česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kladrubští koně švédské Královské stráže

Letošní první číslo Magazínu královské stráže ve Švédsku (viz příloha) bylo věnováno kladrubským koním. Každý rok od poloviny dubna do začátku září mohou návštěvníci Stockholmu několikrát týdně sledovat slavnostní výměnu stráží skládající se ze 48 nebo 52 jezdců na koních, z nichž je 18 hudebníků. Mezi koňmi se vyjímají majestátní bělouši z českého Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem zapsaného na seznam UNESCO nacházejícího se 60 km od Prahy. Od roku 2004 nakoupila švédská Královská stráž postupně devět starokladrubských koní a v současnosti se jedná o nákupu dalších dvou. Koně jsou oceňováni zejména za svou klidnou povahu, kdy jsou výborně využitelní zejména pro členy hudby Královské stráže, i své úžasné charisma.

Hřebčín byl založen v roce 1579 za účelem vyšlechtění statných tažných koní se španělskou krví určených pro využití na císařském dvoře. Hřebčín v roce 1757 vyhořel, nicméně chov se podařilo zachránit a v roce 1799 byli dovezeni koně italského původu, již jsou dnes považováni za zakladatele místního chovu plnokrevných běloušů. Chov bylo velmi těžké zachovat zejména po vzniku Československa, kdy nebyli vráceni koně, kteří byli využívání na císařském dvoře ve Vídni, navíc zemřeli poslední dva hřebci v Kladrubech. Bylo velkým štěstím, že se vzápětí narodili hned dva hřebci, díky nimž byl chov zachován.

V roce 2014 započala rekonstrukce zastaralých stájí zahrnující renovaci asi 20 staveb, jež stála cca 300 mil. CZK. Během stavebních prací byla nalezena zlatá a mramorová plaketa z doby vlády císaře Františka Josefa I., který přespal na místním zámečku spolu s císařovnou Alžbětou, jež byla výbornou jezdkyní. Císařovna dokonce vyzkoušela okruh Velké pardubické, jedné z nejobtížnějších překážkových drah na světě. Hřebčín byl po rekonstrukci slavnostně znovuotevřen v červnu 2016.

Zdroj obrázku: https://www.beridnahogvakten.se/images/press/parad68_rj.jpg

přílohy

Kladrubští koně švédské Královské stráže 6 MB PDF (Acrobat dokument) 4.7.2016