english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Caleb Russell
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Austrálie a návratu do ČR

Zde najdete aktuální informace o vstupu a cestě do Austrálie (Aktualizováno dne 6.5.2022).

Vstup na území Austrálie

  • Od 21.2.2022 došlo k otevření mezinárodní hranice Austrálie pro cestování mj. i za účelem turistiky a obchodu, pro plně očkované osoby, a to bez nutnosti žádat o cestovní výjimku pro schválení vstupu a bez ohledu na druh víza, na základě kterého do Austrálie cestují.
  • Příjezdové podmínky jsou v kompetenci jednotlivých států Australského svazu. Plně očkované osoby, které přicestují do většiny států Australského svazu, mohou být  vyňaty z požadavku na absolvování karantény v určeném zařízení. 
  • Pro neočkované osoby může být po příjezdu do Austrálie nařízena karanténa v určeném zařízení podle karanténních opatření jednotlivých států Australského svazu. 
  • Pro osoby cestující do Austrálie po 18.4.2022 již neplatí povinnost předložit negativní výsledek testu na přítomnost COVID-19 před odletem.  
  • Pro vstup do Austrálie je nutné vyplnit online formulář "Digital Passenger Declaration" (DPD), a to nejméně 72 hodin před cestou do Austrálie. 

!!!Vzhledem k  rychle se měnícím pravidlům upozorňujeme, že zde uvedené informace  je možné použít pouze jako podpůrné. Závazné informace je možné čerpat pouze z oficiálních stránek australských úřadů, jejichž obsah je nutné průběžně sledovat!

Důrazně též doporučujeme si před cestou ověřit podmínky odbavení  u letecké společnosti! Podmínky  odbavení se budou odvíjet též  od podmínek zemí transitu.


Očkované osoby

Od 21.2.2022 došlo k uvolnění podmínek cestování do Austrálie, mj. za účelem turistiky. Vstup na území Austrálie bude umožněn plně očkovaným osobám, které jsou zároveň držiteli platného víza, aniž by museli zažádat o cestovní výjimku. Pro neočkované osoby nadále bude platit povinnost udělení cestovní výjimky před cestou do Austrálie. Více informací zde

Za plně očkované jsou považované osoby, které byly plně očkovány vakcínami uznávanými v Austrálii, viz zde. Od poslední dávky musí uběhnout minimálně 7 dní. Platnost očkovacího certifikátu není časově omezená. 

Další povinnosti, zejména vyplnění příjezdového formuláře i dodržování karanténních opatření jednotlivých států Australského svazu, po příjezdu do země, nadále trvají. 

Cestující do Austrálie - letecky z třetích zemí  - jsou povinni dodržovat karanténní opatření státu Australského svazu, kam let směřuje. 

Austrálie uznává digitální EU certifikát o provedeném očkování. Více informací o tom, koho lze považovat za plně očkovanou osobu, naleznete zde


Neočkované osoby

Cizinci, kteří nejsou plně očkovaní, musí (kromě získání příslušného druhu víza) nadále žádat o cestovní výjimku pro schválení vstupu. Vstup do Austrálie je neočkovaným cizincům umožněn pouze, je-li udělena výjimka. Výjimky pro vstup jsou udělovány velmi omezeně. Tuto výjimku nemusí mít osoby mladší 12 let. 

N2které státy (např. Západní Austrálie) nařizují pro neočkované osoby,  kterým byla udělena výjimka ke vstupu, zpoplatněnou karanténu v určených zařízeních.

Podmínky karantény jsou v kompetenci jednotlivých států Australského svazu. Kontakty naleznete zde.


Příjezdový formulář

Cestující do Austrálie mají povinnost vyplnit příjezdový formulář tzv. Digital Passenger Declaration nejpozději 72 hodin před naplánovanou cestou. Nadto několik států Australského svazu vyžaduje vyplnění dalších online formulářů k získání povolení vstupu na své území. Podrobnější informace naleznete na stránkách vlád jednotlivých států Australského svazu, zde.


