македонски  english  česky 

понатамошно барање
na_celou_sirku
Photo: neznámý
Article notification Print Decrease font size Increase font size

Министерот за надворешни работи Томаш Петричек во посета на Скопје

На 14 март 2019, министерот Томаш Петричек во рамки на бизнис патување го посети Скопје.
 

Официјалната програма започна со брифинг за делегацијата на Европската унија предводена од г-дин Самуел Жбогар, продолжи со министерот за надворешни работи, г-дин Никола Димитров, премиерот, г-дин Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања г-дин Бујар Османи. Подоцна, тој ден министерот Петричек заедно со г-дин Османи го отвори приемот кој беше организиран по повод на 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи. На приемот министерот се сретна со шефот на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски.