česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Steve Mraz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanci V4 a Spojených států jednali o posílení spolupráce

Vedoucí misí Polska, Maďarska, Česka a Slovenska (zemí V4) jednali 1. října 2020 s velvyslancem Spojených států ve Stockholmu o tom, jak posílit a prohloubit hospodářskou a bezpečnostní spolupráci mezi Spojenými státy a regionem zemí V4.

Spojené státy jsou pro Visegrádské země velmi důležitým partnerem. Během setkání bylo projednáno několik důležitých otázek, například aktuální výzvy zahraniční a bezpečnostní politiky, aliance NATO, vztahy EU-USA, energetické a kybernetické bezpečnosti.

Jedním z témat diskuse byla například iniciativa US „5G Clean Initiative“, která ztělesňuje nejvyšší standardy zabezpečení proti nedůvěryhodným a vysoce rizikovým dodavatelům v jejich schopnosti narušit, manipulovat nebo odepřít služby soukromým občanům, finančním institucím nebo kritické infrastruktuře. To souvisí s výslednými Pražskými návrhy (květen 2019) o bezpečnosti 5G zveřejněnými předsedou české konference, které slouží jako soubor doporučení a principů, které mají národy při navrhování, konstrukci a správě své infrastruktury 5G brát v úvahu.

Setkání se zúčastnili velvyslankyně Adrien Müller, Martina Balunová, Joanna Hofman, velvyslanec Kenneth A. Howery a chargé d’affaires a.i. Martin Bašta.