česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SLL.se
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozšiřování metra ve Stockholmu – příležitost pro české firmy

Vedení Stockholmského kraje, města Stockholmu a přilehlých municipalit Nacka, Solna a Järfälla dopěly ke konečné dohodě o podobě rozšíření stockholmského metra. V následujících 6-8 letech dojde k realizaci prodloužení celkem 5 tras v souhrnné délce 20 km, na kterých vznikne 11 nových stanic. Celková investice dosáhne výše 28,6 mld. SEK. Kraj Stockholm a jím speciálně zřízená společnost Metro Expansion Administration budou vypisovat až 40 velkých tendrů na realizaci jednotlivých etap výstavby, které se budou vypisovat v období 2019-2023. Rozšíření metra tak skýtá významné příležitosti pro české firmy. Níže přinášíme bližší informace, jak se do projektu zapojit.

V metropolitní oblasti tzv. Velkého Stockholmu žije celkem 2,3 milionů obyvatel a stockholmské metro pojme denně 1,1 mil. pasažérů. Neustálé rozšiřování města vedlo vedení Stckholmského kraje, radnice města a přilehlých municipalit Nacka, Solna a Järfälla k rozhodnutí o rozšíření stávající sítě metra v celkové délce 20 km.

Prodloužení modré linky do Barkarby bude měřit 4 km, povede podzemním tunelem se dvěma novými stanicemi. Stavba na tomto úseku již v roce 2018 začala.

Barkarby

Barkarby

Prodloužení žluté linky do Arenastaden bude měřit 4,1 km, povede podzemním tunelem se dvěma novými stanicemi a přípravou na možnou třetí stanici v budoucnu. Stavba začala v roce 2019.

Arenastaden

Arenastaden

Prodloužení modré linky do Nacka, Södermalm a Södeport bude měřit 10,6km, povede podzemním tunelem se sedmi novými stanicemi, přičemž v jedné z nich dojde ke křížení s dalšími dvěma linkami. Stavba teprve začne.

Södermalm

Södermalm

Nacka

Nacka

Söderport

Söderport

Výstavba nového depa v Högdalen, povětšinou podzemní tunel, délka tratí 2,1 km. Stavba začala v roce 2019.

Högdalen

Högdalen

 

Veškeré informace o projektu lze nalézt na stránkách Stockholmského kraje – The New Metro.

The New Metro Homepage

The New Metro Homepage

V pravém menu „The New Metro“ je základní popis nových linek a časová osa výstavby. Bližší informace rovněž poskytuje brožura „Everything you need to know about Stockholm´s new Metro

Z hlediska českých firem je stěžejní záložka „Procurement“

Procurement

Procurement

V pravém menu je v odkazu „Procurement procedure“ k dispozici popis, jak dochází k výběru dodavatelů a především při kliknutí na „Current Procurements“ se zobrazí odkaz na soubory ve formátu .xlsx či .pdf, které obsahují aktuální přehled veškerých poptávek pro nadcházející roky 2020-2023.

Stránka rovněž obsahuje odkaz na ředitelku procurementu Extended Metro Administration Piu Lindberg-Nedby, na kterou je možné se obrátit.

Stěžejní dokument „Help us build tomorrow´s Metro in Stockholm“ obsahuje detailní informace o každé etapě projektu, včetně kontraktů, které budou k dispozici (ražba tunelu, vytěžení horniny, betonářské práce, eskalátory, výtahy, šachty apod.). Každá etapa má svého projektového ředitele. Kontakty jsou tvořeny genericky, tj. jméno.příjmení@sll.se Poslední strany dokumentu obsahují tzv. „BEST contracts“, tj. kontrakty týkající se kolejiště, elektrických rozvodů, signální soustavy a telekomunikačních zařízení.

 

 

Jan Buben, zástupce velvyslance, velvyslanectví ČR ve Stockholmu