česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: B. Unger
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

30. výročí pádu Železné opony v SE Parlamentu

Velvyslanectví ČR ve Stockholmu společně se velvyslanectvími Bulharska, Maďarska, Německa, Polska, Rumunska a Slovenska a skupinou přátel České republiky ve švédském Parlamentu ve spolupráci s obdobnými skupinami Maďarska, Německa, Polska a Rumunska zorganizovalo panelovou diskusi k 30. výročí pádu železné opony ve švédském Parlamentu.

Akce nebyla jen vzpomenutím na historické události roku 1989, nýbrž i zamyšlením o budoucnosti demokracie 30 let po pádu Železné opony. Konference se konala v historických prostorách bývalé horní komory švédského Parlamentu.

Diskuse byla rozdělena do dvou panelů, přičemž první se věnoval dramatickému roku 1989 a následné transformaci zemí střední a východní Evropy, který moderoval předseda společného zahraničního a bezpečnostního výboru Hans Wallmark a druhý panel, který moderovala členka zahraničního výboru Aylin Fazelian/ová, se zaměřil na občanskou společnost a budoucnost demokracie.

Konferenci zahájil předseda švédského Parlamentu Andreas Norlén společně s velvyslancem ČR ve Stockholmu Jiřím Šitlerem.

Hlavními řečníky prvního panelu byli ekonom a bývalý poradce prezidenta Havla Tomáš Sedláček, zahraničněpolitická korespondentka švédské státní televize SVT Ingrid Thörnqvist/ová, rumunsko-švédská novinářka a politička Ana Maria Narti/ová a bulharský ekonom a zakladatel Institutu tržní ekonomiky Krassen Stanchev.

V druhém panelu vystoupili ředitelka Nadace Konráda Adenauera ve Stockholmu Gabriele Baumann/ová, socioložka a politoložka Univerzity Komenského v Bratislavě Soňa Szomolányi/ová, maďarský emeritní profesor Univerzity v Kentu Frank Füredi a polský sociolog a bývalý místopředseda Sejmu Jacek Maria Kurczewski.

Připomínka 30. výročí pádu Železné opony a s tím spojená diskuse o ideálech roku 1989 a budoucnosti demokracie nejen ve střední a východní Evropě přilákala do švédského Parlamentu téměř 250 hostů z řad poslanců švédského Parlamentu, diplomatického sboru, akademických kruhů, médií i významných představitelů krajanských komunit dotčených zemí.

Akce byla jednou z nejviditelnějších připomínek pádu Železné opony ve Stockholmu, jejíž součástí bylo i promítání pásma fotografií z dramatických událostí roku 1989 v zemích střední a východní Evropy, kterou společně s kulturními instituty ostatních zemí připravilo České centrum.

Velvyslanec Jiří Šitler využil této příležitosti a předal Martinu Brozkovi ze zahraničního odboru švédského Parlamentu stříbrnou medaili Ministerstva zahraničních věcí České republiky jako výraz ocenění za dlouholeté úsilí o rozvoj česko – švédských vztahů.

Galerie


Commemorating the 30th anniversary of the fall of the Iron Curtain in Swedish Parliament