česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Teritoriální setkání ICC věnované Švédsku

Dne 27. 5. se v Praze v prostorách International Chamber of Commerce za přítomnosti velvyslance ČR ve Švédsku Jiřího Šitlera uskutečnilo teritoriální setkání věnované Švédsku.

Během odpoledního semináře byly diskutovány podmínky úspěšného podnikání na švédském trhu a specifikovány obchodní a investiční příležitosti pro české podnikatelské subjekty ve Švédsku, cílem bylo i navázání nových obchodních kontaktů.

Z pražské pobočky International Chamber of Commerce se semináře zúčastnil výkonný ředitel Mgr. Karel Machotka, který na úvod představil makroekonomickou zprávu. Velvyslanec ČR ve Švédsku Jiří Šitler promluvil o česko-švédských bilaterálních vztazích. Tématu ekonomické spolupráce mezi zeměmi se věnoval Martin Pospíšil, ředitel Odboru zahraničních ekonomických politik Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. O roli České exportní banky v podpoře exportu informovala její úvěrová manažerka Iveta Horníčková. Mezi hosty byl i zástupce švédské velvyslankyně v Praze Niklas Bennwik.

Rok 2015 byl pro švédskou ekonomiku velmi úspěšným, růst HDP v meziročním srovnání vzrostl o 3,8 % (kalendářně očištěný). Pro rok 2016 se očekává růst HDP ve výši 3,3 % a v roce 2017  2,6 %. Dle švédského Národohospodářského ústavu (NIER) čeká ekonomiku díky expanzivní fiskální a měnové politice a dalšímu zotavování se světové ekonomiky pokračující růstové období. V minulém roce se rovněž dařilo švédskému exportu i importu, jež meziročně vzrostly o 5 % a pokračování pozitivního trendu se očekává i v roce 2016. Inflace se v roce 2016 očekává ve výši 1,3 %, v roce 2017 pak 1,5 % a dvouprocentního inflačního cíle by mělo být dosaženo teprve v roce 2018, kdy by měla inflace vystoupat na 2,1%.

Akce v International Chamber of Commerce se setkala se zájmem ze strany českých podnikatelů a společností majících zájem o proniknutí na švédský obchodní trh. Mimo jiné se semináře zúčastnili zástupci společností Dr. Müller-Pharma s.r.o., Furda s.r.o., Komerční banka a.s. a PSJ a. s.

Ing. Naděžda Homolová, zástupkyně VZÚ Stockholm

Galerie


International Chamber of Commerce - Sweden