česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jan Buben
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Švédsko – rozvoj dopravní infrastruktury – možnosti pro české firmy

Poté, co švédský parlament přijal Národní plán rozvoje dopravní infrastruktury a vláda v roce 2018 uvolnila na následující leta až do roku 2025 částku ve výši 522 mld. SEK, Trafikverket (Swedish Transport Administration) přistoupil k projektování, přípravě a realizaci jednotlivých projektů (nové železniční koridory, dálnice, tunely a obchvaty měst).

Prostředky jsou určeny jak na údržbu a modernizaci stávající, tak na výstavbu nové infrastruktury, včetně investic do údržby, modernizace a nákupu dopravních prostředků jako jsou příměstské vlakové jednotky, lokomotivy, vagony, tramvaje apod. Konkrétním příkladem je nyní již budované vysokorychlostní železniční propojení městských aglomerací Stockholm-Jönköping, tzv. East Link projekt.

Dodavatelské příležitosti se tak otevírají pro české firmy v oblastech výstavby silničních těles, tunelářských prací, mostních konstrukcí apod., jakož i železničních tratí, signalizačních a automatizačních zařízení, elektrifikace, tak pro firmy působící v segmentu výroby kolejových vozidel.

Veškeré informace jsou dostupné na stánkách Trafikverketu v sekci Veřejné zakázky (Procuerment).

 

Na této úvodní stránce je k nalezení přehled aktuálních, již probíhajících, výběrových řízení/tendrů (current procurements) a především přehled všech chystaných výběrových řízení/tendrů (planned procurements), kde zájemce nalezne přehledné dokumenty ve formátu pdf a xls (k dispozici rovněž v přílohách níže). Tento plán je aktuální k dubnu 2019 a obsahuje základní informace o projektech na období 2019-2023 a především kontaktní osobu (emailový kontakt je generický: jméno.prijmeni@trafikverket.se – bez diakritiky).

V menu na pravé straně je zásadní informace o tom, jak proces výběru dodavatele probíhá (How we procure). Nejdůležitější informace lze nalézt v témže menu v oddílu Informace pro dodavatele (Supplier information) případně na hlavní stránce ikona Jak se stát dodavatelem (How to become a supplier).

Trafikverket při výběru dodavatele využívá před-kvalifikační systém TransQ a v této sekci jsou k dispozici informace o normách, používaných materiálech a další.

Případným zájemcům o spolupráci s Trafikverket doporučujeme si tento portál prostudovat a v případě zájmu se na švédskou správu silnic a železnic obrátit.

Průkopníkem v této oblasti je česká společnost Subterra, která získala již několik zakázek ražby tunelů při realizaci dálničního obchvatu Stockholmu.

 

 

Jan Buben, zástupce velvyslance, Velvyslanectví ČR ve Stockholmu

přílohy

Trafikverket - procurement plan 2019-2023 2 MB PDF (Acrobat dokument) 30.5.2019