български  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyslankyně dobré vůle Martina Ptáčková navštívila Bulharsko s projektem proti šikaně

(Archivní článek, platnost skončena 30.09.2021 / 19:29.)

Počátkem září přicestovala do Bulharska vyslankyně dobré vůle ministerstva zahraničních věcí Martina Ptáčková se svým týmem, aby zde s podporou českého velvyslanectví v Sofii projednala s potenciálními bulharskými partnery možnou spolupráci na svém projektu proti šikaně „Šikana do klece“. Její cesta začala ve Varně, kde se v doprovodu velvyslance Lukáše Kauckého a generální honorární konzulky Zdeny Boevové setkala s náměstkem primátora města Varny. Poté se přesunula do Sofie, kde jednala s ředitelkou nadace „Association Animus“ Marií Čomarovou, dále s ředitelkou odboru inkluzivního vzdělávání ministerstva školství a vědy Gretou Gančevovou a na závěr i s primátorkou hlavního města Jordankou Fandakovovou. Návštěva v Bulharsku položila dobrý základ budoucí spolupráci s místními partnery na velmi důležitém tématu dneška a s pomocí velvyslanectví budou následovat další konkrétní kroky.

S šířením dobrého jména Česka ve světě pomáhá ministerstvu zahraničních věcí také trojice vyslanců dobré vůle. Prvními osobnostmi, kterým ministr Tomáš Petříček tento čestný titul udělil, se stali sportovkyně Martina Ptáčková, tanečník Yemi A. D. a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová. Titul není spojen s žádným honorářem a jeho nositelé nejsou zaměstnanci ministerstva, má však pomoci jeho nositelům otevřít další dveře při šíření povědomí o Češích, jejich pohledu na některé problémy nebo třeba při vyvracení některých mýtů o České republice. "Nejedná se o velvyslance, to chci zdůraznit, dotyční nejsou a nebudou zaměstnanci MZV, budou to zkrátka lidé, kteří nám chtějí dobrovolně pomoci šířit dobré jméno naší země," vysvětlil ministr svůj záměr. Dvaadvacetiletá boxerka Martina Ptáčková s boxem začala kvůli šikaně a vypracovala se na sedminásobnou mistryni světa v bojových sportech. Trénuje i bojové sporty v Severoatlantické alianci a vystupuje na protiteroristických cvičeních.

Setkání se šikanou dovedlo Martinu Ptáčkovou k praktikování bojových sportů. Díky četným tréninkům a začínajícím sportovním úspěchům v ní vzrůstalo vnitřní sebevědomí a tak uvěřila, že si může s podobnou situací sama poradit. Za podpory svých rodičů zvolila proaktivní způsob, jak se šikaně postavit.

„Projekt slouží i jako prevence proti šikaně. Je koncipován hravou, zábavnou formou a klade si za cíl naučit základní sebeobraně, umět si poradit v každé situaci, nalézt sám sebe a zatočit s problémy (šikanou, obtěžováním a dalšími nežádoucími jevy). Některé aktivity vyžadují odvahu, překonání svého ostychu a strachu. Celý program se skládá ze dvou částí – mentální a sportovní přípravy. Výsledky se samozřejmě nedostaví hned, ale pravidelným opakováním ano.“ Více o projektu lze nalézt na facebookovém profilu Martiny Ptáčkové a také v tomto videu.

Martina Ptáčková navštívila Bulharskou republiku spolu se svým bratrem Josefem Ptáčkem a oběma rodiči. Svůj program zahájila v černomořské metropoli Varně, kde se v doprovodu českého velvyslance Lukáše Kauckého a generální honorární konzulky Zdeňky Boevové setkala s náměstkem primátora města Varny Kostou Bazitovem. Oba sourozenci informovali o úspěších, které projekt v České republice zaznamenal.  Jejich záměr pomáhat i za hranicemi Česka poté v hlavním městě Sofii podpořil jak velvyslanec Lukáš Kaucký, tak i ředitelka Českého centra Dagmar Ostřanská. V Sofii jednala Martina Ptáčková s ředitelkou nadace „Association Animus“ Marií Čomarovou o možné budoucí spolupráci a předala cenné zkušenosti se zvládáním agresivity nejen ve školních zařízeních, ale i běžném životě. Českou delegaci přijala na ministerstvu školství a vědy ředitelka odboru inkluzivního vzdělávání Greta Gančevová, jež poukázala na možnost začlenění projektu do vzdělávacího systému v Bulharsku. Na závěr návštěvy v Sofii vyjádřila podporu projektu i primátorka hlavního města Sofie Jordanka Fandakovová.

Během návštěvy poskytla vyslankyně také několik rozhovorů pro bulharská média – Bulharský národní rozhlas (zde a zde) a web dnesplus.bg.