česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zuzana Kabelková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Možnosti pro české nábytkářské a designérské firmy a výrobce městského mobiliáře ve Švédsku

Po úspěchu firmy TON a Brokis na prestižním veletrhu nábytku a světel Stockholm Furniture and Light Fair v roce 2017, v letošním roce Česká republika opět zaujala, a to jmenovitě firma TON s kolekcemi židlí a stolů, firma mmcité s kolekcí městského mobiliáře a firma egoé, a.s. se svou unikátní pergolou leva a dalšími kolekcemi. Vzrůstající odbyt českých nábytkářských a designérských firem a výrobců městského mobiliáře ve Švédsku dávají prostor pro další české vývozce. Stavebnictví je klíčovou položkou Mapy oborových příležitostí pro Švédsko a nábytkářský průmysl a městský mobiliář s ním úzce souvisí.

Stockholm Furniture and Light Fair je největší akcí tohoto druhu ve Skandinávii a koná se tradičně v první polovině února. Na ploše přes 70.000 m2 vystavuje celkem sedm set vystavovatelů z 32 zemí. Veletrh určen firemní klientele a odborné veřejnosti, přičemž poslední den je otevřen i široké veřejnosti. Nejsilnější zastoupení má tradičně domácí švédská produkce společně s ostatními severskými zeměmi Dánskem, Norskem a Finskem.

Stockholm Furniture and Light Fair

Stockholm Furniture and Light Fair

Firma TON je již pevně etablovaná na švédském trhu a má poměrně rozsáhlou síť odběratelů. Švédsko je pro firmu TON nejvýznamnější evropský trh, který se podílí až 5% na celkovém zisku firmy. TON boduje ve Švédsku především svým klasickým designem. Prodej probíhá přes síť padesáti místních dealerů/obchodních partnerů. V posledních šesti letech TON zaznamenává 30% meziroční nárůst exportu do Švédska. Objem vývozu v roce 2017 přesáhl 65 mil. Kč. Kolekce židlí  TON je například umístěna v prestižním baru/bistru Usine ve Stockholmu a na řadě dalších míst.

Švédská společnost Smekab citylife na veletrhu zastupovala dvě své sesterské společnosti z ČR: firmy mmcité a egoé. Firma mmcité již úspěšně na švédském trhu v oblasti městského mobiliáře působí a firma egoé se veletrhu účastní vůbec poprvé a prezentovala novinku v podobě pergoly leva. Kromě této novinky firma prezentuje své kolekce máj, moja, bistrot nebo tina.

Veletrhu se v minulosti opakovaně účastnila i firma Brokis. Originální kolekce svítidel firmy Brokis navržené uznávanými českými i zahraničními designéry se těší ve Švédsku vzrůstajícímu zájmu a firma v prvním pololetí 2016 zaznamenala první významné nárůsty prodeje ve Švédsku. Kolekce svítidel Brokis ve Švédsku prezentuje agentura Planoform, která má vlastní showroomy na sedmi místech ve Švédsku. Zajímavostí rovněž je, že Sklárna Janštejn, která je spjata s firmou Brokis, na zakázku vyrobila osvětlení na stockholmském vlakovém nádraží.

Vzhledem k popularitě Stockholm Furniture and Light Fair by velvyslanectví ČR ve Stockholmu již nyní rádo vyzvalo zájemce o účast na veletrhu o včasnou registraci pro rok 2019, ve kterém se veletrh uskuteční v termínu 5. – 9. února 2019. Bližší informace jsou k dispozici na stránkách veletrhu v sekci „for exhibitiors“, kde naleznete veškeré potřebné údaje (rezervace výstavní plochy apod.)

 

 

Jan Buben, zástupce velvyslance, velvyslanectví ČR ve Švédsku

Galerie


Stockholm Furniture and Light Fair 2018