Podmínky vstupu na území jednotlivých států Australského svazu  (nad rámec podmínek pro vstup do Austrálie)

Platí, že podmínky vstupu na území jednotlivých států Australského svazu si stanoví tyto státy. Vzhledem k tomu, že podmínky vstupu na území jednotlivých států Australského svazu podléhají častým změnám, je nezbytné před příjezdem do Austrálie se vždy ujistit o podmínkách vstupu na území příslušného státu.

Přehled pro jednotlivé státy Austrálie (Aktualizováno dne 22.2.2022)

New South Wales

Pro cestující ze zahraničí platí požadavek testu na přítomnost koronaviru COVID 19 (postačí antigenní test) po příletu a povinnost izolovat se do obdržení negativního výsledku tohoto testu. Další test (opět postačí antigenní) je třeba absolvovat po 6 dnech.

Victoria

Pro cestující ze zahraničí platí požadavek testu na přítomnost koronaviru COVID 19 (postačí antigenní test) po příletu. 

Queensland

Pro cestující ze zahraničí platí požadavek testu na přítomnost koronaviru COVID 19 (postačí antigenní test) po příletu a povinnost izolovat se do obdržení negativního výsledku tohoto testu. 

Jižní Austrálie

Pro cestující ze zahraničí platí požadavek testu na přítomnost koronaviru COVID 19 po příletu a povinnost izolovat se do obdržení negativního výsledku tohoto testu. 

ACT

V současnosti je bez přímých mezinárodních letů.

Stát NSW povoluje tranzit do Canberry pro plně očkované osoby přistávající v Sydney za určitých podmínek. Pro cestující ze zahraničí pak platí povinnost absolvovat test na přítomnost koronaviru COVID 19 (postačí antigenní test) do 24 hodin po příletu a povinnost izolovat se do obdržení negativního výsledku.

Tasmánie

Pro cestující ze zahraničí nejsou stanoveny další specifické požadavky pro vstup na území Tasmánie. 

Northern Territory

Pro cestující ze zahraničí nejsou stanoveny další specifické požadavky pro vstup na území Northern Territory.

Západní Austrálie

Pro plně očkované cestující ze zahraničí platí požadavek na test na přítomnost koronaviru COVID 19 po příletu (postačí antigenní test, který obdrží cestující po příletu do státu Západní Austrálie). 

Pro cestující ze zahraničí, kteří nejsou plně očkovaní, pak platí povinnost absolvování 7-denní karantény. 


Doprava

V případě tranzitu přes jinou zemi je nutné ověřit podmínky pro navazující cestu z/do ČR.  Informace naleznete na webové stránce příslušného zastupitelského úřadu ČR v dané zemi (nejčastěji VídeňBerlín), letecké společnosti nebo oficiálních institucí tranzitní země. Dále na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde.

Vzhledem k měnícím se podmínkám, důrazně doručujeme si před cestou ověřit podmínky odbavení  u letecké společnosti.

Vnitrostátní doprava funguje.  Je nutné sledovat podmínky cestování mezi jednotlivými státy Australského svazu.


Podmínky na místě / postup při nákaze COVIDem

Aktuální informace o  opatřeních v Austrálii včetně postupu při nákaze COVIDem naleznete na webových stránkách jednotlivých států Australského svazu zde.  


Tranzit

Informaci o tranzitu v rámci Austrálie naleznete v samostatném článku na našich webových stránkách


Užitečné kontakty

Austrálie: Australská vládaMinisterstvo vnitra/Imigrační úřad, Ministerstvo zdravotnictví

České úřady v Austrálii a na Novém Zélandu (Generální konzulát v SydneyVelvyslanectví v Canbeře, honorární konzuláty v Aucklandu, Queenstownu, Brisbane, Adelaide, Melbourne a Hobartu) FUNGUJÍ.


Podmínky návratu do ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky