Скопје, главниот град на Северна Македонија и… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија Наќе Чулев

thumb

На 16 јануари 2020 година амбасадорот Мирослав Томан се сретна со новиот министер за внатрешни работи на на Република Северна Македонија Наќе Чулев. повеќе ►

Посета на Дневниот центар за лица со церебрална парализа

На 20.12.2019 амбасадорот Н.Е. Мирослав Томан ги посети децата во Дневниот центар за лица со церебрална парализа. повеќе ►

Премиерот Зоран Заев во официјална посета на Република Чешка

thumb

На 17 декември 2019 година, чешкиот премиер Андреј Бабиш го пречека премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев. повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерката без ресор Зорица Апостолска

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска на 20 ноември 2019 година оствари работна средба со амбасадорот на Република Чешка во Република Северна Македонија, Мирослав Томан. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан на презентација на Фондот за Западен Балкан

thumb

На 20 ноември 2019 година, амбасадорот Мирослав Томан учествуваше на презентација на третиот повик за предлог проекти во рамките на Фондот за Западен Балкан. повеќе ►

Отворање на центар за рехабилитација за деца со аутистично нарушување во Охрид

thumb

22 ноември 2019 година амбасадорот Мирослав Томан го отвори центарот за рехабилитација на организацијата „Во мојот свет“, кој ќе обезбеди пристап до програми за рехабилитација за деца со аутистични нарушувања од југо-западниот дел на… повеќе ►

Посета на амбасадорот Мирослав Томан во Кавадарци и отворање на изложбата на фотографии „Прага Интима“

thumb

На 1 ноември 2019 година, амбасадорот Мирослав Томан го посети градот Кавадарци. повеќе ►

Посета на амбасадорот Мирослав Томан на Гостивар и церемонијата на затворање на проектот за трансформација

thumb

На 31 октомври 2019 година, амбасадорот Мирослав Томан го посети Гостивар. повеќе ►

Свечено предавање на мал локален проект во земјоделското училиште „Браќа Миладиновци“

thumb

На 14 октомври 2019 година, амбасадорот Мирослав Томан, во присуство на министерот за земјоделство, Љупчо Николоски, свечено го предаде новиот автоматски стакларник на директорката на земјоделското училиште „Браќа Миладиновци“.… повеќе ►

Свечено предавање на возилата финансирани од донацијата на Република Чешка за македонските полицајци

thumb

На 4 ноември 2019 година со масовно учество на медиумите се случи официјалното предавање на десетте возила (Фиат Дукато) на Единицата за брзо распоредување на МК. Набавката на возила беше финансирана како дел од финансискиот придонес на… повеќе ►

Интервју со амбасадорот Мирослав Томан и репортажа за чешките полицајци во Република Северна Македонија

Во текот на септември 2019 година, македонската телевизија МРТ1 објави интервју со чешкиот амбасадор во Скопје, Мирослав Томан и извештај од граничниот премин Богородица, во кој чешките полицајци накратко објаснуваат како им помагаат на своите… повеќе ►

Појадок на амбасадорите на Вишеградската група V4 со министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија

thumb

На 18 септември 2019 амбасадорот Мирослав Томан беше домаќин на традиционалниот деловен појадок на амбасадорите на Вишеградската група V4 на кој присуствуваше и министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров. повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини

thumb

На 15 јули 2019 амбсадорот Мирослав Томан се сретна со министерот за животна средина и просторно планирање на Северна Македонија, Насер Нуредини. Главна тема на средбата беше продлабочување на соработката во областа на животната средина при што… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев

На 10 јули 2019 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. За време на состанокот амбасадорот Мирослав Томан му даде покана на вицепремиерот Кочо Анѓушев од вицепремиерот и министерот за идустрија и… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со министерката за одбрана Радмила Шеќеринска

thumb

На 9 јули 2019 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со министерката за одбрана на Северна Македонија, Радмила Шеќеринска и со заменик-министерот за одбрана Беким Максути. Главна тема на состанокот беше ,,Деновите на НАТО“ на кои… повеќе ►

Официјална посета на премиерот на Република Чешка, Андреј Бабиш во Република Северна Македонија

thumb

На 10 и 11 јуни 2019 премиерот на Република Чешка, Андреј Бабиш присуствуваше на официјална посета во Република Северна Македонија придружуван од државниот секретар на Министерството за надворешни работи, Милослав Сташек, началникот на полиција… повеќе ►

Посета на државниот сектретар Милослав Сташек во Република Северна Македонија

thumb

Во периодот од 21 мај 2019 до 23 мај 2019 беше во посета државниот секретар на Министерството за надворешни работи на Република Чешка, Милослав Сташек повеќе ►

