česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Martin Bašta
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek jednal ve Stockholmu o předsednictví EU

Ve dnech 17. a 18. března 2022 vykonal ministr pro evropské záležitosti České republiky Mikuláš Bek pracovní návštěvu ve Stockholmu. 

Během svého pobytu jednal se švédským ministrem pro EU Hansem Dahlgrenem. Hlavními tématy jednání ministrů byla válka na Ukrajině, a jak současné události ovlivní nadcházející české a švédské předsednictví v Radě EU. Oba ministři se shodli, že je třeba Rusko co nejvíce politicky a ekonomicky izolovat, včetně co nejtvrdších sankcí a že je třeba začít plánovat a připravovat poválečnou rekonstrukci Ukrajiny. 

Na okraj svého pobytu se ministr Bek sešel s vybranými zástupci švédské vlády. S ministryní zahraničního obchodu Annou Hallbergovou, ministrem pro energetiku a digitální rozvoj Kashayarem Farmanbarem a státním tajemníkem ministryně životního prostředí Andersem Grönvallem diskutoval o aktuálních otázkách v oblastech obchodu, energetiky, digitalizace a životního prostředí, a to zejména v kontextu příprav našeho a švédského předsednictví v Radě EU a současné situace na Ukrajině. 

Během pobytu se ministr Bek také setkal s vedoucími zástupci Výboru pro EU otázky švédského parlamentu Pyrym Niemi a Jessicou Roswall.

Na závěr svého pobytu ministr Bek poskytl rozvor pro hlavní švédská veřejnoprávní média.