български  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Československý tisk
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obnovujeme pomník čs. parašutistům zahynulým v roce 1972 v Bulharsku

(Archivní článek, platnost skončena 31.07.2021 / 16:44.)

Český velvyslanec L. Kaucký navštívil v doprovodu pracovníků velvyslanectví a ředitelky Českého centra v Sofii pietní místo s památníkem československým parašutistům v blízkosti vesnice Galabnik v západním Bulharsku, vzdálené 44 km od hlavního města. Příslušníci tehdejšího Armádního sportovního klubu v Prostějově se v září 1972 zúčastnili šampionátu v parašutismu pořádaném Sportovním výborem armád Varšavské smlouvy na letecké základně Dolni Rakovec nedaleko vesnice Kondofrej. Československou výpravu však postihla obrovská tragédie - na nechráněném železničním přejezdu u Galabniku smetl za nepříznivých povětrnostních podmínek projiždějící vlak autobus s parašutisty a jejich doprovodem. Na místě zahynulo jedenáct Čechoslováků a doprovázející bulharský lékař. Památník nedaleko železničního přejezdu připomíná tehdejší tragédii, avšak zub času se na něm značně podepsal, proto se velvyslanectví rozhodlo učinit vše, co bude v jeho silách, aby se znovu jednalo o důstojnou památku.

Českoslovenští parašutisté během šampionátu ve dnech 19. - 21. září 1972 byli bezesporu hvězdami tehdejší akce. Již první den soutěže dosáhl 28letý poručík Oldřich Vermuža světového rekordu v seskoku na cíl z výšky 1 000 metrů. V dalším průběhu mistrovství překonali borci z týmu ČSSR několik dalších rekordů a získali řadu zlatých a stříbrných medailí.

Osud však tomu chtěl, že se nakonec zapsali do dějin jako oběti tragické nehody z brzkého rána dne 21. září 1972, kdy přejížděli z hotelu ve městě Pernik na letiště nedaleko vesnice Kondofrej, kde mělo proběhnout závěrečné dějství šampionátu. V 7:40 hodin autobus s parašutisty dorazil k nechráněnému železničnímu přejezdu u vesnice Galabnik. V husté mlze řidič autobusu přehlédl blížící se vlak, který v rychlosti 90 km/h vrazil do autobusu a tlačil jej před sebou dalších 300 metrů, než se podařilo soupravu zastavit. Následky byly hrůzostrašné - pět výsadkářů zahynulo na místě, dalších 6 podlehlo svým zraněním po převozu do nemocnice a spolu s nimi přišel o život i doprovázející bulharský lékař. Tragédii přežili pouze parašutisté Bedřich Chudoba a Ivan Hoššo, spolu s nešťastným řidičem autobusu, jenž byl uznán vinným.

Vzpomínky na tragické zářijové ráno zůstaly v paměti místních vesničanů. V roce 1997, 25 let poté, se ujal iniciativy tehdejší starosta obce Galabnik Viktor Petrov a díky němu a vojákům z místního útvaru i výsadkářům z bývalé gornobanské tankové brigády se podařilo 21. září téhož roku slavnostně odhalit památník obětem.

V roce 2012, kdy uplynulo 40 let od tragické události, proběhl u památníku slavnostní ceremoniál za účasti tehdejšího náčelníka generálního štábu Armády ČR Petra Pavla, jeho protějšku z bulharské strany, českého a slovenského velvyslance a řady dalších osob a příslušníků vojenských složek. Smutné místo navštívil také jeden z přeživších parašutistů, Ivan Hoššo, aby si připomněl osud svých druhů.

Bohužel od té doby se na památníku podepsal zub času, betonové části jsou polorozpadlé, památník je zarostlý. Proto se velvyslanectví rozhodlo učinit vše, co bude v jeho silách, a spolu s dalšími partnery plánuje do září letošního roku uvést památník do důstojného stavu, aby bylo možno opět vzdát čest statečným a vynikajícím sportovcům Československa.

Zástupci velvyslanectví se po návštěvě památníku setkali v nedalekém Galabniku se starostkou obce Dianou Borisovou, s níž probrali možnosti spolupráce nejen na obnově památníku, ale i na dalších projektech, keré mohou být konkrétní náplní dvoustranných vztahů.

Galerie


Hrob parašutistů2