български  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: BDŽ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mise českých firem v rámci projektu ekonomické diplomacie do Bulharska

(Archivní článek, platnost skončena 31.10.2022 / 16:43.)

Velvyslanectví v Sofii připravilo ve spolupráci se zahraniční kanceláří agentury CzechTrade v Sofii a Česko-bulharskou obchodní komorou v Praze menší podnikatelskou misi českých firem z oblasti dobývací a důlní techniky a hromadné dopravy do Bulharska. Mise proběhla ve dnech 14. - 16. září 2021 pod hlavičkou projektu ekonomické diplomacie s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Hlavním cílem projektu bylo umožnit českým firmám prezentovat jejich výrobky a služby v uvedených oblastech a pomoci jak posílit existující, tak i vytvořit nové kontakty na úrovni státní a municipální administrativy i firem.

Koktejl na velvyslanectví

Koktejl na velvyslanectví

Energetika včetně dobývací a důlní techniky i hromadná doprava jak na celostátní, tak i městské úrovni patří mezi klíčové zájmové sektory ČR v Bulharsku. Proto také velvyslanectví v Sofii připravilo ve spolupráci zahraniční kanceláří agentury CzechTrade v Sofii a Česko-bulharskou obchodní komorou (ČBOK) v Praze podnikatelskou misi českých firem. Akce se uskutečnila ve dnech 14. - 16. září 2021 ve formě projektu ekonomické diplomacie s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Hlavním cílem projektu bylo umožnit českým firmám prezentovat jejich výrobky a služby v uvedených oblastech a pomoci jak posílit existující, tak i vytvořit nové kontakty na úrovni státní a municipální administrativy i firem.

Ačkoliv se díky aktuální epidemické situaci a platným omezením nepodařilo zorganizovat misi v plánovaném rozsahu, nakonec se díky osobní účasti zástupců ČBOK a firem Simex, ND LOR, UNEX a SOR Libchavy mohly české firmy náležitě představit a zároveň předat získané informace dalším českým subjektům, které na místním trhu působí nebo o tom uvažují a nemohly se zúčastnit.

Mise proběhla paralelně s výstavou MachTech v Sofii a sestávala ze tří samostatných bloků. První den po zahájení výstavy MachTech se zástupci velvyslanectví, CzechTrade a firem odebrali do hnědouhelného dolu u městečka Stanyantsi v severozápadním Bulharsku. V těsné blízkosti hranic se Srbskem zde důl těží a následně dodává uhlí pro výrobu energie a tepla v tepelné elektrárně Bobov dol. Těžba probíhá i díky českým technologiím a strojům - kromě bagrů UNEX zde neocenitelnou roli hrají nákladní automobily TATRA.

Druhý den projektu strávili účastníci na jednáních v Sofii, kde se setkali s náměstkem primátorky města Sofie pro dopravu K. Krastevem, jednali s vedením dopravního podniku města Elektrotransport i státem vlastněných Bulharských státních drah - osobní přepravy. Mezi hlavní témata patřila dosavadní a budoucí spolupráce na poli městské hromadné dopravy (tramvaje, trolejbusy, elektrobusy, metro), železniční dopravy (lokomotivy, vagóny, náhradní díly), chystané investiční programy, strategie rozvoje, finanční otázky, poptávky po dodávkách výrobků i služeb. Celodenní jednání zakončil koktejl pro pozvané zástupce státních institucí a firem v prostorách velvyslanectví v Sofii.

Závěrečná část projektu se odehrála v druhém největším městě Plovdivu, kde se i za pomoci honorárního konzula ČR I. Sokolova podařilo připravit setkání se zástupci města - náměstkem primátora pro dopravu T. Čonovem, místních institucí a firem, s nimiž české firmy spolupracují, případně jejichž zástupci mají zájem o navázání kontaktů s Českem. Během pracovního oběda byly posouzeny otázky rozvoje městské dopravy v Plovdivu, možného využití českých zkušeností při obnově městem vlastněného dopravního podniku, spolupráce v energetice a teplárenství atd. Díky účasti ředitele dceřiné firmy českého výrobce zdravotnické techniky BTL proběhla i diskuze o možnostech investování v Bulharsku, využívání alternativních zdrojů energie či moderních technologií.

Velvyslanectví také využilo příležitosti a v rámci projektu podpořilo a propagovalo rovněž produkty firmy Nano2Health, jejíž ochranné roušky a respirátory na bázi nanotechnologií si mohli bulharští hosté v podobě bezplatných vzorků vyzkoušet a navázat v případě zájmu kontakt s firmou napřímo.

Z jednání, která se uskutečnila v rámci projektu, vyplynula řada konkrétních podnětů a úkolů pro bulharskou i českou stranu, na jejichž využití a plnění budou nyní odpovědné osoby dále pracovat.

Petr Vávra, zástupce velvyslance a ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Sofii

Galerie


PROPED mise firem dopravy doly