česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Twitter Metnar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Letošním partnerským státem bude Švédsko

Švédské ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že se pro rok 2020 stane speciálním partnerským státem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR 2020. Švédsko se tak stane první zemí, jež se ujme této role již podruhé.

Švédské rozhodnutí zhostit se role speciálního partnerského státu akce potvrzuje výbornou úroveň bilaterálních vztahů mezi Švédskem a Českou republikou. Jeho účast na společném setkání v Bruselu potvrdili ministři obrany obou států Lubomír Metnar a Peter Hultqvist, jenž Ostravu před pěti lety osobně navštívil. 

Speciální partnerský stát je jedinečný koncept, jenž byl na Dnech NATO představen v roce 2014 a jenž vybrané zemi umožňuje rozsáhlou prezentaci ozbrojených a bezpečnostních sil, ale rovněž průmyslu. Poprvé se této role ujalo Polsko, druhým v pořadí se stalo právě Švédsko a připomnělo tak 10. výročí používání letounů JAS-39 Gripen Vzdušnými silami AČR. Nyní tento status přebírá od Rumunska, jež bylo partnerským státem v roce 2019. 

„Letošní Dny NATO v Ostravě budou výjimečné už proto, že se budou konat po dvacáté. Jsme rádi, že Švédsko přijalo naši nabídku stát se Special Partner Nation. Dostane exkluzivní prostor pro ukázku své techniky a schopností, a to v roce, kdy si připomínáme 15 let od zavedení švédských strojů JAS-39 Gripen do výzbroje českého letectva,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

„Po loňské neúčasti může být tato rozšířená účast Švédska překvapením, ale jednání probíhala již v létě a Švédsko tak šetřilo své kapacity právě až pro rok 2020,“ doplňuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Toto dvojnásobné partnerství Švédska navíc potvrzuje, že Dny NATO neslouží pouze k prezentaci členských států Severoatlantické aliance, ale též jejích partnerů.“

Švédsko je jedním z pěti významných aliančních partnerů, tzv. "Enhanced Opportunity Partners“. Právě na prezentaci nečlenských, ale partnerských zemí NATO se Dny NATO v Ostravě chtějí do budoucna více zaměřit. 

První jednání o složení švédské účasti se uskutečnilo v pondělí ve Stockholmu, kde bylo dohodnuto, že seznam představované techniky bude zfinalizován v průběhu června. V roce 2015 mohli návštěvníci akce vidět rozsáhlou účast švédské historické letky, tankovací letoun TP-84 Hercules a Švédsko se rovněž zasloužilo o prezentaci letounu C-17 Globemaster z mezinárodního programu Heavy Airlift Capability, který na mošnovské letiště dopravil pozemní techniku švédské armády. 

Na viděnou na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!