česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro české turisty

České velvyslanectví ve Stockholmu si v souvislosti se zahájením turistické sezóny dovoluje upozornit české občany cestující do Švédska na některá specifika.

Švédsko je zemí poměrně bezpečnou, ve které neexistují žádná zvláštní opatření nebo omezení, přesto bychom české občany cestující do Švédska rádi upozornili na některá specifika a rizika. V poslední době evidujeme ve Švédsku vyšší výskyt případů vloupání a vykrádání osobních automobilů a autobusů na volných prostranstvích nebo i parkovištích, a to zejména v nočních nebo brzkých ranních hodinách. V centrech větších měst může dojít ke kapesním krádežím, registrujeme také krádeže dokladů na trajektech směřujících do Švédska především z Německa a rovněž ve vlacích přijíždějících do Švédska z Dánska. V případech okradení (případně i další zjištěné kriminální činnosti) doporučujeme událost neprodleně nahlásit na švédskou policii, toto lze učinit na telefonní lince 114 14 nebo v mezinárodní formátu +46771141400. Je nutné si poznačit číslo policejního protokolu a nahlásit adresu, kam chcete následně protokol zaslat.

I přesto, že do Švédska cestují čeští občané v rámci schengenského prostoru, upozorňujeme, že kvůli snaze Švédska omezit migraci není vyloučená kontrola cestovních dokladů (platný cestovní pas nebo občanský průkaz) i vozidel při vstupu do země z jihu (tedy z Německa a Dánska).

Ve Švédsku platí zákaz kouření v pohostinských zařízeních (nikoliv venku na "zahrádkách") a není rovněž dovoleno požívat alkohol na veřejných prostranstvích. Za alkohol je považováno i pivo od 3,5% výše. Alkohol se prodává výhradně ve státním monopolním podniku Systembolaget, jehož obchody mají omezenou prodejní dobu (zejména o víkendech a státních svátcích). Pivo do 3,5% je v prodeji i v běžných obchodech. Apelujeme na řidiče, aby nesedali za volant po požití alkoholického nápoje. Trestnost je stanovena limitem 0,02 promile, fakticky je však tolerance nulová - za tento přestupek může hrozit vysoká pokuta, ale i vězení. Ve Švédsku je povinnost jezdit s rozsvícenými světly automobilů po celých 24 hodin. Nejběžnějšími dopravními přestupky ve Švédsku jsou: překročení max. povolené rychlosti, vjíždění do pruhů vyhrazených pro autobusy, parkování ve vzdálenosti menší než 10 m od přechodu nebo od hranice křižovatky a nepřipoutání bezpečnostními pásy. Pokuty za dopravní přestupky jsou ve Švédsku obecně velmi vysoké, např. při překročení max. povolené rychlosti se pokuta pohybuje v rozmezí 2000 - 3000 SEK, tj. cca 6000 - 9000 Kč.

Obecně se také doporučuje parkovat na vyznačených místech a zaplatit stanovený poplatek. V centrech měst, ale i mimo ně jsou parkovací zóny s parkovacími hodinami/automaty, ceny parkovného se pohybují různě, běžně od 20 do 60 SEK/hod. U nákupních center, ale i na některých dalších veřejných místech se parkovné většinou neplatí, vyžaduje se však mít za oknem parkovací hodiny s označením hodiny příjezdu (volně dostupné na některých velkých parkovištích), popř. dát za okno lístek s ručně napsanou hodinou příjezdu. v opačném případě hrozí pokuta.

Další informace se dozvíte v kapitole Cestování do Švédska

Českým občanům rovněž doporučuje registraci do databáze DROZD