česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: J. Gamrot
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy státního svátku

U příležitosti 30. výročí Sametové revoluce velvyslanectví uspořádalo státní recepci dne 18. listopadu 2019 jako oslavu Dne boje za svobodu a demokracii.

Oslavy státního svátku proběhly v impozantních prostorách Historického muzea ve Stockholmu, které bylo pro účely této oslavy z části zasvěceno klíčovému roku 1989. Schodiště muzea zdobily plakáty z cyklu Svoboda Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity a vstup do hlavního sálu lemovala výstava UMPRUM nazvaná Velvet Effect.
Slavnostní večer orámovala projekce smyčky padesáti fotografii ČTK Okamžiky sametové revoluce, na kterou navázala živá digitální malba Velvet Performance z produkce Lunchmeat Studia ve spolupráci s Uměleckým ateliérem Západočeské univerzity.
Večer zahájil velvyslanec Jiří Šitler, který připomněl význam Dne boje za svobodu a demokracii, a to nejen v souvislosti s rokem 1989, ale i ve vztahu k roku 1939. Stockholmská oslava byla zpestřena přítomností Petra Millera, který během Sametové revoluce organizoval podporu pro politické změny mezi dělníky v ČKD a 23. listopadu vedl průvod dělníků na Václavské náměstí. Následně ve vládě národního porozumění zastával post ministra práce a sociálních věcí.
Následně zazněly hymny České republiky a Švédska v podání Jessiky Elevant/ové, studentky hudební konzervatoře ve Stockholmu. Hlavním bodem oslav byl koncert věhlasného švédského skladatele (autora hudby k filmům Astrid Lindgrenové) a karlovarského rodáka Georga Riedela a známého švédského kytaristy Matse Berströma, kteří přítomným divákům představili pásmo na motivy švédských a českých lidových melodií a některé vlastní Riedlovy skladby.
Oslavy se zúčastnilo přes 250 hostů z řad diplomatického sboru, představitelů města, parlamentu a švédských vládních institucí, veřejného života a českých krajanů žijících ve Švédsku. Občerstvení dominovalo české pivo (Pilsner Urquell a Kozel) a víno (vinařství Baloun).
Na recepci se organizačně i finančně podílelo České centrum a kromě firmy Asahi finančně přispěl sponzor Česká zbrojovka a.s. Své vozy účastníkům představila Škoda Sverige.

Galerie


National Day reception