english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální informace o vstupu a cestě do Austrálie a na Nový Zéland a cestě do České republiky- UPDATE k 08.03.2021

Zde najdete aktuální informace o vstupu a cest do Austrálie a na Nový Zéland  a cestě do České republiky - UPDATE 08.03.2021


1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY, VSTUP DO ČESKÉ REPUBLIKY:

„Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Pokud se pro cestu do zahraničí přesto rozhodnete, důrazně doporučujeme před zahájením cesty registraci v systému DROZD. Zkontrolujte, prosím, i aktuální informace ohledně možnosti vstupu, pobytu a cestování do zemí Vaší finální destinace, včetně zemí, přes které budete tranzitovat. 

Před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit podmínky pro možnost tranzitu v jiném státě.  Informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí,  případně na  webových stránkách zastupitelského úřadu České republiky země tranzitu. Je možné využít také informační telefonickou linku Ministerstva zahraničních věcí na čísle +420 222 264 222.

Zároveň se doporučuje ověřit  si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak).

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT  - Austrálie a Nový Zéland:

Austrálie a Nový Zéland v současnosti povolují vstup pouze omezenému okruhu osob, tj. občanům Austrálie/Nového Zélandu a osobám s trvalým pobytem a v případě Austrálie i jejich blízkým rodinným příslušníkům. V případě nutnosti cestovat u osob, které nespadají do kategorie občanů a trvalých rezidentů je potřeba před cestou zajistit výjimku k povolení vstupu, jak při cestách do Austrálie, tak při cestách na Nový Zéland. Vyjímky pro vstup jsou udělovány velmi omezeně. Cestující, kteří přicestují do Austrálie a na Nový Zéland mezinárodním letem, jsou povinni absolvovat 14 denní karanténu, která je zpoplatněna (orientačně: Austrálie 3 000 AUD  za osobu; Nový Zéland 3 100 - 5500 NZD za pokoj a poplatky  za případné další osoby ve stejném pokoji). 

Informaci o tranzitu v rámci Austrálie a Nového Zélandu naleznete v samostatném článku na našich webových stránkách

Vzhledem k měnícím se podmínkám, důrazně doporučujeme si před cestou ověřit podmínky odbavení  u letecké společnosti.

UPOZORŇUJEME, že karanténa je v Austrálii i na Novém Zélandu zpoplatněna.

Austrálie:

Vstup do Austrálie  je v současné době umožněn pouze  občanům, osobám s trvalým pobytem a jejich rodinným příslušníkům.  V ostatních případech je nutné mít udělenou vyjímku ke vstupu. Vyjímky  jsou povolovány pouze ve velmi omezených případech. Více informací zde.

Každý, kdo vstoupí do Austrálie je povinen absolvovat 14-denní karanténu (self-isolation nebo karanténa v učených zařízeních). Více viz informace Ministerstva zdravotnictví Austrálie. V případě delších mezinárodních tranzitů (např. z Nového Zélandu) je možné požádat o výjimku z povinnosti absolvovat celý karanténní pobyt.   Všichni cestující do Austrálie jsou povinni před  nástupem do letadla předložit negativní PCR test, ne starší než 72 hodin. Bez tohoto testu nebudou cestující vpuštěni na palubu letadla. Povinnost předložení negativního testu se týká všech osob nad 5 let.

Nový Zéland:

Vstup na Nový zéland  je v současné době umožněn pouze  občanům a osobám s trvalým pobytem. V ostatních případech je nutné mít udělenou vyjímku ke  vstupu. Vyjímky  jsou povolovány pouze ve velmi omezených případech (pracovníci v kritických infrastrukturách, zdravotníci apod.).  Více informací zde.

Stejně jako v Austrálii, i na Novém Zélandu musí všichni, kteří vstupují, absolvovat 14-denní karanténu (self-quarantine nebo karanténa ve vládních zařízeních). Zároveň je každý povinnen absolvovat  testování na  Covid-19 a to 0./1. den po příjezdu a následně 3. a 12. den po příjezdu. Cestující na Nový Zéland jsou povinni si před odletem zajistit voucher pro místo v karanténě v rámci tzv. Managed Isolation Allocation System. Více ke karanténě a testování naleznete zde. Voucher je vyžadován u všech cestujících. Bez tohoto  voucheru nebudou cestující vpuštěni na palubu letadla. 

 

3. DOPRAVA:  

V současnosti jsou komerční spoje z Austrálie a Nového Zélandu limitovány, nicméně existují. Spoje z Austrálie  nabízí například Společnost Qatar Airways, příp. společnost Emirates (omezeně). V současnosti lze zajistit lety až do Prahy. V případě tranzitu přes jinou zemi je nutné ověřit podmínky pro navazující cestu do ČR.  Informace naleznete na webové stránce příslušného zastupitelského úřadu ČR v dané zemi (nejčastěji Vídeň, Berlín), letecké společnosti nebo oficiálních institucí tranzitní země. Dále na stránkách Ministerstva zaraničních věcí zde.

Australští občané, osoby s trvalým pobytem a osoby s dvojím občanstvím musí před odletem zažádat o výjimku k vycestování z Austrálie

Vzhledem k měnícím se podmínkám, důrazně doručujeme si před cestou ověřit podmínky odbavení  u letecké společnosti.

4. Opatření:

Aktuální informace o  opatřeních v Austrálii  naleznete zde. 

Aktuální informace o opatřeních na Novém Zélandu naleznete  zde.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:   
 

Austrálie: Australská vláda, Ministerstvo vnitra/Imigrační úřad, Ministerstvo zdravotnictví. Doporučujeme stáhnutí mobilní aplikace Australia COVID19 s aktuálními informacemi o vývoji případů COVID19, informacemi o cestování, vízech, finanční podpoře australské vlády, karanténě a vstupu a pobytu v Austrálii a jednotlivých státech a teritoriích, a nově i mobilní aplikace COVIDSafe, která umožňuje sledování kontaktů majitele mobilního zařízení s osobami s pozitivním testem na COVID19. 

Nový Zéland: NZ vláda, NZ Immigration, NZ ministerstvo zdravotnictví, Informace o karanténě  a testování

 

6. NÁVRAT DO ČR

Z hlediska  epidemiologického jsou Austrálie a Nový Zéland na seznamu  států s nízkým rizikem nákazy COVID-19 (zelená barva): cestující mohou z těchto zemí do ČR přijet bez omezení (není nutný test RT-PCR ani karanténa).

Je však potřeba ověřit podmínky pro přepravu u zvoleného dopravce  a případné podmínky země tranzitu.

Přehled podmínek ke vstupu do České republiky z jednotlivých zemí  naleznete zde.

 

7. FUNGOVÁNÍ ČESKÝCH ÚŘADŮ

České úřady v Austrálii a na Novém Zélandu (Generální konzulát v Sydney, Velvyslanectví v Canbeře, honorární konzuláty v Aucklandu, Queenstownu, Brisbane, Adelaide, Melbourne a Hobartu) FUNGUJÍ.