česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Omezení cestování v souvislosti s šířením COVID-19

Velvyslanectví ČR ve Stockholmu doporučuje občanům sledovat aktuální informace na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věci ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Otázky a odpovědi:

  • Mohu do země přicestovat bez udání důvodu? Ano, Švédsko umožňuje občanům EU vstup na své území bez omezení.
  • Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky? Ne, při vstupu na území Švédska není třeba předkládat žádné zdravotní potvrzení ani být omezen karatnétnou či jinak.
  • Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat? Občané EU mají volný průjezd přes území Švédska a mohou v zemi pobývat neomezeně v rámci volného pohybu osob v EU.
  • Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky? Ano, občané EU mohou do Švédska přijet za prací za běžných podmínek platných v rámci volného přístupu na trh práce v EU.
  • Na co si mám dát pozor? Ve Švédsku je doporučené dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti - v obchodech a dalších veřejných prostorách jsou často na zemi značky vymezující potřebnou vzdálenost.
  • Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím do ČR, která má ale bydliště ve Švédsku? Češi musí při návratu do ČR předložit teste PCR či podstoupit povinnou karanténou pod dobu 14 dnů.

Aktuální informace na stránkách Ministerstva zahraničních věci ČR a na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR, NÁVRAT DO ČR:

Od 27. 7. 2020 bylo Švédsko zařazeno mezi země s nízkým rizikem výskytu COVID-19 (zelená).

Pro cestu ze Švédska do ČR platí, že pokud osoba vstupující na území ČR pobývala déle než 12 hodin v posledních 14ti dnech v zemi v červené zóně (tou bylo Švédsko do 26. 7. 2020), má povinnost po vstupu kontaktovat krajskou hygienickou stanici dle místy pobytu, absolvovat PCR test na území ČR a předložit výsledek testu krajské hygienické stanici do 72 hodin od vstupu. V opačném případě bude osobě nařízeno nezbytné karanténní opatření.

Do doby předložení výsledku PCR testu platí zákaz volného pohybu po území ČR + povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest (roušky).

Pokud osoba nepobývala déle než 12 hodin v posledních  14ti dnech v zemi v červené zóně (tj. nacházela se pouze na území země v zelené zóně, anebo v zemi v červené zóně strávila kratší dobu než 12 hodin) nejsou žádné další povinnost. 

Podrobnější informace o podmínkách pro vstup na území České republiky naleznete zde https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx 

Pravidla pro vstup osob na území ČR dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví (PDF, 205 KB) (od 20. července 2020).

Informaci o odběrových místech, kde je možné si nechat udělat test PCR bez doporučení či žádanky od lékaře naleznete na https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/#menu.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Švédsko neomezuje vstup na své území pro občany EU. Zároveň je možné ze země volně vycestovat.

3. DOPRAVA:

Doprava po Švédsku není omezena.

Pro cestu autem zpět do ČR je možné tranzitovat přes Dánsko a Německo, trajekty z Trelleborgu do Německa jsou v provozu.

Letecké spojení mezi ČR a Švédskem je možné se společností ČSA.

4. OPATŘENÍ:

Švédské úřady nevyhlásily plošná omezení s výjimkou zákazu hromadných akcí nad 50 osob. Doporučují dodržování bezpečné vzdálenosti 2 m mezi lidmi na veřejnost.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

V případě zdravotních problémů a příznaků onemocnění COVID-19 ve Švédsku volejte linku 1177. Více informací o situaci v zemi najdete na stránkách Krisinformation