česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Life science
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Švédský life science sektor expanduje

Navzdory současné ekonomické recesi se life science sektor ve Švédsku dynamicky rozvíjí. Přírodovědecký klastr Stockholm-Uppsala by se měl stát vůbec nejinovativnějším life science regionem na světě. Nové příležitosti ke spolupráci se pro české firmy otevírají například v oblastech zdravotnické techniky, léčiv, či digitálního zdravotnictví.

Life science je jedním z nejdůležitějších a také nejrychleji rostoucích sektorů švédského průmyslu. Do okolí Stockholmu, jednoho z hlavních světových center life science průmyslu, se stále více soustřeďují nejvýznamnější vědecké kapacity a mezinárodní investoři. Přírodovědecký klastr Stockholm-Uppsala je nyní příjemcem vládních investic, které by z něj do roku 2025 měly vytvořit vůbec nejinovativnější přírodovědecký klastr na světě. Vláda také investuje například do biologických léčiv částkou jedné miliardy švédských korun (cca 2,5 miliardy CZK). Kromě vládních výdajů je rozvoj celého sektoru podporován také výraznými soukromými investicemi, které směřují do inovačních hubů, inkubátorů, akcelerátorů a vědeckých parků.

Sektor je otevřený pro mezinárodní spolupráci

Ve švédském life science sektoru je v současné době aktivních přes 1500 firem, více než polovina z nich se aktivně podílí na výzkumu a vývoji. Tato skutečnost je odrazem vysokých vládních výdajů na výzkum a vývoj, které ve Švédsku dosahují 3,4 % HDP, což je v poměru k HDP druhé místo na světě. Firmy jsou nejen vysoce inovativní, ale také zaměřené na zahraniční trhy. Kvůli omezené velikosti švédského trhu mají firmy hned od počátku svého podnikání potřebu být propojené se zbytkem světa. Konkurenční výhodu představuje také vysoká úroveň digitalizace, která přispívá mimo jiné k efektivnější diagnostice a monitoringu a umožňuje vznik nových, průlomových způsobů léčby.

Příležitosti i podpora pro české subjekty

V návaznosti na dynamický rozvoj life science odvětví se nové příležitosti ke spolupráci pro české firmy nabízí v oblastech digitálního zdravotnictví, biotechnologií, zdravotnické techniky, léčiv, domácí péče a výzkumu a vývoje.

Začínající české firmy se v oblasti life science mohou na švédském trhu opřít
o unikátní podpůrný ekosystém. Ten je tvořen huby a vědeckými parky nabízejícími potřebnou infrastrukturu a dále inkubátory a akcelerátory, které vybraným firmám poskytují počáteční kapitál, kontakty, nebo mentoring ušitý na míru.

Rozvíjet podnikání a spolupráci ve švédském life science sektoru je možné i nyní díky obrovskému stupni digitalizace, dostupnosti online platforem a propojení s inkubátory, akcelerátory, či vědeckými parky, které v začátcích podnikání na švédském trhu velmi pomáhají.

K navázání obchodních kontaktů je také k dispozici databáze obsahující více jak 2000 firem z life science sektoru působících ve Švédsku.