english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Tobias Keller
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování na Nový Zéland a návratu do ČR

Zde najdete aktuální informace o vstupu a cestě na Nový Zéland.

Vstup na území Nového Zélandu

  • Od 2. května 2022 mohou plně očkované osoby z bezvízových zemí (všechny členské státy EU, včetně ČR) přicestovat na NZ bez povinnosti absolvovat karanténu. 
  • Neočkované osoby třetích zemí, které cestují na NZ musí zažádat o výjimku (viz zde). Tito cestující na NZ jsou zárověň povinni si před odletem zajistit voucher pro místo v karanténě v rámci tzv. Managed Isolation Allocation
  • Většina cestující na NZ musí předložit negativní výsledek PCR test ne starší než 48 hodin před odletem a vyplnit cestovní prohlášení (viz zde). 

Vzhledem k  rychle se měnícím pravidlům upozorňujeme, že zde uvedené informace  je možné použít pouze jako podpůrně a  závazné informace je možné čerpat pouze na oficiálních stránkách novozélandských úřadů, jejichž obsah je nutné průběžně sledovat!

Vzhledem k měnícím se podmínkám, důrazně doporučujeme si před cestou ověřit podmínky odbavení  u letecké společnosti!


V rámci plánovaného otevírání hranic od 2. května NZ umožňuje plně očkovaným občanům bezvízových zemí, tj. včetně ČR, příjezd na dobu maximálně 3 měsíců. Cestující budou muset před odjezdem na NZ mít negativní PCR test na přítomnost koronaviru COVID-19. Po příletu je nutné vyhotovit antigenní test a výsledek  testu je nutné hlásit nahlásit úřadům. V případě pozitivního výsledku testů po příjezdu  musí cestující strávit v izolaci 7 dní. V případě negativního výsledku není nutná sebe izolace. Za porušení podmínek izolace může být  bude uložena pokuta do výše 12 000,- NZD. 

Neočkované osoby nadále budou muset po vstupu do země podrobit povinné placené karanténě ve vládou určených zařízeních (MIQ). Počet míst v těchto zařízeních je však velmi omezen. 


Vstup na NZ je v současné době umožněn pouze občanům a osobám s trvalým pobytem na NZ a cestujícím z omezeného výčtu zemí (včetně plně očkovaných osob z bezvízových zemí tj. všechny členské státy EU, včetně ČR). V ostatních případech je nutné mít udělenou výjimku ke vstupu. Výjimky  jsou povolovány pouze ve velmi omezených případech (pracovníci v kritických infrastrukturách, zdravotníci apod.).  Více informací zde.

Všichni cestující na NZ jsou povinni před nástupem do letadla předložit negativní test na COVID, ne starší než 48 hodin. Bez tohoto testu nebudou cestující vpuštěni na palubu letadla.Více informací o testování před odletem zde


Očkované osoby

Cizinci, kteří jinak splní podmínky pro vstup na Nový Zéland, musí zároveň být plně očkovaní podle definice stanovené vládou Nového Zélandu.


Příjezdový formulář

Pro vstup na Nový Zéland je nutné vyplnit online cestovní prohlášení tzv. Travel Declaration


Doprava

V současnosti jsou komerční spoje z Nového Zélandu limitovány.  V případě tranzitu přes jinou zemi je nutné ověřit podmínky pro navazující cestu do ČR.  Informace naleznete na webové stránce příslušného zastupitelského úřadu ČR v dané zemi (nejčastěji VídeňBerlín), letecké společnosti nebo oficiálních institucí tranzitní země. Dále na stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde.

Vzhledem k měnícím se podmínkám, důrazně doručujeme si před cestou ověřit podmínky odbavení  u letecké společnosti.

Vnitrostátní doprava funguje.  V případě výskytu onemocnění COVID-19 dochází k zavádění opatření omezujících pohybu po Novém Zélandu podle semaforového systému. Aktuální podmínky je nutné průběžně sledovat.
 


Podmínky na místě 

Opatření na místě se mění podle výskytu COVID-19 v souladu s semaforovým systémem

Přehled aktuálních opatření na novém Zélandu naleznete zde.


Postup při nákaze COVIDem

Přehled postupu při nákaze COVIDem naleznete na webových stránkách vlády Nového Zélandu zde


Užitečné kontakty

Nový Zéland: NZ vládaNZ ImmigrationNZ ministerstvo zdravotnictvíInformace o karanténě  a testování

České úřady v Austrálii a na Novém Zélandu (Generální konzulát v SydneyVelvyslanectví v Canbeře, honorární konzuláty v Aucklandu, Queenstownu, Brisbane, Adelaide, Melbourne a Hobartu) FUNGUJÍ.


Podmínky návratu do ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky