česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Libor Štefánik
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko – švédské dny obranného průmyslu

Ve dnech 9. - 11. září 2017 se uskutečnil druhý ročník Česko – švédských dnů obranného průmyslu (Czech-Swedish Defence Industry Days), který se konal v Praze a moravských městech Staré Město, Uherský Brod a Velká Bíteš. Švédskou delegaci vedl státní tajemník Ministerstva obrany Jan Salestrand, který během pobytu v ČR vedl bilaterální jednání s náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování a akvizice Danielem Koštovalem a náměstkem ministra obrany pro obrannou politiku a strategie Jakubem Landovským

Česko – švédské dny obranného průmyslu jsou výsledkem dlouhodobé spolupráce ministerstev obrany České republiky a Švédska na poli bezpečnostní a obranné spolupráce. První ročník, který vedl náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kuchta, se za účasti deseti českých firem konal v říjnu 2016 ve Stockholmu. Nyní státní tajemník švédského ministra obrany Jan Salestrand přivezl do ČR delegaci Ministerstva obrany, Swedish Defence Material Administration, Svazu obranného průmyslu (SOFF) společně se zástupci deseti předních švédských firem jako např. SAAB, BAE Systems Hägglunds, GKN Aerospace Sweden, CBJ Tech, MilDef AB, Recotech a dalších.

Česko – švédské dny obranného průmyslu zahájil za českou stranu náměstek ministra obrany pro obrannou politiku a strategie Jakub Landovský a za švédskou státní tajemník Jan Salestrand společně s ředitelem divize nákupu a logistiky Swedish Defence Material Administration Christerem Sundinem. Příklady konkrétních výstupů vzájemné česko – švédské spolupráce prezentovali zástupci SAABu, BAE Systems Hägglunds a Omnipolu. Následně proběhly B2B jednání zástupců českých a švédských firem o konkrétních formách spolupráce. Za českou stranu se zúčastnily následující firmy: Ray Service, Retia Pardubice, Explosia, Meopta, Omnipol, Optokon, SVOS Přelouč, Glomex, Delinfo, Czechoslovak Group a Vojenský technický ústav a Asociace obranného průmyslu ČR (AOBP).

Druhý den švédská delegace navštívila provozy Ray Service ve Starém Městě na Moravě, České zbrojovky v Uherském Brodě a První brněnské strojírny ve Velké Bíteši.

Programu Česko – švédských dnů obranného průmyslu se rovněž zúčastnil velvyslanec ČR ve Švédsku Jiří Šitler a přidělenec obrany ve Švédsku brigádní generál Libor Štefánik.

Galerie


Czech - Swedish Defence Industry Days 2017