български  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CNN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bulharské Ministerstvo zdravotnictví vydá na 40 miliónů leva na boj s koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví Bulharské republiky oznámilo, že vydá na 40,4 miliónu BGN (20,7 mil. EUR) na boj s koronavirem. Prostředky budou určeny na nákup zdravotnického vybavení, zařízení pro infekční oddělení v nemocnicích, léky, spotřební materiál, ochranné prostředky a další nezbytné výrobky pro boj se současnou pandemií. Pro české firmy může být toto opatření zajímavou příležitostí k uplatnění získaných zkušeností, výsledků vývoje a rozběhnuté výroby uvedených výrobků.

Vláda odsouhlasila přesun 40 miliónů BGN z operativního programu "Regiony v růstu" na prioritní operativní program "Regionální zdravotní infrastruktura", jež půjdou na nákup zdravotnického vybavení a roušek pro boj s COVID-19. Konkrétně budou pořízena zařízení pro nemocniční infekční oddělení jako inhalátory a respirační přístroje, dále budou nakoupeny léky, spotřební materiál, testy, ochranné obleky, osobní ochranné prostředky, roušky a další výrobky nezbytné pro posílení kapacity nemocnic v boji s koronavirem. Prostředky obdrží Ministerstvo zdravotnictví, jež určí typ a objem nezbytného vybavení a zdravotního materiálu.

Nyní Ministerstvo zdravotnictví upřesnilo, že první prostředky již byly využity. V rámci projektu podpory systému rychlé zdravotnické pomoci byla dodána 152 sanitní vozidla z celkového počtu 400 kusů. Mají se nakoupit také helikoptéry.

Pro české firmy, které vyvíjejí a vyrábí výše uvedené výrobky, případně v posledních týdnech díky mimořádné situaci s pandemií koronaviru investovaly své prostředky, úsilí a znalosti do vývoje unikátních produktů, mají šanci jednak pomoci partnerské zemi, jakož i uplatnit tyto investice v podobě reálného kontraktu.

Doporučujeme zájemcům, aby se spojili s Odborem ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky v Praze, kde kolegové připravují ve spolupráci s Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků společnou nabídku z české strany, kterou náš úřad spolu s dalšími úřady ve světě nabídne místním úřadům ke zvážení. Budeme také informovat o případných tendrech a možnostech konkrétního uplatnění.

Autor: Ing. Petr Vávra, zástupce velvyslance