česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se těšily velkému zájmu na Švédsko-českém dni obranného průmyslu

Velvyslanectví ČR ve Stockholmu realizovalo ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) a Swedish Security and Defence Industry Association (SOFF) projekt ekonomické diplomacie nazvaný Swedish-Czech Defence Industry Day, který proběhl ve Stockholmu dne 12. října 2016.
 

Swedish-Czech Defence Industry Day byl zarámován do návštěvy náměstka pro řízení sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany Tomáše Kuchty, kterého doprovázela početná podnikatelská delegace. Nám. Kuchta vedl ve dnech 11.-12.10.2016 politická jednání se státním tajemníkem švédského MO Janem Selestrandem a jednal s generálním ředitelem Swedish Defence Material Administration (FMV) Göranem Mårtenssonem a generálním ředitelem Swedish Defence Research Agency (FOI) Janem-Olofem Lindem. Součástí programu byl celodenní seminář Swedish-Czech Defence Industry Day (SE-CZ DID), který se uskutečnil v prostorách Swedish Security and Defence Industry Association (SOFF).

Swedish-Czech Defence Industry Day zahájili nám. Kuchta a státní tajemník švédského Ministerstva obrany Jan Selestrand. Oba zdůraznili význam česko-švédské spolupráce v obranném průmyslu, která by se neměla omezovat pouze na projekt Gripen. SE-CZ DID tak představuje unikátní nástroj pro prohloubení této spolupráce.

Švédskou resp. českou průmyslovou základnu představil generální tajemník SOFF Robert Limmergård a viceprezident AOBP pro mezinárodní spolupráci Ladislav Šimek. Obranný průmysl ve Švédsku dosahuje obratu 30 mld. SEK a zaměstnává 33 tisíc osob. Více jak 67% produkce směřuje na export. Možnosti spolupráce v obranném průmyslu prezentovali zástupci švédských firem SAAB , BAE System Hägglunds. SAAB, který zaměstnává téměř 15.000 osob, bývá někdy mylně spojován pouze s Gripenem, firma nicméně vyrábí přes 600 produktů včetně ponorek apod. Příkladem úspěšné švédsko-české spolupráce je vývoj a výroba mobilních radarů MADR (SAAB+ERA) či vývoj a výroba pásového vozidla pěchoty CV90 (BAE+VOP CZ a Meopta). V případě českých firem možnosti spolupráce v obranném průmyslu prezentovaly AERO Vodochody a ERA.

Téměř polovina Swedish-Czech Defence Industry Day byla věnována matchmakingu a B2B jednáním. Na české straně se zúčastnilo celkem 10 subjektů (Aero Vodochody, BAE, ČZUB, ERA, Meopta, Omnipol, Ray Service, VOP, Cyber Gym a PwC) společně s Asociací obranného průmyslu AOBP. Na švédské straně se jednalo rovněž o 10 subjektů v čele s předními hráči na trhu jako  BAE a SAAB a dále PwC, Rud Petersen, MSE Engineering, Polyamp, Recotech, Scania, FLIR Systems, MilDef a CGI Sverige.

Velvyslanectví ČR ve Stockholmu v předvečer akce dne 11.10.2016 uspořádalo recepci v prostorách velvyslanectví, na kterou byli pozvání nejen zástupci českých a švédských firem, ale představitelé Ministerstva obrany Švédska, armády a klíčových vládních agentur FMV a FOI. Zájem o české firmy potvrdila kvalitní účast v čele s náměstkem MO SE Janem Selestrandem a velmi početným zastoupením švédských firem.

 

 

 

Jan Buben, zástupce velvyslance

přílohy

Program 150 KB PDF (Acrobat dokument) 12.10.2016

Účastníci 71 KB PDF (Acrobat dokument) 12.10.2016

Galerie


Swedish-Czech Defence Industry Day