български  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MV BG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Důležité upozornění pro řidiče - nové opatření pro vymáhání pokut v Bulharsku

Velvyslanectví obdrželo od bulharských úřadů informaci o novém postupu při kontrole dodržování Zákona o silníčním provozu (RTA) s cílem zvýšit bezpečnost na silnicích a předcházet správním přestupkům. Opatření platí od června tohoto roku a týká se všech osob na území Bulharské republiky bez ohledu na jejich občanství. Uplatňuje se na celém území a také na hraničních přechodech.

Občané i vozidla jsou prověřování v automatizovaném informačním systému Ministerstva vnitra Bulharské republiky. Pokud je při prověrce zjištěno, že

1. dotyčný spáchal dopravní přestupek, avšak doposud neobdržel písemné oznámení podle zákona, bude mu vystaveno a od toho okamžiku začíná běžet 14denní lhůta, kdy je možné pokutu zaplatit dobrovolně ve zvýhodněné výši 70 % dlužné částky. Jakmile lhůta uplyne, je pokuta splatná a úřady mohou uplatnit donucovací opatření:

  • dočasně zbavit osobu oprávnění k řízení motorového vozidla, a to do doby, než bude pokuta uhrazena;
  • dočasně odstavit z provozu vozidlo, jehož vlastník nezaplatil ve lhůtě pokutu, a to do doby, než bude pokuta uhrazena.

Donucovací opatření neomezují volný pohyb osob a jejich právo vstoupit či opustit zemi, nemohou tak ovšem učinit jako řidiči, ani s využitím odstaveného vozidla.

2. existují nezaplacené pokuty po 14denní lhůtě, mohou být rovněž uplatněna výše uvedená opatření.

Cizí občané mohou prověřit, zda nemají v registru nějakou pokutu, na všech relevantních místních policejních stanicích v rámci regionálních ředitelství Ministerstva vnitra.

Konkrétní znění informace pro cestovatele a osoby, které projíždějí Bulharskem, je přiloženo (v angličtině).

přílohy

Opatření ohledně vymáhání pokut v Bulharsku 18 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 10.7.2020