Cредба на амбасадорот Мирослав Томан со претседателот на Р.С.Македонија С.Пендаровски

thumb

На 27 мај 2019 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со новиот претседател на Република Северна Македонија Стево Пендаровски. Во оваа прилика, амбасадорот му додели на претседателот честитка од претседателот на Република Чешка. Претседателот… повеќе ►

Посета на првиот заменик-премиер и министерот за внатрешни работи, Јан Хамачек, во Скопје

thumb

На 8 -10 април 2019 година, Јам Хамачек, прв заменик премиер и министер за внатрешни работи, ја посети Република Северна Македонија. Покрај тоа, претседателот на полицијата г. Јан Швејдар и генералниот директор на Службата за спасување на пожари… повеќе ►

Министерот за надворешни работи Томаш Петричек во посета на Скопје

thumb

На 14 март 2019, министерот Томаш Петричек во рамки на бизнис патување го посети Скопје. повеќе ►

Средба на амбасадорот Томан со премиерот Зоран Заев

На 25 февруари 2019 година амбасадорот Мирослав Томан се сретна со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев. Амбасадорот Томану го потенцираше зналењето на 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Република Чешка и… повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан се сретна со заменик претседателот на Влада, Бујар Османи

На 22 февруари 2019 амбасадорот Мирослав Томан се сретна со заменик претседателот на Влада Бујар Османи. Во оваа прилика амабасадорот Томан го потврди значењето на 25 годишнината од воспоставување на дипломатските односи помеѓу Република Чешка и… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

thumb

На 22. Февруари 2019 се оствари средба помеѓу амбасадорот Мирослав Томан и претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Во фокус на дискусијата беа актуелните политички прашања. повеќе ►

Амбасадорот Мирослав Томан во посета на Битола

На ден 4.2.2019 амбасадорот Мирослав Томан ја посети Битола. При посетата се сретна со градоначалничката на Битола, ректорот на битолскиот Универзитет, претседателот на регионалната стопанска комора и на крај ја отвори изложбата “Карло IV-… повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери

На 16.1.2019 се оствари средба помеѓу амбасадорот Мирослав Томан и претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери. Една од главните теми на средбата беше и интеграцијата на Македонија во евроатланските структури, соработкна на… повеќе ►

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во посета на Прага

Миграциски проблеми, продолживање на дејствувањето на чешките полицајци во Македонија, помош на чешката полиција при тренинг на македонските полицајци, взаемна размена на искуства на гранчните полиции или потпишување на протокол помеѓу двете… повеќе ►

Посета на амбасадорот Мирослав Томан на министерот за здравство на Р.Македонија Венко Филипче

Средбата на г.Томан, амбасадор на Р.Чешка во Р. Македонија со г. Филипче, министер за здравство на Р.Македонија се случи на 13.11.2018. Главни теми на дискусија при средбата беа соработка помеѓу овие две земји во област подигнување на… повеќе ►

Средба на Мирослав Томан, амбасадор на Р.Чешка во Р.Македонија со министерот за внатрешни работи на Р.Македонија, Оливер Спасовски

На 7.11.2018 се оствари средба помеѓу амбасадорот на Р.Чешка во Р.Македонија господин Мирослав Томан и министерот за внатрешни работи на Р.Македонија, господин Оливер Спасовски. Теми за кои се дикутираше на средбата беа службеното патување на г… повеќе ►

Телевизиски разговор со амбасадорот Мирослав Томан

Посета на две комисии на Сенатот на Парламентот на Република Чешка

thumb

Од 16 – 18 април 2018 Република Македонија ја посетија претставници од Комисијата за надворешни работи, одбрана и безбедност при Сенатот предводени од претседателот Франтишек Бублан и од Комисијата за европски прашања на Сенатот предводени… повеќе ►

Заменик-министерот за надворешни работи, Јакуб Дирр, ја посети Македонија

thumb

На 13 февруари 2018 година, заменик-министерот за надворешни работи за европски прашања Јакуб Дирр, беше на работна посета во Република Македонија. повеќе ►

Предавање донација од 45 возила шкода октавија

thumb

На ден 14.12.2017 во ареалот на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, во присуство на врвот на министерството и голем интерес на медиуми се одржа свечено предавање на 45 патнички автомобили Škoda Octavia 4x4, обезбедени… повеќе ►

Посета на Заменик Министер за внатрешни работи Јири Новачек на Македонија

thumb

На ден 30.11. до 01.12.2017 Заменик Министер за внатрешни работи Јири Новачек ја посети Република Македонија придружуван, меѓу другите, од заменик-претседател на полицијата, генерал Мартин Вондрашек. повеќе ►

