česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelská mise ve Švédsku s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou

Předsedu vlády Bohuslava Sobotku během návštěvy švédského království 3. a 4. 11. 2016 doprovázela početná podnikatelská mise pod vedením viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Stanislava Kázeckého.

Podnikatelská delegace byla složená ze zástupců firem z oblasti energetiky, metalurgie a návazných strojírenských oborů s vysokým inovačním potenciálem. Konkrétně se jednalo o ČEPS a.s., České přístavy a.s., ETD Transformátory a.s., HE3DA Technologies s.r.o., Pražská strojírna a.s., TOS-MET Slévárna a.s., VUT/Netme Centre, k nimž se připojily vybrané české společnosti. jež ve Švédsku  již působí jako např. Transenergy a.s., Union Grid, KOPOS či Fenestra.

Velvyslanectví ČR ve Stockholmu společně se zastoupením CzechTrade a s Královskou inženýrskou akademií (IVA) připravil pro podnikatelskou misi česko-švédský obchodní seminář zaměřený právě na energetiku. Seminář zahájil prezident IVA Björn O. Nilsson a viceprezident Johan Weigelt. Švédské firemní zastoupení bylo velmi reprezentativní: zastoupeny byly nejen významné společnosti jako Vattenfall, Fortum a především partner ČEPS švédská Svenska Kraftnät, ale i menší společnosti jako SBPI, Energigas Sverige, Uniper a energetičtí experti ze Swedish Energy Markets Inspectorate.

České firmy měly možnost seznámit se s aktuálními možnostmi na švédském energetickém trhu, plánovanými investicemi a chystanými projekty. Seminář dal rovněž prostor pro roundtable diskusi, prezentaci českých zástupců a navázání kontaktů se švédskými partnery. Diskuse se věnovala tématům jako např. využití baterií při stabilizaci přenosové sítě či řešení v případě velkého náporu na přenosové sítě.

Při své účasti na česko-švédském podnikatelském semináři předseda vlády Bohuslav Sobotka zhodnotil dosavadní ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi a jejich další možný vývoj včetně oborů energetického strojírenství v ČR, které mají vysoký potenciál digitalizace a silný výzkumný profil.

Součástí programu podnikatelské mise byla rovněž návštěva moderního urbanizačního projektu Smart Cities – GrowSmarter, který se vyznačuje vysokou energetickou úsporností všech staveb, unikátními použitými materiály a velice kvalitní infrastrukturou. Podnikatelská mise rovněž zavítala do elektrárny/spalovny na biomasu ve městě Uppsala, kterou spravuje společnost Vattenfall a jež patří k jedněm z nejpokročilejších zařízení svého druhu v Evropě.

 

Jan Buben, zástupce velvyslance, velvyslanectví ČR ve Stockholmu

 

Galerie


Podnikatelská mise - Business delegation