česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České šperkařské firmy zaujaly na stockholmském veletrhu FORMEX

FORMEX je největším skandinávským veletrhem designu a interiérových dekorací, který se konal na stockholmském výstavišti ve dnech 23.–26. srpna 2017. Veletrh není otevřen veřejnosti a je určen výlučně pro zástupce firem, nákupčí, designová studia, média a odbornou veřejnost. Na letošním ročníku se představilo přes 900 vystavovatelů a navštívilo jej téměř 25.000 návštěvníků. Díky projektu ekonomické diplomacie byla na veletrhu zastoupena i Česká republika svým stánkem, na kterém prezentovalo své výrobky celkem 9 firem z ČR, z čehož se čtyři osobně veletrhu zúčastnily. Švédsko se řadí mezí designové velmoci a veletrh FORMEX patří mezí přední světové události.

Česká republika a české firmy se FORMEXu díky přispění ze strany MZV (projekt ekonomické diplomacie) poprvé účastnily pod jednotným stánkem České republiky, který pro veletrh zajišťovala Česká centra a agentura CzechTourism.

Tento krok se ukázal jako mimořádně úspěšný, neboť stánek umožnil českým subjektům výraznější expozé. Realizace vlastního stánku by pro jednotlivé firmy bylo nad jejich možnosti. Zastřešení více subjektů pod hlavičkou českého stánku umožnilo dostat české firmy přímo na veletrh a mohly tak oslovit mnohem více zájemců.

Základ českého stánku tvořila expozice Handmade Dreams, která prezentuje to nejlepší z českého šperkařství a zpracování skla. Expozice byla tvořena výrobky devíti firem: AAC, G & B bijoux, LLEV, Odvárka Bijoux, Preciosa Beauty, Preciosa Ornela, Ralton, Šenýr Bijoux a Zorya, přičemž zástupci firem Ralton, G & B bijoux, Šenýr Bijoux a LLEV se veletrhu zúčastnili osobně, ostatní byly zastoupeny pasivně formou katalogů a dalších materiálů. Prezentace českých firem byla rovněž k dispozici v online katalogu veletrhu, kde byla k dispozici i bližší informace o produktech a historii českého křišťálu a šperkařství (pouze ve švédštině).

Český stánek se těšil poměrně značné pozornosti a především umožnil českým firmám setkat se švédskou odbornou veřejností, zástupci designových studií a nákupčími firem. Uvedené firmy nejsou na švédském trhu úplnými nováčky. Například firma Ralton má ve Švédsku partnerské studio/galerii, která nabízí jeho produkty a Ralton dodává šperky i dalším odběratelům. Obdobně LLEV již realizoval některé malé zakázky a veletrh tak pro něj byl přínosem ve smyslu navázání kontaktů i srovnání s konkurencí.

Součástí FORMEXu bylo několik konferencí na téma současného designu a trendů v tomto oboru, které byly pro české zástupce velmi užitečnou platformou pro výměnu nejnovějších trendů a poznatků. V pátek 25. srpna velvyslanectví ČR ve Stockholmu ve spolupráci s Českými centry a agenturou CzechTourism uspořádal číši vína, na kterou byli pozváni zástupci švédských firem a designových studií. Akci zahájil zástupce velvyslance Jan Buben a expozici blíže přiblížil i kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petr Nový.

 

Jan Buben, zástupce velvyslance, velvyslanectví ČR ve Švédsku

přílohy

katalog 22 MB PDF (Acrobat dokument) 26.8.2017

Wallpaper Map 5 MB PDF (Acrobat dokument) 28.8.2017

Wallpaper 7 MB PDF (Acrobat dokument) 28.8.2017

Galerie


FORMEX