Средба на амбасадорот Мирослав Томан со претседателот на Собранието Талат Џафери

thumb

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, за време на куртоазната средба со амбасадорот Мирослав Томан, на ден 08.11.2017 година, ја оцени човечката и материјалната помош што ја обезбеди Чешката Република за Република… повеќе ►

Состанок на Амбасадорот М. Томан со Министерката за одбрана Р. Шекеринска

thumb

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска за време на средбата за запознавање со Амбасадорот Мирослав Томан на 6.11.2017 година изрази благодарност за „постојаната и конзистентна поддршка“ што ѝ ја обезбедува Република Чешка на… повеќе ►

Прием на Амбасадорот Мирослав Томан од страна на премиерот Зоран Заев

thumb

Состанокот за запознавање на Амбасадорот Мирослав Томан со претседателот на владата Зоран Заев на 1 ноември 2017 година, се одржа во отворена и позитивна атмосфера. повеќе ►

17.10.2017 Раководителот на ДКП на Р. Чешка Скопје, Мирослав Томан му ги предаде акредитивните писма на Претседателот на Македонија

thumb

Раководителот на дипломатското претставништво во Скопје, инж. Мирослав Томан, ги предаде акредитивните писма на Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и со тоа ја презема официјалната функција на вонреден и ополномоштен амбасадор на… повеќе ►

Предавање на малиот локален проект во скопската Општина Гази Баба

mlp

На ден 21.06.2017 амбасадорот Мирослав Рамеш во присуство на директорот на невладината организација "Балканска Фондација за одржлив развој" Влатко Андоновски на господин Блажо Митев, директор на средното училиште "Партенија Зографски"свечено му… повеќе ►

Чешката Република на Македонија ѝ донираше други повеќе од еден милион евра за справување со миграциската криза

mv

На ден 16.06.2017 амбасадорот Мирослав Рамеш заедно со министерот за внатрешни работи на Република Македонија Оливер Спасовски потпишаа договор за донација за обезбедување на финансиски средства во висина на целосен износ на повеќе од 28 милиони… повеќе ►

Разговорите на Амбасадорот Мирослав Рамеш со министерот за одбрана, Радмила Шеќеринска

mo

На 14 јуни 2017 година, амбасадорот Мирослав Рамеш, придружуван од аташе за одбрана Томаш Даниел, се сретна со министерот за одбрана и заменик-премиер Радмила Шеќеринска. Главна тема на состанокот беше Чешката поддршка со цел забрзување во… повеќе ►

Посета на експертска делегација на воздухопловни сили на Армијата на Република Чешка

acr

На ден 19.04.2017 во центарот за обука во Петровец Амбасадорот се сретна со членовите на експертска делегација на воздухопловни сили на Армијата на Република Чешка предводена од полковник Рудолф Страка, присуствуваше на презентација на… повеќе ►

Работен ручек на Претседателот Иванов со амбасадорите на Вишеградската група

obed

На 13.2.2017 година Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов организираше традиционален работен ручек за амбасадорите на Вишеградската група. Амбасадорите Јацек Мултановски (Полска), Ласло Иштван Дукс (Унгарија), Мартин Безак… повеќе ►

Средба на амбасадорот со министерот за внатрешни работи

nuhiu

На 7 февруари 2017 Амбасадорот Мирослав Рамеш беше примен од министерот за внатрешни работи на Република Македонија Агим Нухиу. повеќе ►

Прием по повод државниот празник на Република Чешка

thumb

Амбасадата на Република Чешка во Република Македонија Денот на основање на независната чехословачка држава 28. октомври 1918 се потсети на 18. октомври 2016 со свечен прием во галерискиот простор на НЛБ банка во центар на главниот град Скопје.… повеќе ►

Официјална посета на министерот за одбрана Мартин Стропницки

mo

Во текот на официјалната посета на Република Македонија, министерот за одбрана на Република Чешка Мартин Стропницки на 12 и 13.10.2016 година во Скопје разговараше со својот македонски колега Зоран Јолевски и со претседателот Ѓорге Иванов, го… повеќе ►

Македонската Гранична полиција доби 25 возила Шкода Јети

thumb

На ден 29.08.2016 во просториите на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија во Скопје свечено беа предадени 25 возила Шкода Јети, кои беа купени со финансиска донација од 20 милиони чешки круни (околу 740 илјади евра) кои… повеќе ►

Посета на Комисијата за безбедност при Пратеничкиот дом на Парламентот на Република Чешка

psp

На 22 јуни 2016 година во Скопје делегација на Комисијата за безбедност при Пратеничкиот дом на Парламентот на Република Чешка предводена од нејзиниот претседавач инг. Роман Вања дискутираше со Комисијата за одбрана и безбедност на Парламентот… повеќе ►

