česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Stockholm
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva místopředsedy Akademie věd ČR profesora Jana Řídkého

Ve čtvrtek 28. dubna se na velvyslanectví České republiky ve Stockholmu konalo historicky první setkání českých vědců a akademiků působících ve Švédsku. Setkání se zúčastnil také  místopředseda české akademie věd pan profesor Jan Řídký. Na akci se sjelo 35 českých vědců z celého Švédska napříč obory a sektory. Součástí byla panelová diskuze, kde pan profesor Řídký prezentoval současný stav česko-švédské spolupráce na poli vědy, možnosti pro návrat vědců do České republiky a další možnosti spolupráce.
 

Pan místopředseda  se také setkal s Danem Larhammarem, ředitelem Královské švédské akademie věd a předsedou mezinárodního výboru Švédské akademie věd. Pan profesor Larhammar přijal pozvání profesora Řídkého do Prahy. Další jednání se uskutečnilo se Svenem Stafströmem, generálním ředitelem Vetenksapsrådet. 

Švédská akademie mimo jiné uděluje Nobelovy ceny za fyziku, chemii a ekonomii. Mezi členy komise, která o cenách rozhoduje, jsou i mezinárodní akademici. ČR tam však prozatím nemá své zastoupení a ani nominované vědecké pracovníky, což je věc, na které bude ČR dále pracovat.

Vetenskapsrådet je úřad pověřený rozdělováním finančních prostředků pro výzkum a uzavíráním strategických partnerství a multilaterálních spoluprací. Profesor Stafström vnímá možnou spolupráci s ČR jako velice slibnou zejména s ohledem na společné předsednictví ČR a Švédska v Radě EU.

V neposlední řadě se pan profesor Řídký setkal na půdě Karolinska Institutet (KI) s paní doktorkou Pavlou Pokornou a primářem oddělení NICU PICU Jonasem Bernerem, kteří prezentovali nový společný projekt Karlovy University a KI v oboru neonatální farmakologie pod vedením paní doktorky Pokorné.