česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: J. Garmot/B. Unger
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček navštívil Stockholm

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček navštívil 9. září na pozvání ministryně Margot Wallströmové Švédské království.

Prvním bodem programu bylo zahájení výstavy The Pink Tank: Constantly Striving for Democracy, připomínající události Sametové revoluce z roku 1989. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček výstavu za účasti diplomatického sboru a švédské veřejnosti zahájil na náměstí Raoula Wallenberga společně s Göranem Färmem, předsedou organizace Kommuninvest a Lenou Endre, herečkou švédského Národního divadla.

Ministr Petříček se pak sešel s ministrem obrany Peterem Hultqvistem a na pracovním obědě jednal s ministryní zahraničního obchodu Ann Linde. Následovalo soukromé přijetí odstupující ministryní zahraničí Margot Wallströmovou, během něhož jí předal kytici a malý dar. Ve švédském parlamentu byl pak ministr přijat jeho předsedou Andreasem Norlénem; jednání se zúčastnilo i několik členů zahraničního výboru.

Mezi témata jednání se švédskými partnery patřila mj. obchodní spolupráce, spolupráce v bezpečnostní oblasti (včetně transatlantické spolupráce a spolupráce v rámci EU, např. PESCO) včetně spolupráce v oblasti obranného průmyslu a problematiky nových hrozeb, víceletý finanční rámec EU, Východní partnerství a západní Balkán či Brexit.

Na závěr návštěvy se ministr Petříček setkal na zastupitelském úřadu České republiky ve Stockholmu s českými krajany. Setkání zahájila číše vína a vystoupení českého jazzového pianisty Najponka. Jeden z nejvýznamnějších krajanů žijících ve Švédsku, pan František Makeš, předal ministrovi svou novou knihu o restaurování a určování pravosti uměleckých děl.

Galerie


The Pink Tank