Официјална посета на Претседателот Милош Земан

mz

На 9 и 10.6.2016 година Претседателот на Република Чешка разговараше во Охрид со Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, од кого го доби највисокото македонско државно признание „Орденот 8 септември“. повеќе ►

Претседателот Ѓорге Иванов се сретна со амбасадорите на Вишеградската група

thumb

На 25 февруари 2016 година, Амбасадорите на Република Чешка (земја претседавач со В4), Унгарија, Полска и Словачка имаа прилика да се сретнат со Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во рамки на работниот ручек што тој го приреди.… повеќе ►

Министерот за внатрешни работи на Република Чешка Милан Хованец ја посети Македонија

thumb

На 25 и 26 февруари 2016 година Министерот за внатрешни работи на Република Чешка Милан Хованец во придружба меѓу другите и на претседателот на полицијата Томаш Тухи, реализира работна посета на Република Македонија. Главната тема на разговорите… повеќе ►

Министерот за надворешни работи Лубомир Заоралек ја посети Македонија

thumb

Министерот за надворешни работи на Република Чешка Лубомир Заоралек на 10.2.2016 година разговараше во Скопје со својот колега Никола Попоски со кој заедно го отвори чешко-македонскиот претприемачки форум, се обрати на прес-конференција и во ЕУ… повеќе ►

Чешките полицајци им помагаат на македонските колеги

thumb

На 4.2.2016 година, Амбасадорот Мирослав Рамеш пречека екипа од 27 припадници на Полицијата на Република Чешка на територијата на Република Македонија кои до 19.3 ќе помага во решавањето на проблемите со мигрантската криза на македонско-грчката… повеќе ►

Официјална посета на Претседателот на Домот на пратеници на Република Чешка Јан Хамачек

thumb

Од 3 до 4.12.2015 година Претседателот на Пратеничкиот дом при Парламентот на Република Чешка во Република Македонија Јан Хамачек што го придружуваше делегација составена од претставници на сите политички партии и движења претставени во… повеќе ►

Потпис на договорот за ревитализација на споменикот на Роберт Гајдик

thumb

На 26.10.2015 година Амбасадорот Мирослав Рамеш и градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски потпишаа договор за подарок, врз основа на кој Министерството за одбрана на Република Чешка ќе ѝ додели на општина Центар 60 илјади чешки круни… повеќе ►

Средба на групата „пријателски земји“ со претседателот на владата Никола Груевски

На 30 октомври 2015 година групата на амбасадори и заменици амбасадори на Република Чешка, Хрватска, Австрија, Словачка, Словенија и Шведска, координирана со амбасадорот Мирослав Рамеш беше примена од претседателот на Владата на Република… повеќе ►

Средба на групата „пријателски земји“ со претседателот на СДСМ Зоран Заев

setkani_zaev

На 29 октомври 2015 година групата на амбасадори и заменици амбасадори на Република Чешка, Хрватска, Австрија, Словачка, Словенија и Шведска, координирана со амбасадорот Мирослав Рамеш беше примена од претседателот на СДСМ Зоран Заев. За време… повеќе ►

Средба на групата „пријателски земји“ со претседателот Ѓорге Иванов

setkani_ivanov

На 29 октомври 2015 година групата на амбасадори и заменици амбасадори на Република Чешка, Хрватска, Австрија, Словачка, Словенија и Шведска, координирана од амбасадорот Мирослав Рамеш беше примена од претседателот на Република Македонија Ѓорге… повеќе ►

На 28.10.2015 година беше предадена чешка хуманитарна помош

donacija

На 28.10.2015 година на претставниците на македонското Министерство за внатрешни работи во привремениот камп за бегалци Табановце на македонско-српската граница беше предадена пратка за хуманитарна помош од работниците на Службата за спасување… повеќе ►

Сенаторот Томаш Јирса го посети Шуто Оризари и разговараше за мигрантската криза

jirsa

Потпретседателот на Комисијата за надворешни работи, одбрана и безбедност на Сенатот при Парламентот на Република Чешка Томаш Јирса во рамки на работната посета на Република Македонија на ден 3.10.2015 година се сретна со пратеникот во… повеќе ►

Прво издание на Билтенот на МНР на Република Чешка за надворешната развојна соработка во рамките на Европската година за развој 2015

thumb

Министерството за надворешни работи на Република Чешка во рамки на Европската година за развој 2015 го подготви првото издание на месечникот за надворешна развојна соработка, кој е наменет за широката јавност и експертите. повеќе ►

Република Чешка доби признание за поддршката на Армијата на РМ

thumb

На 16.1.2015, Амбасадорот Мирослав Рамеш во рамки на официјалното завршување на учеството на македонските војници во мисијата ИСАФ од страна на Министерот за одбрана З. Јолевски прими спомен плакета со благодарноста на Минситерството за одбрана… повеќе ►