български  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Sofie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český den v Sofii představil firmy i Česko

(Archivní článek, platnost skončena 31.10.2023 / 23:34.)

Velvyslanectví v Sofii ve spolupráci s Českým centrem připravilo v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) jednodenní prezentační akci s názvem Český den v Sofii se zaměřením na udržitelný způsob života, nové technologie a výrobky pro ochranu životního prostředí. Zároveň se díky doprovodnému kulturnímu a propagačnímu programu na pódiu v Letní scéně Borisova parku v Sofii podařilo v sobotu dne 10. září 2022 zviditelnit Česko s jeho krásami, bohatou kulturou a tradicemi. Do akce se zapojili představitelé devíti firem, kteří využíli příležitosti předvést cca třem tisícovkám návštěvníků své výrobky, služby a aktivity ve výše uvedené oblasti. Velvyslanectví také touto cestou připomnělo aktuální předsednictví Česka v Radě Evropské unie.

Rozhovor bTV s velvyslancem

Rozhovor bTV s velvyslancem

V sobotu dne 10. září 2022 uspořádalo velvyslanectví v Sofii spolu s Českým centrem celodenní prezentační akci s názvem Český den v Sofii, kterou díky projektu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí Česka představilo návštěvníkům ze všech věkových skupin nové technologie a výrobky pro ochranu životního prostředí od českých výrobců. Zároveň seznámilo veřejnost s aktivitami, jež se zaměřují na udržitelný způsob života.

Český den se odehrál na Letní scéně Borisova parku, kde byly připraveny stánky s prezentací jednotlivých zúčastněných firem. Naši partneři oslovili návštěvníky s nabídkou aktivit spojených se zdravým pohybem (Yettel), informovali o chystaném dobrovolném úklidu Bulharska (bTV Group - "Pojďme společně uklidit Bulharsko"), předvedli první plně elektrický model vozu Škoda Auto Enyaq (Euratek) nebo ekologické preparáty pro domácnost i hygienu (Tierra Verde). Díky podpoře firmy MEVA Bulgaria jsme mohli zajistit čistotu během akce s využitím jejich výrobků pro sběr odpadů.

Nebyla by to česká akce pro širokou veřejnost, kdyby na ní chyběla ukázka české kuchyně a ochutnávka nápojů – své výrobky předvedli distributoři čtyř dovozových českých značek piva (Binding Bulgaria, 42 Solutions) i místní značky postavené na české technologii (Lomsko pivo), dále destilátů z produkce Vinpromu Trojan a také grilované i vařené speciality z Česka (42 Solutions – restaurace Palivec U Sadu). V dětském koutku dostaly děti za odměnu české sušenky nebo čokolády a na stánku velvyslanectví či Českého centra mohli zájemci ochutnat tradiční nápoj Kofolu.

Nechyběl ani bohatý kulturní program na pódiu, který nabídl zábavu a informace dětem, mládeži i dospělým. Promítaly se příběhy Krtečka a klipy CzechTourismu o krásách Česka, bulharští umělci přichystali vystoupení loutkového divadla Male-Male (Loupežnická pohádka od Karla Čapka), čtení divadelní hry Audience od Václava Havla, také zahráli s dětmi výběr jazzových skladeb (Jazz pro děti s Vencim Blagoevem). Na závěr programu a celého dne vystoupila známá bulharská zpěvačka Tedi Katsarova. Celý den mohli ti nejmladší v dětském koutku tvořit různé zajímavé věci z bižuterie, malovat, soutěžit a bavit se i díky široké paletě výrobků, které laskavě poskytly firmy Koh-i-noor Bulharsko, Fabos a Beadgame.

Otevřít fotku

Nevadila ani krátká, ale intenzivní bouřka, která asi na půlhodinu přerušila průběh akce. Návštěvníci se dobře bavili, získali nové informace, ochutnali nové dobroty a našli inspiraci nejen pro svůj život, ale třeba i pro příští výpravu do Česka. Podle odhadů navštívily Český den v Sofii asi tři tisíce zvědavců nejrůznějšího věku, kteří také zaznamenali, že je Česko v druhé polovině letošního roku předsednickou zemí v Radě Evropské unie. Ostatně udržitelný způsob života a ochrana životního prostředí včetně boje se změnou klimatu patří mezi jeho priority.

Díky mediálnímu partnerovi bTV Group se akce objevila také v celostátním TV vysílání.

Zpracoval: Ing. Petr Vávra, zástupce velvyslance, ZÚ Sofie

Galerie


Český den v Sofii