česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Omezení cestování v souvislosti s šířením COVID-19

Velvyslanectví ČR ve Stockholmu doporučuje občanům sledovat aktuální informace na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věci ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Otázky a odpovědi:

  • Mohu do země přicestovat bez udání důvodu? Ano, Švédsko umožňuje občanům EU vstup na své území bez omezení.
  • Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky? Ne, při vstupu na území Švédska není třeba předkládat žádné zdravotní potvrzení ani být omezen karatnétnou či jinak.
  • Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat? Občané EU mají volný průjezd přes území Švédska a mohou v zemi pobývat neomezeně v rámci volného pohybu osob v EU.
  • Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky? Ano, občané EU mohou do Švédska přijet za prací za běžných podmínek platných v rámci volného přístupu na trh práce v EU.
  • Na co si mám dát pozor? Ve Švédsku je doporučené dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti - v obchodech a dalších veřejných prostorách jsou často na zemi značky vymezující potřebnou vzdálenost.
  • Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím do ČR, která má ale bydliště ve Švédsku? Po návratu do ČR ze Švédska nejsou žádná hygienická opatření.

Aktuální informace na stránkách Ministerstva zahraničních věci ČR a na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR, NÁVRAT DO ČR:

Od 27. 7. 2020 bylo Švédsko zařazeno mezi země s nízkým rizikem výskytu COVID-19 (zelená).

Po příjezdu do ČR ze Švédska nejsou žádná hygienická opatření (karanténa, text PCR).

Dne 21. října 2020 rozhodla vláda o omezení volného pohybu osob na území země, a to od 22. října 2020 (6:00 hod.).
Ze zákazu volného pohybu jsou stanoveny výjimky, především cesty do zaměstnání, cesty za rodinou, do zdravotnických zařízení, účast na svatbě nebo pohřbu, vycestování do zahraničí nebo návrat zpět do místa svého bydliště v ČR. Bližší podrobnosti k výjimkám jsou k dispozici zde. S přihlédnutím k těmto a rovněž k dalším přijatým omezením (jako například uzavření hotelů a ubytovacích zařízení nebo pobyt na veřejnosti pouze ve dvou osobách) je možné do České republiky přicestovat jen v těchto nezbytně nutných (essential) případech. Cesta za účelem turistiky nebo návštěvy přátel není možná. Toto rozhodnutí nijak nově neomezuje cestování pendlerů. Kontroly na hranicích ČR nebyly zavedeny.

Podrobnější informace o podmínkách pro vstup na území České republiky.

Informace o odběrových místech, kde je možné si nechat udělat test PCR bez doporučení či žádanky od lékaře.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Švédsko neomezuje vstup na své území pro občany EU. Zároveň je možné ze země volně vycestovat.

3. DOPRAVA:

Doprava po Švédsku není omezena.

Pro cestu autem zpět do ČR je možné tranzitovat přes Dánsko a Německo, trajekty z Trelleborgu do Německa jsou v provozu.

Letecké spojení mezi ČR a Švédskem je možné se společností ČSA.

4. OPATŘENÍ:

Švédské úřady nevyhlásily plošná omezení s výjimkou zákazu hromadných akcí nad 50 osob. Doporučují dodržování bezpečné vzdálenosti 2 m mezi lidmi na veřejnost.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

V případě zdravotních problémů a příznaků onemocnění COVID-19 ve Švédsku volejte linku 1177. Více informací o situaci v zemi najdete na stránkách Krisinformation