македонски  english  česky 

понатамошно барање
na_celou_sirku
Photo: NA
Article notification Print Decrease font size Increase font size

Премиерот Зоран Заев во официјална посета на Република Чешка

На 17 декември 2019 година, чешкиот премиер Андреј Бабиш го пречека премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев.
 

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во вторникот беа во официјална посета на Република Чешка. Во Прага, Заев беше пречекан од неговиот чешки колега Андреј Бабиш, со кого оствари билатерална средба, по што следуваше заедничка прес-конференција на двајцата премиери. Меѓу чешката делегација беше и чешкиот амбасадорот на амбасадата на Република Чешка во Скопје, Н.Е. Мирослав Томан.

Předseda vlády Zoran Zaev na oficiální návštěvě České republiky

Předseda vlády Zoran Zaev na oficiální návštěvě České republiky