български  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Sofie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace bezpilotních prostředků a technologií pro bulharské partnery v Sofii

Dne 13. října 2021 zorganizovalo velvyslanectví v Sofii jednodenní předváděcí akci věnovanou bezpilotním prostředkům a technologiím, jež vyrábějí české firmy Free Horizons, MODELÁRNA LIAZ a PRIMOCO UAV. Akce byla určena především zástupcům ministerstev vnitra a obrany a jejich podřízených složek, ale mezi pozvanými byli i představitelé dalších pěti ministerstev, podnikatelských asociací včetně obranného průmyslu a bulharských firem. V rámci akce proběhla živá ukázka dronu a inovativních technologií, na večerním koktejlu v prostorách velvyslanectví pak byly představeny všechny výše uvedené firmy i výrobce ochranných roušek a respirátorů na bázi nanotechnologií Nano2Health. Tyto ochranné prostředky byly v podobě vzorků poskytnuty všem účastníkům, aby se s nimi mohli seznámit a vyzkoušet jejich unikátní vlastnosti.

Úvodní slovo velvyslance

Úvodní slovo velvyslance

Spolupráce v obranném a bezpečnostním průmyslu patří mezi prioritní oblasti působení českých firem na bulharském trhu jednak kvůli potenciálu českých výrobců a exportérů, tak i s ohledem na potřebu modernizovat a kvalitně vybavit bulharskou armádu a bezpečnostní složky. Velvyslanectví se povedlo díky dlouhodobým kontaktům s místními ministerstvy dosáhnout souhlasu s uskutečněním prezentace bezpilotních prostředků a technologií z produkce českých firem Free Horizons, MODELÁRNA LIAZ a PRIMOCO UAV s živou ukázkou v objektu Ministerstva vnitra dne 13. října 2021. Díky pružnému přístupu českých ministerstev zahraničních věcí a obrany se podařilo v krátké době schválit a poté prostřednictvím velvyslanectví v Sofii zrealizovat projekt ekonomické diplomacie a podpořit tak české firmy finančně i logisticky při jejich prezentaci.

Živé ukázky v objektu ministerstva vnitra v Sofii se zúčastnilo kolem čtyřiceti představitelů tohoto silového resortu z různých podřízených složek (např. policie, pohraniční stráže, speciálních jednotek, hasičů apod.), jakož i z řad ministerstva obrany. Prezentace firmy Free Horizons a následné předvedení bezpilotního prostředku spolu s unikátním řešením v podobě napájecí stanice vyvolalo značný zájem účastníků. Představitelé firmy odpověděli na řadu dotazů, předvedli také veškeré doplňkové vybavení a vysvětlili i funkci Follow me (Následuj mě), díky níž může dron připojený k napájecí stanici na korbě vozidla nebo palubě lodi autonomně následovat trasu dopravního prostředku a monitorovat např. pozemní hranici nebo pobřeží.

Úspěšnou akci podtrhlo večerní pokračování v podobě krátkých prezentací všech výše uvedených firem spolu s velmi dobře zpracovanými a ilustrativními videoklipy pro přítomné zástupce ministerstev vnitra a obrany, jejich složek, ale i pozvaných představitelů dalších ministerstev (např. dopravy, zemědělství), asociací obranného průmyslu, obchodních komor i firem ze sektoru. Nejvýše postaveným hostem byl zástupce náčelníka Generálního štábu Bulharské armády generálporučík C. Stojkov. Také tyto prezentace proběhly za zvýšené pozornosti a zájmu hostů, kteří po skončení oficiální části využili přítomnosti zástupců českých firem a diskutovali s nimi o detailech ohledně představených výrobků i možné spolupráci.

Velvyslanectví využilo této příležitosti a v obou částech celodenního programu prezentovalo i ochranné prostředky na bázi nanotechnologií firmy Nano2Health. Účastníci obdrželi jak bezplatné vzorky nanoroušek a nanorespirátorů, tak i propagační materiály o firmě.

Právě skončený projekt ekonomické diplomacie tak splnil svůj účel, potvrdil smysl spolupráce mezi firmami a velvyslanectvím a poskytl dobrý základ pro další kroky při podpoře českých vývozců obranné a bezpečnostní techniky na bulharský trh.

Petr Vávra, zástupce velvyslance a ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Sofii

Galerie


Prezentace dronů