česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Historie budovy ZÚ Stockholm

Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu - krátká historie budovy
 

Dům nechal postavit v roce 1880 Ludvig Tibell podle plánů Axela a Hjalmara Kumlienových. Objekt byl vybudován na volné parcele ve čtvrti Östermalm, která v té době teprve vznikala. Okolní pozemky ještě také nebyly zastavěny. V ulici vznikly čtyři téměř stejné třípodlažní objekty - Villagatan č. 15, 17, 19 a 21 -  které se od sebe lišily pouze několika vnějšími detaily. Na rozdíl od ostatních objektů naše budova podstoupila nejméně stavebních úprav a svým zevnějškem téměř věrně odpovídá původnímu vzhledu. Majitel objektu Ludvig Tibell byl starším revizorem a členem Kumlienovy rozvojové skupiny, která pozemky získala od akciové společnosti Byggnadsförening. Po dokončení stavby se však dostal do finančních potíží a dům obratem prodal.

V roce 1918 nechal nový majitel, baron Johan Mannerheim, dům přestavět na sídlo pro svoji rodinu. Sídlo bylo přestaveno dle návrhu architekta Isaka Gustafa Clason a zároveň byla vytvořena hlavní vnitřní výzdoba budovy. Johan Mannerheim byl bratrem slavného generála Mannerheima, který se později stal finským polním maršálem. Sám maršál Mannerheim dům občas navštěvoval. Johann Mannerheim opustil dům v roce 1923.

Dům ve Villagatan 21 od roku 1923 obýval švédský princ Carl s rodinou. Princ Carl je předkem několika členů evropských královských rodin, a to včetně několika aktuálně vládnoucích panovníků v Norsku, Belgii a Lucembursku. Konkrétně je předkem současného norského krále Haralda V., belgického krále Filipa a lucemburského velkovévody Henriho. V roce 1930 byly na budově provedeny další stavební úpravy, během kterých byl instalován například výtah.

V roce 1938 se majitelem domu stal Řád sv. Ingrid, který byl velmi aktivní v katolické komunitě. Dominikánské sestry spravovaly dům jako klášter až do roku 1990, poté objekt zůstal několik let opuštěný.

V roce 1997 budovu zakoupila Česká republika pro potřeby diplomatického zastoupení ve Stockholmu. Návrh na přestavbu zpracoval AP atelier architekta Josefa Pleskota, podle kterého se rekonstrukce v letech 1998-1999 realizovala. V červnu 1999 byla celá nemovitost po rekonstrukci předána do užívání poté, co Velvyslanectví ČR opustilo svoji předchozí budovu v ulici Floragatan 13.

Galerie


Historie budovy ZÚ Stockholm / Embassy of the Czech Republic in Stockholm - a Brief History of the Building